PROFİLO EKO-3310B Kazan Dönmüyor

bigahega

Üye
Merhabalar,

Profilo markalı EKO-3310B modelli çamaşır makinem su alma/boşaltma gibi işlemleri yaparak programı izliyor ancak bu sürede kazan dönmüyor motorda hiçbir hareketlenme olmuyor. Arkasını açtım baktım kayış sağlam, motora çalışma esnasında elimle kayış üzerinden hareket verdiğimde motorda hiçbir hareketi sürdürme belirtisi yok, motor içinde görüleblir herhangi bir elektrik arkı görülmüyor, sanki motora hiç elektrik dahi gelmiyor gibi.

Bunun üzerine üst kapağı açmamla beraber üzerinde "Drossel" yazan bir parçanın patlamış/yanmış/erimiş/aktğını gördüm. Sanırım sigorta gibi bir görevi var bu parçanın, düzenleyici olarak, makineye fişten gelen elektrik bu parçaya uğruyor ilk olarak.

Motorun çalışmamasının/kazanın dönmemesinin sebebi bu parça olabilir mi?

kardeş o parazit kondansatör makinanın motorunun çalışmasına engel değildir.motorun çalışmaması kart yada beyinden olabilir.siz şimdi programı sıkma konumuna alın mak. çalıştırın eğer sıkma yaparsa makinanın beyni arızalıdır.sıkma yapmaz ise hem beyni hemde kartı incelemek lazım.bu beyin 5041 model eoton fransız malıdır.beyin arızalıysa sök gönder bende yedek kontak takımları var beyni tamir edip sana yollayım.elimde bu makinanın parazit kondansatörünüde yollayabilirim.

Sıkma yapmıyor ama dediğim gibi su alma boşaltma gibi sıralı işlemlerin hepsini eksiksiz yapıyor. Tek eksik motordaki hareket. Peki bu makinenin motoru kömürlü müdür? Bununla ilgili de bir sıkıntı olabilir mi? Ayrıca motorun konumuna yakın olan parça mı bu elektronik kart? Beyin olan da tık tık tık diye dönen yuvarlak parça mı? Biraz fazla soru içerikli oldu kusura bakmayın :)

Sıkma yapmıyor ama dediğim gibi su alma boşaltma gibi sıralı işlemlerin hepsini eksiksiz yapıyor. Tek eksik motordaki hareket. Peki bu makinenin motoru kömürlü müdür? Bununla ilgili de bir sıkıntı olabilir mi? Ayrıca motorun konumuna yakın olan parça mı bu elektronik kart? Beyin olan da tık tık tık diye dönen yuvarlak parça mı? Biraz fazla soru içerikli oldu kusura bakmayın :)
yıkama ve sıkmada yapmıyor ise karta bakmak lazım
motor kömürlü olup daha o makinalarda kömür bittiğine rastlamadım.yani kömür bitmiş olamaz.
elektronik kart üstte beyin yanında değilse altta arka kapağı açınca sol yanda plastik bir kutu içinde durur.
evet beyin dediğimiz tıkır tıkır dönene parçadır.

yıkama ve sıkmada yapmıyor ise karta bakmak lazım
motor kömürlü olup daha o makinalarda kömür bittiğine rastlamadım.yani kömür bitmiş olamaz.
elektronik kart üstte beyin yanında değilse altta arka kapağı açınca sol yanda plastik bir kutu içinde durur.
evet beyin dediğimiz tıkır tıkır dönene parçadır.

Elektronik kart üzerindeki komponentlerde eriyen ya da paslanıp deformasyona uğrayan parça görünmüyor.

Buna ek olarak, program dügmesini bazen 1-2 tam tur attırdıktan sonra bazen ise herhangi fazladan tur attırmadan istediğim programa getirdiğimde motor aktif hale girip kazan dönmeye başlıyor.

Fakat şuan böyle bir problem ortaya çıktı, kazanı döndürmeyi başardım diye sevindim ve bir çamaşır yıkamak istedim. Suyu aldı makine, bu sırada kazan bir kez aktif hale gelip döndü ve su almaya da devam ediyordu, ardından rezistans devreye girip suyu ısıtmaya başladı çıt sesini duydum ve aradan 2-3 saniye geçmeden evin ana sigortası attı. Hemen makinanın açma/kapatma tuşundan makinayı kapatıp Allah Allah deyip gittim açtım sigortayı. Sonra tekrar makinayı açmak için açma tuşuna dokunmamla ana sigortanın atması bir oldu. 1-2 kez bu olay tekrar edince ben de şuan kapattım öyle bekliyorum makinayı.

Şuanki problemimle ilgili görüşlerinizi aciliyetle bekliyor, şimdiye kadar yaptığınız yardımlar için de teşekkür ediyorum. Bu arada, bu beyin denen mekanizmanın fiyatı nedir, sizin elinizde var mıdır?

Elektronik kart üzerindeki komponentlerde eriyen ya da paslanıp deformasyona uğrayan parça görünmüyor.

Buna ek olarak, program dügmesini bazen 1-2 tam tur attırdıktan sonra bazen ise herhangi fazladan tur attırmadan istediğim programa getirdiğimde motor aktif hale girip kazan dönmeye başlıyor.

Fakat şuan böyle bir problem ortaya çıktı, kazanı döndürmeyi başardım diye sevindim ve bir çamaşır yıkamak istedim. Suyu aldı makine, bu sırada kazan bir kez aktif hale gelip döndü ve su almaya da devam ediyordu, ardından rezistans devreye girip suyu ısıtmaya başladı çıt sesini duydum ve aradan 2-3 saniye geçmeden evin ana sigortası attı. Hemen makinanın açma/kapatma tuşundan makinayı kapatıp Allah Allah deyip gittim açtım sigortayı. Sonra tekrar makinayı açmak için açma tuşuna dokunmamla ana sigortanın atması bir oldu. 1-2 kez bu olay tekrar edince ben de şuan kapattım öyle bekliyorum makinayı.

Şuanki problemimle ilgili görüşlerinizi aciliyetle bekliyor, şimdiye kadar yaptığınız yardımlar için de teşekkür ediyorum. Bu arada, bu beyin denen mekanizmanın fiyatı nedir, sizin elinizde var mıdır?

yanan parçayı değiştirmeden makinayı çalıştırdırdırsanız sigortanın atması gayet normal siz öncelikle o yanan parçayı değiştiriniz.beyinin yenisi yok artık imal edilmiyor beyinde bir sıkıntı var ise tamir edilebilir.bende yedek kontak takımları var gönder tamir eder kargolarım.

patlayan kondansatörü değiştikten sonra birde kabloları bi gözden geçirin derim durumları çok kötü görünüyor resimde, aralarında erimiş ve kısa devre yapıp beyin kontaklarına zarar veren olabilir kablolarda soyulma olup olmadığına iyice bakın...

Baktım kablolara ama bi sıkıntı yok kabloların dış kısmı kararmış sadece içine işleyen bi problem yok. Şuan makineyi tuşundan açıyorum program başlıyor su almaya başlıyor ardından evdeki ana sigorta atıyor.

Bana öyle geliyor ki şuan ya motor dönmeye yeltendiği anda ya da kazan içindeki suyun miktarını belirleyecek olan mekanizma devreye girdiği anda ana sigorta atıyor.

Bu durumları nerelerden kontrol edebilirim.

Baktım kablolara ama bi sıkıntı yok kabloların dış kısmı kararmış sadece içine işleyen bi problem yok. Şuan makineyi tuşundan açıyorum program başlıyor su almaya başlıyor ardından evdeki ana sigorta atıyor.

Bana öyle geliyor ki şuan ya motor dönmeye yeltendiği anda ya da kazan içindeki suyun miktarını belirleyecek olan mekanizma devreye girdiği anda ana sigorta atıyor.

Bu durumları nerelerden kontrol edebilirim.

ağa sana daha nasıl yardımcı olalım anlamadım.kardeşim parazit kondansatörü değiştirdinim o patlak parazit kondansatörle yüke girdiği an sigorta atması gayet doğal bir daha tekrarlamayacağım msn den bağlansana kardeşim nasıl bir şeysin sen ya

ağa sana daha nasıl yardımcı olalım anlamadım.kardeşim parazit kondansatörü değiştirdinim o patlak parazit kondansatörle yüke girdiği an sigorta atması gayet doğal bir daha tekrarlamayacağım msn den bağlansana kardeşim nasıl bir şeysin sen ya

Siz, parazit kondansatörünün patlamış olması; motorun çalışmasına engel değil deyince ben de devam ediyorum bu şekilde çözüm aramaya. Sigortaların atmasının, bu kondansatör yüzünden olduğunu anlamadım kusura bakmayın...

Fakat şöyle bir şey var, ben bu motor çalışmama durumunun beyindeki problemden kaynaklandığını anladıktan sonra makinanın üst ve arka kapakları açıkken motoru çalıştırdım hatta sıkma bile yaptırdım. Sonra kapakları kapattım makinayı açtım sigortalar atmaya başladı.

Neyse, diyosanız ki kondansatör attırıyor sigortaları, o zaman ben onu değiştirmeye bakayım önce, teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri