Prizden Prize Geçiş ? sorti sorusu ?

selam abiler. Elektrikçi bir linyeye bayağı bir priz bağlamış. Ve prizden prize geçiş yapmıs. Diger kontrol ise ben sana bu sortinin parasını ödüyorum vs diye sorun çıkardı. Elektrikçide artık en kötü kablo kesitini 4*2,5 'a yükselterek halletsek dedi? Bunu neden dedi? ve prizden prize geçiş neden yapmak istedi elektrikci? bunları acıklayabilecek abimiz var mı?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Madde 3
a. ll- Sorti Hattı:
Linye hattı ile aydınlatma aygıtı yada priz arasındaki bağlantı hattıdır.

linye hattına bakalım.
a. 10 - Linye Hattı
Dağıtım Kablosundan son aydınlatma aygıtı (armatürü) yada prizin bağlandığı kutuya (buat)
kadar olan hatlardır.

mevzuata göre buat ile priz arası priz sortisidir.

ayrıca;

Madde 52 – (Değişik ek: RG 30/11/1995- 22479) BAĞLAMA AYGITLARI
c) Fiş ve priz düzenleri
iv) Prizler dağıtım kutusu olarak kullanılamaz.

Priz sortisi 3*2,5 kablo olmak zorunda zaten, 4*2.5 yaparak kesit yükseltmez damar sayısını arttırmış olur. hangi kablonun kesitini arttıracakmış anlamadım, prizde linye de sorti de 2,5luk kablo çekilir.prizden prize atlamayı 1,5luk kablo ile çekmiş olabilir. buattan yeni prize kablo çekme masrafından kurtulmak için böyle birşey yapmış olabilir.

Priz sortisi 3*2,5 kablo olmak zorunda zaten, 4*2.5 yaparak kesit yükseltmez damar sayısını arttırmış olur. hangi kablonun kesitini arttıracakmış anlamadım, prizde linye de sorti de 2,5luk kablo çekilir.prizden prize atlamayı 1,5luk kablo ile çekmiş olabilir. buattan yeni prize kablo çekme masrafından kurtulmak için böyle birşey yapmış olabilir.

2,5'luk olanı 4'lük yaparak prizden prize geçiş yaptıgı için bir linyede fazla priz olursa gücü kaldırmaz diye yapacakmıs...

2,5'luk olanı 4'lük yaparak prizden prize geçiş yaptıgı için bir linyede fazla priz olursa gücü kaldırmaz diye yapacakmıs...

kablo kesiti enerji noktasından yüke doğru azalır, 2,5 luk buat beslemesini 4 lük kablo ile devam etmek akla mantığa uygun bir yöntem değildir.

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri