Prizden Fazla Akım Çekmeyi Engelleme

abdullatif

Üye
Sevgili arkadaşlar,
X Belediyesi'nde görev yapmaktayım. Bilgi işlem bölümündeyim. Daha çok network ve bilgisayar teknik servisi üzerine çalışıyoruz.

Müdürümüzün şöyle bir isteği oldu. (Yakın zamanda belediye binası tadilata girecek)

Prizlere "Su ısıtıcı vb." gibi cihazlar takıyorlar dedi. Bunların takılmasını nasıl engelleyebiliriz? dedi. Sadece bilgisayarlar, yazıcılar bağlı olsun, elektrik kullansın. İnsanlar kendi şahsi ihtiyaçları için elektrik kullanmasınlar dedi.

Böyle bir şey yapılabilir mi? Nasıl yapılabilir?

Benim aklıma her oda içen sigorta takmak geldi ama sigortalar standart oluyor ve düşük akımlar için pek olmuyor diye düşündüm.
Dijital Akım Rölesi diye bişey gördüm internetten, yalnız onlar da yüksek akımlar içinmiş galiba. (100-1000A diyordu bir sitede.)

Sizin fikirleriniz nedir?
Teşekkür ederim!

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ups prizi kullanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• pr_01_3598_max.jpg
    pr_01_3598_max.jpg
    10.4 KB · Görüntüleme: 26
Zahmetli ama her priz için 10A Sigorta bağlayabilirsin.
Klasik ısıtıcılar için P=UXI=220X10=2200W sınır yeterli olur. Yalnız geçikmeli sigorta kullanmalısın yoksa lazer yazıcılar devreye girdiğinde çektiği ani akımdan atabilir. Sigorta panosunu da kilitlersin. İlk seferinde sigortayı düzelttirmeye gelirler sonra birdaha yapmazlar :)

Şirket binasında ups cihazlarının sürekli arızalanma sebeplerini bu kışın yakaladım. Bazı sekreter ve ofisboy arkadaşlar mini tip fanlı ısıtıcılar kullanıyorlar ve malesef onlarıda ups prizlere takıyorlar. Yanlarında da normal Şebeke prizi olmasına rağmen.

en mantıklısı ups prizi kulanmak olur.zira mevcut pc fişlerini değiştirmen gerekir.

Şirket binasında ups cihazlarının sürekli arızalanma sebeplerini bu kışın yakaladım. Bazı sekreter ve ofisboy arkadaşlar mini tip fanlı ısıtıcılar kullanıyorlar ve malesef onlarıda ups prizlere takıyorlar. Yanlarında da normal şebeke prizi olmasına rağmen.

Evet UPS priz çözüm değil bence de.

Düşük amperli sigorta olmadığını nerden çıkarttın ki? İstediğin amperde sigortalar var. En kesin çözüm bu sigortalar.

Başka bir çözüm istersen,

Prizlere takmaya izin verdiğin ekipmanların fişlerini amerikan standartı oalrak değiştir. Tabii ki prizleri de. Böylece çarşıdan aldıkları herhangi bir aygıt o prizlere olmasın :D

Düşük amperli sigorta olmadığını nerden çıkarttın ki? İstediğin amperde sigortalar var. En kesin çözüm bu sigortalar.

Başka bir çözüm istersen,

Prizlere takmaya izin verdiğin ekipmanların fişlerini amerikan standartı oalrak değiştir. Tabii ki prizleri de. Böylece çarşıdan aldıkları herhangi bir aygıt o prizlere olmasın :D

amerikan prizleri , normal prizlere dönüştüren adaptörler çok pahalı bir şey değil ki.

amerikan prizleri , normal prizlere dönüştüren adaptörler çok pahalı bir şey değil ki.

Değil ama sen, ben vs birkaç tane elektrikten anlayan kişi dönüştürücü almayı düşünür. Zaten her elektrikçide de satılmıyor. Bu yöntemi daha önce uyguladım. 220V seyyar aydınlatma prizlerine 24V ampul takıyorlardı. Sonra değiştirdim tüm 24V priz ve fizleri. Bir daha sorunum kalmadı.

02 ila 10 amp kendi üzerinden ayarlana bilen aşırı akım rölelerinden piriz linye hat başına takıp
sorunu çöze bilirsiniz bence biraz maliyetli olur ama

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri