Pofung uv-5r

@Mr_YAMYAM hocam SWR 171 geldi. Ebay güzel çalışıyor. ;) Görünüş olarak düzgün bir ölçüm cihazına benziyor. Oranına göre oldukça ağır sayılır. Sizin önerinizle dijital SWR yerine bunu tercih ettiğimiz için en güvenilir seviyede doğru değerlerde ölçüm yapacağımızı düşünüyorum. Henüz diğer antenleri bile kuramadım.İlaveten araç antenide almıştım.Uygun zamanda deneme yapmaya çalışırım.

Ekli dosyalar

• IMG_4598.JPG
    IMG_4598.JPG
    286.1 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_4599.JPG
    IMG_4599.JPG
    251.4 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_4601.JPG
    IMG_4601.JPG
    265.6 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_4602.JPG
    IMG_4602.JPG
    104.5 KB · Görüntüleme: 7
@Mr_YAMYAM hocam SWR geldi. Ebay güzel çalışıyor. ;) Görünüş olarak düzgün bir ölçüm cihazına benziyor. Oranına göre oldukça ağır sayılır. Sizin önerinizle dijital SWR yerine bunu tercih ettiğimiz için en güvenilir seviyede doğru değerlerde ölçüm yapacağımızı düşünüyorum. Henüz diğer antenleri bile kuramadım.İlaveten araç antenide almıştım.Uygun zamanda deneme yapmaya çalışırım.
Antenler ve SWR konusunda her türlü bilgi verilir. Kablolar mıncıklanır, gerekirse bağlantıları konusunda her türlü ince detaylarla gudurtmalar yapılır. :D

@Mr_YAMYAM hocam bizim satın aldığımız SWR metre için facebook da satış ilanında bu ölçüm cihazının yalnız halk bandı (27 Mhz halkbantı telsizler ) için olduğu belirtilmiş. :oops: VHF-UHF için SWR ve güç çıkışlarını ölçemeyecek miyiz ? İlanı ekledim.

sw.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Mr_YAMYAM hocam bizim satın aldığımız SWR metre için facebook da satış ilanında bu ölçüm cihazının yalnız halk bandı (27 Mhz halkbantı telsizler ) için olduğu belirtilmiş. :oops: VHF-UHF için SWR ve güç çıkışlarını ölçemeyecek miyiz ? İlanı ekledim.

Ekli dosyayı görüntüle 101894
bu konular bana acayip fransız, sizlere kolay gelsin.

27MHz için ayarlanmışsa VHF ve UHF de ölçümler relatif olur.
Teorik olarak VHF ve UHF de de SWR ve güç ölçümü yapılır.
Ancak ölçümler özellikle SWR ölçümündeki reflected ölçümü biraz fazla okunabilir.
Önemli olan relatif olarak ta olsa bir ölçüm yapabilmektir. Ben VHF cihazımı ilk aldığım yıllarda CB SWR metremi kullanmış idim. Daha da ölçüm yapmama gerek kalmadı çünkü harika göndermem ve almam vardı.
bu konular bana acayip fransız, sizlere kolay gelsin.
Abi bence fransız kalma. Çin işi cihazlarımız da çok :p

Abi bence fransız kalma. Çin işi cihazlarımız da çok
beni boş verin, hiç bir şeyle uğraşasım gelmiyor. artık yoruldum. bedenen değil ruhen. bir ara toparlarsam kendimi, bir envanter çıkaracağım. kargo bedeli olarak forumda ihtiyacı olanlara dağıtacağım. kızım olmasa çoktan vazgeçerdim. sadece o üzülmesin diye yaşıyorum. hayattan bir beklentim kalmadı.

beni boş verin, hiç bir şeyle uğraşasım gelmiyor. artık yoruldum. bedenen değil ruhen. bir ara toparlarsam kendimi, bir envanter çıkaracağım. kargo bedeli olarak forumda ihtiyacı olanlara dağıtacağım. kızım olmasa çoktan vazgeçerdim. sadece o üzülmesin diye yaşıyorum. hayattan bir beklentim kalmadı.
Ben farklımıyım sanki.
Yolda yürürken gızlara bile bakmıyom artık.

Bende şuraya bir olta atayım. Bir ara benimde elimden benzer bir cihaz vardı. Bulup şuraya ekleyeyim ne ise yarar hangi frekanslar arasi calisir öğreneyim.

Ben asıl fm bandı için watt swr ölçmek istiyorum.

Bende şuraya bir olta atayım. Bir ara benimde elimden benzer bir cihaz vardı. Bulup şuraya ekleyeyim ne ise yarar hangi frekanslar arasi calisir öğreneyim.

Ben asıl fm bandı için watt swr ölçmek istiyorum.
KÖTEK :oops: 👊
Bu tür ölçümlerin prensibi aynıdır.
Bir hat üzerindeki canlı uçtaki gerilim. FORWARD.
Bir hat üzerindeki şase hattındaki gerilim REFLECTION.
Oransal olarak ölçüme (SWR) STANDING WAVE RATIO denilir.
Hangi SWR metreyi açarsan aç içerisinde bir canlı hat benzeşimi PCB yolu bir de şase hattının olduğu kalın PCB yolu görülür.
Bu yollara uygun şekilde irtibatlanmış birkaç diyot ve birkaç gondansatör ve akabinde ibreler bağlıdır o gadar :D

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri