Pnömatik bir pistonun sayıcı ile kontrolü siemens s7-200 ile

ahmet600

Üye
START butonuna basıldıgında piston ileri yönde hareket edecektir.Tam olarak ileri gittiginde s-2 sensörü aktif hale getirecek ve tekrar geriye gelecektir.Bu hareketi 3 kez ardı ardına tekrarladıktan sonra kendi kendine duracaktır.
Sistem çalışırken STOP butonuna basıldıgında piston oldugu yerde duracaktır.Tekrar çalıştırmak için START butonuna basılması gerekir ve kaldıgı yerde çalışmaya devam edecektir.
Sistem çalışmasını bitirip durduktan çalışması için önce RESET butonuna basılması gerekmektedir
a-)sistemin plc baglantısını çiziniz
b-)sistemin merdiven diyagramı
c-)sistemin komut listesini çiziniz

yukarda soruyu bana simens s7-200 ile yazılmış ladderini hazırlarmısınız

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
START butonuna basıldıgında piston ileri yönde hareket edecektir.Tam olarak ileri gittiginde s-2 sensörü aktif hale getirecek ve tekrar geriye gelecektir.Bu hareketi 3 kez ardı ardına tekrarladıktan sonra kendi kendine duracaktır. Sistem çalışırken STOP butonuna basıldıgında piston oldugu yerde duracaktır.Tekrar çalıştırmak için START butonuna basılması gerekir ve kaldıgı yerde çalışmaya devam edecektir. Sistem çalışmasını bitirip durduktan çalışması için önce RESET butonuna basılması gerekmektedir a-)sistemin plc baglantısını çiziniz b-)sistemin merdiven diyagramı c-)sistemin komut listesini çizinizyukarda soruyu bana simens s7-200 ile yazılmış ladderini hazırlarmısınız
slm kimse verilen bir işi araştırayım da veya uğraşayımda beceremediğim yerleri sorayım bana yardımcı olsunlar demiyor :) yemek piş ağzıma düş helal olsun

Genelde bütün destek sitelerinde üyelerin olaya bakış açısı böyledir.

Gayet kolay bunda ne varki ; sensör pistonun ileri hareketi gördüğünde pistonu duruduracak ve geri hareket içinde start verecek ; tabi burada bir counter komutuda kullanmanız lazımki gitme gelme sayısı set edilen değerde olacak .Bunun içinde sensör çıkışlarını hem geriye hakeret için start verme hemde counter a giriş olarak programlamalısınız....

burda Sm 0.5,kapalı kontak,pozitif negatif kenar sayıcılar(counters hepsi devreye giriyor-zor değil bunu yapmak ama vakit ayırmak gerekiyor-benimde otomasyon sistemleri plc dersinde counters i kullanarak bundan daha kompkles birşeyler tasarlamam gerekiyor-yardımlara açığım bende :))tşkkrler

Programı sadece ladder yapmaya çalıştım. İşinize umarım yarar

Ekli dosyalar

• PROJE.rar
    1.5 KB · Görüntüleme: 137

Forum istatistikleri

Konular
128,332
Kullanıcılar
450,176
Son üye
electrical_engineer

Yeni konular