Plc soru

Bu soruyu yapabilirdin.

Bı inputun yükselen kenarından bı rane counter çalıştır.counter 15 e geldiğinde q0.0 falan eneejilendir.

Sen yaptığını gönder inceleyelim
zbi böyle bir yol izledim ben ama

Ekli dosyalar

• yaptığım 1.jpeg
    yaptığım 1.jpeg
    36.2 KB · Görüntüleme: 6
aşağıya bir satır daha ekle,

C10 un açık kontağından hangi outputu enerjilendireceksen onu yaz ( q0.0 q0.1 gibi ) , mesela 3. satırda c10 un açık kontağından timer enerjilendirmissin ya onun gibi...

işlem bu kadar.

yalnız kullandığın timer ve süreleri incelemedim.onları sen kontrol edersin.

aşağıya bir satır daha ekle,

C10 un açık kontağından hangi outputu enerjilendireceksen onu yaz ( q0.0 q0.1 gibi ) , mesela 3. satırda c10 un açık kontağından timer enerjilendirmissin ya onun gibi...

işlem bu kadar.

yalnız kullandığın timer ve süreleri incelemedim.onları sen kontrol edersin.
oh be yapabilmişim yani dimi abi olmuş tekrar gözden geçiricem abi onu çok sağol

2) 2 adet motorun bulunduğu sistem bir tek start butonu yardımı ile çalıştırılıp durdurulabilecektir. 1.motor butona ilk basıştan 50 saniye sonra, 2.motor ise, 1.motor çalıştıktan 60 saniye sonra birlikte çalışacaktır. Sistemdeki her iki motor yine start işlemi için kullandığımız butona bastığımızda veya motor devrelerine bağlı aşırı akım rölelerinden biri attığında birlikte duracaktır. Bu sistemi S7-200 PLC ile üstteki şartlara göre çalıştıracağız;
  • (Motorlar 5 amper çekmektedir.) (Tek buton ile başlatıp durdurma işleminde sayıcıları kullanın)
  • Giriş/Çıkış bağlantı şemasını buton, aşırı akım rölesi kontakları ve motor güç devreleri ile birlikte çiziniz.
  • Kullanılan elemanların isimlerini ve adres listesini karşılarına yazınız,
  • LAD programını çizip,
  • STL programını yazınız.
abi buda ikinci soru

bu soruyu pek analayamadım

Moderatör tarafında düzenlendi:
timer ve counter devresi,

starta bastığında bi timer çalıştıracaksın ve 50 sn sonra birinci motor için çıkış verdireceksin.

sonra, birinci motor için çıkış verdirdiğin anda bi timer daha çalıştıracaksın 60 sn sonra da ikinci motor için çıkış verdireceksin.

starta bastığında counter değerini 1 artıracaskın ve counter değeri 1 ise yukarıdaki işleleri yaptıracaksın.counter değeri 2 olduğunda counterı resetleyeceksin.

aşırı akım rölesini bir input olarak düşün.onu da devreye ekleyeceksin.

timer ve counter devresi,

starta bastığında bi timer çalıştıracaksın ve 50 sn sonra birinci motor için çıkış verdireceksin.

sonra, birinci motor için çıkış verdirdiğin anda bi timer daha çalıştıracaksın 60 sn sonra da ikinci motor için çıkış verdireceksin.

starta bastığında counter değerini 1 artıracaskın ve counter değeri 1 ise yukarıdaki işleleri yaptıracaksın.counter değeri 2 olduğunda counterı resetleyeceksin.

aşırı akım rölesini bir input olarak düşün.onu da devreye ekleyeceksin.
abi çizimini yapamadım ya düzenleyemedim zamanım da azaldı çizebilir misin acaba abi rica etsem

Ekli dosyalar

• soru 2.jpeg
    soru 2.jpeg
    59 KB · Görüntüleme: 9
dalgın kafayla yazdım bir şeyler , doğru olduğundan emin değilim ama herhalde böyle olacak.

Ekli dosyalar

• projeeee.PNG
    projeeee.PNG
    743.5 KB · Görüntüleme: 15

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya