PLC restart OB si nasıl çağrılır?

Programı FB ye yaz ve bu FB yi OB den çağır.

Arkadaşım sistemin işleyiş sırası (SIEMENS S7-300 lerde) ilk çalışmada OB100 sadece bir anlık çalışıp durur. sonrasında da OB1 çalışmaya başlar. Senin görevin burada başlıyo yapmak istediğin fönksiyonu FB de yada FC lerde yazıp OB1 de istediğin bir sıralamada tekrar tekrar kullanarak işini çözebilirsin. Yanlızca şunu unutmamak gerekir ki FB leri kullandığında ilgili "instance DB" sadece bir kez kullanabilirsin. Aynı Fb yi tekrar kullanmak istediğinde yeni bir "instance DB" yaratman gerekecek. Senin istediğin gibi bu işin normali budur.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
arkadaşlar bazı organizasyon bloklar bazı işlemleri yapmadan ana programa geri dönüyor bunun sebebi ne olabilir sizce? acaba maneger tekrar yuklesem duzelır mı ?

örneğin alarm için kullandığım bir ob saati gelince sistemi kapatmadan ışıkları sondurecek ve kapıyı kapatacak fakat zaman geldıgınde bunşlardan tekını yapıo ve bu durum kafasına gore degısıo

şimdi direk aklınıza programda bir sorun olabileceği geliyo ob deki programı herhangi bir fb ye yukledim zaman iki işlemide yerıne getırıyor

ne yapmam lazım bıraz yardım lutfen

Zamanli OB lerde program sadece bir tur (cycle) isletilir. anlasilan senin yaptirmak istedigin seylerin birden fazla cycle da yapilmasi gerekiyor. Bu durumda OB yi kullanarak sadece bir hafiza bitini bir yapip, bu bit ile bir FC/FB calistirirsin. Bu FB/FC islemi tamamladiginda bu biti tekrar sifir yapip birakirsin... Baska cozumlerde bulunabilir tabi...

değerli bilgilerinizi paylaştığınız için sağolun ki bilgide patylaşmak içindir ;)

arkadaşlar sorunu çözdüm aykanat arkadaşımın dedikleri resmen çuk oturdu işe yaradı bay a tekrardan saolun :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,341
Kullanıcılar
450,181
Son üye
oflazca

Yeni konular

Geri