PlC olmadan Scada yapmak mümkünmüdür

Arkadaşlar merhaba. benim sormak istediğim otomatik kumanda ile kontrol ettiğim bir yere Scada yapmak istesem nasıl yaparım veya böyle bir şey varmıdır. yapılabilir mi cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Scada'dan kastın tam otomatik çalışabilen sistemi uzaktan kontrol edip müdehale etmekmi yoksa sadece durum bilgisi ve bunun gibi stop start gibi şeylerimi kontrol etmek istediğini biraz daha açarmısın. Saygılar

arkadaşlar bende hmi ile arada bir plc oolmadan motor sürücüne komut göndermek istiyorum

benim sormak istediğim örneğin bir yerde pompam ve konveyörüm var. bunlarda normal otomatik kumanda ile kontrol ediliyor. ben bunları PLC olmadan scadada da çalışıp çalışmadığını nasıl görebilirim.onu öğrenmek istiyorum.

HMI ( human -machine -interface ) yani makina ile kullanıcı arasında iletişim sağlanacak bir arayüz ..olmazsa nasıl kontrol etmeyi düşünüyorsun ? star-stop butonları klasik yol ver me deniceksin ozaman

benim sormak istediğim örneğin bir yerde pompam ve konveyörüm var. bunlarda normal otomatik kumanda ile kontrol ediliyor. ben bunları PLC olmadan scadada da çalışıp çalışmadığını nasıl görebilirim.onu öğrenmek istiyorum.

PLC olmadan sadece IO bilgilerini gösterebilen cihazlar var remote IO diye geçer ADAM serisi veya ICPDAS serisi cihazlar işini görür.

Motor çalışırken bir input kullanırsın konveyör çalışırken bir counter girisi kullanırsın gibi...

Ama eğer bu cihazlarla ucuz bir PLC arasında fiyat farkı az ise o zaman PLC de kullanabilrsin

Kontrol etmek istediğin yada bilgi almak istediğin cihazlarala arada kesinlikle bir kontrolör olmak zorunda bu kontrolörü kendinde yapabilirsin yada hazır birşey alırsın bunun dışında scadaya bilgi aktaramazsın örneğin eğer plc pahalı geliyorsa ve ucuz ve basit bir şey yapacaksan bir pic programlayıp seriport üstünden bilgisayara data gönderme en ucuz ve kolay yöntemdir yapmak istediğin şeyi tam açıklarsan yardımcı olamaya çalışırım

pic olmadan çalıştırabılırsın neden olmasın yanlız lojik bılgın tam olmalı çalıştırdığın makınayı başkası çalıştırmamalı şifreleme yapmalısın lojikte buda mumkun fakat zaman maliyet gozonunde bulundurman lazım çalıştıracağın cıhazı kablolumu kablosuzmu kontrol edeceksın önce buna karar ver bence

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri