PLC ogrenmek için ne yapmalıyım?

lio

Üye
Meraba bn 18 yasında istanbul univ. tbmyo'da endüstriyel otomasyon programında okumaktayım.
Bn PLC programlamayı ogrenmek için bir set yada plc almak istiyorum hangi marka yada ne yapmamı onerirsiniz şimdiden tesekkurler....

üniversitelerede genelde siemens plc öğretiliyor.
siemens plc konusunda döküman problemi yaşamazsın. bir kere plc mantığını öğrenirsen diğerlerine geçmen sadece 5-6 gününü alır, eğer istersen ileride diğer plc lerede geçebilirsin.

siemens plc nin dezavantajı pahalı olmasıdır.
(plc öğrenmenin en kolay yolu birinin öğretmesidir aksi takdirde çok zorluk çekersin)

evet ya plc yi nasıl öğrenebiliriz, yardımcı olacak arkadaş yok mu?:(

arkadaşlar forumda plc kursları hakkında bilgiler var oraları okuyun ücretsiz olanıda varmış ben istanbul sanayi odasının kursuna gitmiştim (siemens ve schneider electric in kendi kurslarıda var ama ateş pahası milyarları buluyor 3 günlük eğitim )temel bilgi için evvelinde kitapda aldım ama o işte çalışmadan olmuyor para ve zaman harcadım plc cimiyim hayır ama hçnk deyip kalmamak malumat sahibi olmk güzel bir şey YAŞASIN SÜREKLİ TEKNİK GELİŞİM

2. Dönem kursumuz 15 gün içerisinde açılacaktır.Önkayıt yaptırmanızı tavsiye ederim.

[email protected]
0 212 233 80 95 (dahili : 115 )

arkadaşlar kurslara kesinlikle para harcamayın derim eğer ücretsiz değilse tabiki protech arkadaşımızın dediği gibi mantalite hep aynı mantalitesini anlamak gerekir bunun için piyasadaki en ucuz plc sanırım delta bununla küçük uygulamalar yaparak kendi kendinize daha iyi öğrenebilirsiniz uygulamalarınıza küçük çapta başlayın sonra devam edin unutmadan analog kartları almayı unutmayın 0-10v ve 4-20mA plc nin herseyidir.

Valla para kıyıp Siemens alınması taraftarıyım. Şimdi plc ile uzun zamandır ilgilenen arkadaşlar diyecekler ki " Ne konuşuyor bu ? Yetenek varsa hepsini çözersin!!.." Ama olay o kadar da basit değil işte yeni başlayanlar için. Ben staj yaptığım süre içerisinde logo ile uğraştım. Hakikaten oyuncak ile oynar gibi program yazıyordum. Çok eğlenceliydi :) Ama LOGOSOFT! da kullandım ve bilmiyorum arkadaşlar ne dersiniz ama bence en kolayı ve en tecrübesizin bile rahatla anlayabileceği bir program. Şu an Delta ile çalışıyorum ama keşke param olsaydı da Siemens S7-200 falan alsaydım diyorum. Çünkü bir arkadaşımızın da dediği gibi istemediğiniz kadar döküman var. Bende özellikle S7-200 ile gani gani.. :D

PLC alanında uzmanlaşmak için öncelik olarak, eğer PLC almak için paranız yoksa bile PLC kitabı alıp simülasyon programıyla işe başlayabilirsiniz. İlk önce tek marka üzerine çalışmak. Bunun içinde Siemens i önerebilirim, diğerlerini öğrenmek arkadaşın dediği gibi 5- gün gibi bir süre alır. Ama öncelikle tek marka PLC de uzamanlaşmak. İyi çalışmalar kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri