PLC-COMPUTER Bağlantısını Yapmak İçin RS232-Usb Çevirici Ayarları..

novell35

Üye
Arkadaşlar herkes bu sorunu eminim en az 1 kez yaşamıştır.. Bildiğiniz üzere yeni nesil Laptoplarda ve hatta Desktop PC lerde bile artık RS232 port kullanılmamakta..Bu yüzden RS232-USB çevirici kablolar kullanılmaktadır..Ancak bu kabloların PLC cihazınızı görebilmesi için hızı yetersiz kaldığından com-port hataları verebilmektedir..İşte bu hataları en aza indirmek için bazı ayarlar yapmakta fayda var..Bu ayarla birlikte PLC veya başka herhangibir donanımı sorunsuz bir şekilde RS232-USB çevirici yardımıyla bağlayabilirsiniz..Elimden geldiğince resimlerle anlatmaya çalıştım..Umarım yardımcı olabilirim..

Öncelikle ''Bilgisayarım'' a sağ tıklayıp ''Özellikler''e giriyoruz..Burda ''Donanım'' sekmesine tıklıyoruz.. ''Aygıt Yöneticisi''ne giriyoruz..Burada '' Bağlantı Noktaları (COM ve LPT) '' kısmından USB-SERİAL Aygıtına sağ tıklayıp özelliklerine giriyoruz..Buradada '' Bağlantı noktası ayarları'' na girip ayarlar aynen aşağıdaki gibi olacak..

Son olarak tamam-tamam tıklayıp çıkıyoruz ve bağlantımız hazır..Kolay gelsin herkese..

UfukizmiR

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
o kadar uğraştım kimsenin işine yaramadı heralde.. ;D zamanında az delirmedim bu sorundan dolayı :D demek sorun bizdeymiş :eek:

Ancak bu kabloların PLC cihazınızı görebilmesi için hızı yetersiz kaldığından com-port hataları verebilmektedir
Hızın yetersiz kalması diye birsey olmaz. Önemli olan hem bilgisayarda hem de bağlanılacak cihazda aynı seri port ayarlarının seçilmiş olması. Örneğin PLC'de seri port hızı 9600 seçildi ise, bilgisayarda da 9600 seçilmiş olmalı, aksi halde yine bağlantı kurulamaz.

emrah_ ' Alıntı:
Ancak bu kabloların PLC cihazınızı görebilmesi için hızı yetersiz kaldığından com-port hataları verebilmektedir
Hızın yetersiz kalması diye birsey olmaz. Önemli olan hem bilgisayarda hem de bağlanılacak cihazda aynı seri port ayarlarının seçilmiş olması. Örneğin PLC'de seri port hızı 9600 seçildi ise, bilgisayarda da 9600 seçilmiş olmalı, aksi halde yine bağlantı kurulamaz.

Kardeş aynı dili kullanıyoruz olsa gerek :) ben aksini dememişim zaten..hız yetersiz derken çeviricinin hızını kastetmiştim..tabiiki plcde 9600 ise ve çevirici daha düşükse işlem yapamazsın..bunu 9600 çekmek gerek..Aynı şeyleri yazmışım zaten..Bu işle gerçekten ilgileniyorsan ki öyle görüyorum sizi;bunu anlamışsınız demektir.. :D KOLAY GELSİN

ft232 ile yapılmış tümleşik devre adı LSC232F kullanımı kolay
usb den rs232 ye çevirici veya rs232 den usb ye çevirici
ben denedim devreyi yapıp bilgisayara takıyorsunuz sürücüsünü yükleyince
comport com3 , com4 , com5 gibi isimler alıyor usb portu com olarak tanıyor
herkese kolaygelsin

yukarıda arkadasım ii anlatmış bnm sorun 9600 128000 yapınca düzeldi teşekkürler

ufuk izmir saolasın

rs232-USB çevirici + S5 kablosu kullanarak S5 PLCye bağlanabilen var mı?

ARKADAŞLAR Vatanbilgisayarda manhatan usb rs232 çevirici var tavsiye ederim fiyatı biraz pahalı diğerlerine göre ama birçok sisteme bağlantı kurabildim diğer çeviricilerle bağlanamadığım cihazlar dahil..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri