Piyasada çalışan mühendislere bir sorum olacaktı

Sn. mustafaand,

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Benim değinmek istediğim husus da sizin söylediklerinizdir. Çalışma alanlarını ayrıntılı yazmadığım için kusuruma bakmayınız, ancak ana tema o değildi. Sn. SoNMoHiKaN gibi ben de aynı düşüncelere sahiptim, hangi konuya yöneleceğim hakkında endişelerim vardı. Çevremdeki büyüklerimin yönlendirmesiyle ben bir yol seçtim, Hakk'ımdan hayırlısını nasip eylemesi için de Allah'a dua ettim.

Yetkiliye sorduğum zamandan sonra bir daha kimseye sormamıştım açıkcası bu konuyu.. Çünkü ben yöneleceğim alanı çoktan seçmiştim. Sizin ve Sn. ademcelik'in yorumları benzer durum içerisinde olan üyelerimiz için aydınlatıcı olacaktır, bunun için tekrar teşekkür ederim.

Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Saygılarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim..

merhaba meslaktaş arkadaşlar hepinize saygımı sunuyorum..bir sorum olacaktı ..yeni bir elektirk-elektronik mühendisiyim .. özel bir şirkette şantiye şefliği yapıyorum..dolayısıyla şirketin ihaleden aldığı işin protokollerini imzalıyorum aynı zamanda.. şirketin alt taşeronu yaptiğimiz işte çıkan AG projelerine elektrik mühendisi olarak imza atmamı istiyor.. bunu yapabilir miyim? biligisi olan acil bilgi verebilir mi şimdiden teşekür ederim..

merhaba meslaktaş arkadaşlar hepinize saygımı sunuyorum..bir sorum olacaktı ..yeni bir elektirk-elektronik mühendisiyim .. özel bir şirkette şantiye şefliği yapıyorum..dolayısıyla şirketin ihaleden aldığı işin protokollerini imzalıyorum aynı zamanda.. şirketin alt taşeronu yaptiğimiz işte çıkan AG projelerine elektrik mühendisi olarak imza atmamı istiyor.. bunu yapabilir miyim? biligisi olan acil bilgi verebilir mi şimdiden teşekür ederim..

Bence sen mühendislik yapmıyosun imzanı satıyosun ama dert etme şartlar böyle gerektiriyor ayrıca bende benzer bir pozisyonda çalışıyordum hemen sektör değiştirim. Soruna gelince elektrik projelerine sadece emo'dan smm eğitimi almış smm ve bt belgesi olan mühendisler imza atabilir.
iyi çalışmalar...

Öncelikle hayırlı olsun...
çalıştığınız firma inşaat mı yoksa elektrik firmasımı...protokoller derken, ne tür belgeler bunlar..
çıkan proje derken as-built denen projeleri kasdediyorsunuz sanırım...
birşeylere imza atmak sorun değil, önemli olan bunların doğru olup olmadığı...
birde şu var, yapılan iş ile önüne gelen proje farklı ise durum değişir tabii..
taşeron nasıl bir taşeron,işçilik mi yapıyor, yoksa farklı bir şirket mi vs..
biraz ayrıntı verirseniz...

Kontrol ve otomasyon derim hem şimdinin hem de geleceğin mesleği....

sayın etuzuner;
elektrik mühendisi
-fabrikada elektrik işleri ve arıza
-Taahüt firmalarda şantiye mühendisi
-Yapı denetim firmalarında kontrol mühendisi
-Proje firmalarında proje mühendisi
-pazarlama işinde
... gibi konularla alakalı çalışmaktadır.
elektronik mühendisi;
-fabrikalarda elektronik arızalarda
-yazılım mühendisliğinde
-pazarlama üzerine
.. gibi yerlerde çalışabilir.

önemli olan senin hangi sektörde çalışmak istediğin.

projelere imza atabilme yetkisi almak istiyorsan 4 sınıf opsiyon
1-yüksek gerilim
2-elektrik tesisatı
derslerini alman gerekmektedir.
ders almak yetmiyor tabii emo ya üye olman da gerekmektedir.
şimdi imza atmak istiyorsan emo dan smm belgesi alman gerekmektedir ve bunu için kendi işyerin olması lazım ve bazı prodüsürler bulunuyor.emo dan araştırabilirisn.

kısacası projelere imza atma yetkisi için kendi işini yapman lazım.kendi işini yapmak istemiyorsan hiç gerek yok.piyasada lazım olmuyor...

Peki herhangi bir fabrikada çalışırken,piyasada imza ile iş yapabiliyoruz mu?bu konuda fikri olan var mı?yapılıyorsa bunun için neler yapmak gerek?

2008 de açılmış ölmüş ve 2012 de hortlamış bir konudan size pek cevap gelmez eğer tekrar dirilemezse.
En iyisi yeni bir konu açmanız.

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31
Geri