pillerin ve bataryaların amper saat değerini nasıl yorumlarım?

Mesela bir araba aküsünün üzerinde, 12 volt 60 Ah yazıyor.

Bunun anlamı, tam dolu iken, 1 saat boyunca sürekli 60 Amper çekilebilir demek mi? Daha sonra yeniden şarj edilmesi gerekiyor demek midir?

Yoksa nedir :)

Mesela,48 volt, 4.5kw bir yükü 3 saat boyunca çalıştırmak istiyorum diyelim.
dört adet 12 volt 100 Ah bataryayı seri bağlarsam, toplamda 48 voltta yaklaşık 4800 watt güç oluyor. ( heralde doğrudur. basit gibi görünüyor :D )

bununla da 4500 watt'lık bir yükü 1 saat boyunca çalıştırabiliyorum doğru anlıyorsam.
Bu sistemi 3 saat boyunca çalıştırmak istersem,

dört adet 12 volt 100 Ah bataryayı önce seri bağlayıp, bu düzenekten de üç tanesini paralel bağlarsam,
Bu sistem 3 saat boyunca çalışabiliecektir.

BU matematiğim ve bu Ah olayı hakkındaki tahminim doğru mudur?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ben sana şöyle bir örnek vereyim kıyası sen yap.
Elinde 12volt 100Ah akü var.
Bu aküye 12volt 120w bir cihaz bağladın.
I=P/V= 120w/12v= 10A
Sen 100Ah lik akü ile bu cihazı
100Ah/10A = 10h yani 10 saat kullanabilirsin.
Bu örnekle kendi projelerini kıyasla artık..

Peki, bazı pillerin deşarj oranları oluyor. mesela batarya normalde 10 amper ama, yüke geldiğinde 100 amper akım verebiliyor.

Kapasitesi 10 Ah ise, yük verip 100amper çektiğimizde, yaklaşık 6 dakika boyunca 100 amper çekebilirim gibi mi düşünmeliyim?

Bu deşarj durumu genel midir? yoksa pilden pile değişir mi? ( buradaki pil, elektrik depolayan batarya, ister li-po ister kurşun asit akü olsun. )

Yani bazı pillerin deşarj oranı veriliyor bazılarının verilmiyor. muhtemelen üreticisi de bilmiyordur :D

Ben şimdi deşarj oranı 5 olan bir pil aldığımda, bunun kaba anlamının, bu pil, kapasitesinin beş katı akım verebiliyor demek olduğunu biliyorum.

Yani 12 volt 10 amper bir pil, deşarj oranı 5 ise, 12 volt 50 amper çekmemize izin veriyor .

Tabiki pil 12 voltta 10 amper'i 1 saat boyunca verebiliyorken, 12 voltta 50 amper çekmeye kalktığımızda 1 saat sürmeyecektir :) buradaki süre de deşarj oranı ile ters orantılı mı olur genelde?

12 volt 10 amper pili 1 saat boyunca 10 amper çekerek değil de, 6 dakika boyunca 50 amper çekerek kullanabilmek anlamına geliyor olsa gerek bu deşarj oranı :) umarım öyledir :) yoksa pil seçmek yada pil ihtiyacını belirlemek sıkıntılı olur direk.

Evet her pil yada bataryanin karekteristikleri vardir. Bunu kimyasal yapisi belirler. Sizin sorunuzda ise desarj kapasiteleride vardir. Kimi ureticiler uzerine yazar kimi yazmaz. Ana mantik mesajinizdaki gibidir. 10 amper saatlik bir aku pilden 100 amper cekerseniz 1 saatte 10 amper alabilecekken 10 dakika surede 1oo amper alirsiniz gibi. Degerleri salladim ama mantik budur.

En önemli nokta hangi aku ne kadar verebilir. Dogru akuyu dogru yerde kullanmak gereklidir.

Teori; 12v 10A=120w aküden 120w yükü 1 saat veya 1A yükü 120 saat çalıştırır. Ali Veli hangisini istiyorsan. 50A veremez mümkün değil. Örneği 1l sürahi ile anlatabiliriz, 30 sn. (farazi) de 1L ile 5 su bardağı (200ml) doldurabiliriz veya büyük kaba tancereye 5 sn. de boşaltabiliriz, ama 1L 5 10 litre olamıyor. Saygılar.

Evet, ama, atladığınızı düşündüğüm bir nokta var.

12v, 10A olsun akü. bu enerjiyi 1 saat boyunca verebiliyor. Yani, 10 Amper enerji çekersek, içerisinde sakladığı toplam enerjiyi 1 saat boyunca verebiliyor.

Fakat bataryanın deşarj oranı varsa ( ki anladığım kadarı ile her batarya deşarj oranına sahip oluyor )
nasıl 12v 10 Amper yükü 1 saat çalıştırabilip, 12v 1 amper yükü de 10 saat çalıştırabiliyorsak,
Aynı mantıkla eğer bataryanın deşarj oranı kurtarıyorsa( mesela deşarj oranı 10 olsun ) 12volt 100 Amper çekebilir. dolayısı ile, nasıl düşük amper çektiğimizde süre uzuyor, bu durumda da aksine kısalıyor.

Sonuçta bataryanın sağlayabileceği toplam enerji değişmiyor zaten. Mantıken öyle düşünmüş bulundum :D

İş yaptığını yani karşılığını göremeden deşarj olacak yine söyleyeyim 100A vermez, yeni aküyü 12v 55w lambaya (deşarj) bağla neticeyi karşılığını ışık vererek alırız, yine aküyü 3000w kuartz ısıtıcıya bağla kızardığını görürmüsün ısındığını duyar mısın? Neticede yine akü deşarj olmakta. Haksız mıyım?

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri