Pic'le PWM generatöru

xmetx

Üye
Pic ile frekansi 1Hz-65kHz arasi pic'e bagli +/- butonla ayrlayabilecegimiz program ve devre varmi veya yapabilmemiz mumkunmudur, eger bilen arkadaslar varsa yardimlarinizi bekliyorm.
Simdiden tesekkurler...

sıfırdan yapmak daha kolay. hazır devre arıyorsanız nette bakabilirsiniz. eğer başlamışsanız ve bir yerinde takılmışsanız yardımcı olunabilir. hiç başlamadan hazır devre arıyorsanız nette arayarak bulabilirsiniz.

Iyi gunler;
suan daha baslamadim ve cok fazla bilgimde yok programlama ile alakali, internette aradim, fakat suana kadar kullanabilecegim malzemelerle alakali herhangi devreye rastlamadim, eger bildiginiz devre veya sizin yapabileceginiz bir devre f84, f628, f877 ile olursa cok daha mantikli olur diye dusunuyrom, cunku genel itibariyle onlar elimde.
Nette buldugum veya herhangi sekilde basariya ulasabilrisem, burdada dokumentasyonlasirip yayinlamayi dusunuyorm.
Yardim ve onerilerniz icin tesekkurler...

Saygilarimla...

frekansı birer birer arttıramazsın. timer2 özelliklerini incelemeni tavsiye ederim. Bahsettiğiniz aralık çok geniş, ve özellikle 1 Hz imkansız.

En azından 16 bit pwm modülü olan mculara yönelmelisiniz. Piclerde 10 bittir.

artis araliginin 1 olasi o kadar onemli degil, hatta ~100Hz bile artamasi onemli degil,tam olarak ifade edemdim ilk yazimda, fakat en azindan 35kHz civarina bile cikmasi yeterli olabilir.onemli olan kare dalga formunu bozmadan frekansini +/- tusu ile frekansi artirip azaltabilmek.fakat bu ayarlanabilir cikislardan min. 2 ayri sekilde frekansi ayarlanabilir cikis olamsi gerekiyor.yani ornek:16fxx, RB0:10kHz de ayarlanmisken, RB1:15kHz e ayarlanabilmesi gerekiyor.veya degiski kombinasyonlar.
Onerileriniz icin tesekkurler, fakat daha oncede dedigim gibi suan prgramcilikda oldukca zayif oldugum icin sorunumu sizlerle paylasiyorum.

Saygilarimla...

yazılımsal olarak frekansın periyodunu ve görev periyodunu değişkenlere kaydedip, yazılımsal olarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. sadece pwm için kullanacaksanız yazılımsal olarak gecikmelerle yapmanız kolaylık sağlayabilir. en fazla 2 tane donanımsal pwm çıkışı oluyor mcu larda. onun için 2 den fazla çıkış kullanarak yazılımsal olarak istediğiniz frekanslarda pwm elde edebilirsiniz. tabi bu frekansların da, mcu frekansından dolayı bir max değeri var.

yazılımsal olarak frekansın periyodunu ve görev periyodunu değişkenlere kaydedip, yazılımsal olarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. sadece pwm için kullanacaksanız yazılımsal olarak gecikmelerle yapmanız kolaylık sağlayabilir. en fazla 2 tane donanımsal pwm çıkışı oluyor mcu larda. onun için 2 den fazla çıkış kullanarak yazılımsal olarak istediğiniz frekanslarda pwm elde edebilirsiniz. tabi bu frekansların da, mcu frekansından dolayı bir max değeri var.
6 PWM (motor kontrol amaçlı) ve iki seri portlu Picler var. Dediğim gibi çalışma hızına göre pwm timer modülü max ve min frekans aralıklarını öğrenmenizde fayda var. kullanacağınız mcu2ya ait datasheet'e bakın. Pic16 serisi için timer2 (877 de ortak kullanılır), 18F (nanowatt olanlarda) timer2 ve timer4 vs.

13 pwm çıkışı olan mcular var (benim nec v720 monitörde vardı mesela).

Deneyimim olmadığı için sadece teorik olarak size fpga ları önerebilirim. Kapasitesi dahilinde istediğiniz kadar ve istediğiniz çözünürlükte pwm modül tanımlayabilirsiniz.

6 PWM (motor kontrol amaçlı) ve iki seri portlu Picler var. Dediğim gibi çalışma hızına göre pwm timer modülü max ve min frekans aralıklarını öğrenmenizde fayda var. kullanacağınız mcu2ya ait datasheet'e bakın. Pic16 serisi için timer2 (877 de ortak kullanılır), 18F (nanowatt olanlarda) timer2 ve timer4 vs.

13 pwm çıkışı olan mcular var (benim nec v720 monitörde vardı mesela).

Deneyimim olmadığı için sadece teorik olarak size fpga ları önerebilirim. Kapasitesi dahilinde istediğiniz kadar ve istediğiniz çözünürlükte pwm modül tanımlayabilirsiniz.

ben yazdıklarımı yeni başlayanlar için ve kolaylıkla bulunacak pic ler için yazmıştım. çünkü kendi söylediğine göre :

eger bildiginiz devre veya sizin yapabileceginiz bir devre f84, f628, f877 ile olursa cok daha mantikli olur diye dusunuyrom, cunku genel itibariyle onlar elimde.

yoksa özel amaçlı mikrokontrolörler zaten mevcut. elinde olan malzemelere göre bilgi verdim. pwm modülü kullanılacaksa 877 de 2 adet var. 2 adedin üzerine çıkılacaksa da modül yerine yazılımsal yapmak iyi olur.
84de pwm modülü yok. o kullanılacaksa direkt olarak yazılımsal pwm yapılmalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri