PIC16F628A ile ekipman güvenlik devresi

aykutytu

Üye
Arkadaşlar merhaba,

ldmicro programı ile bir ekipman için yaptığım devreyi bir türlü çalıştıramıyorum. Ekipman kumandasının monte edeceğim için enerji kaynağı olarak 3,3V'luk bir pillim var. Fakat pil devreyi çalıştıramıyor ve PIC kararsız işlemler yapıyor. Aynı devreyi +3,3V ve 0 voltluk bir gerilim kaynağı ile beslediğimde hiç bir problem yok.
Kurduğum devreyi Proteus'da test ettim ve aynen gerçekte olduğu gibi devreye gnd yani 0V eklemedikçe devre çalışmıyor.

Devrenin upload edilmiş halinde altta GND bağlantısı var ve bu haliyle çalışıyor. Eğer GND'yi silerseniz çalışmadığını test edebilirsiniz.
Devrenin çalışma prensibi
Start butonuna basınca sistem run oluyor. start butonuna aralıksız 5 saniye basılırsa sistem off oluyor ve siren çalmaya başlıyor, hatayı silmek için reset tuşuna basmak gerekiyor.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Son düzenleme:
roleden kaynaklanıyo olma ihtimali yüksek roleyi pice direk bağlamışsın roleye ters diyot ekle ve transistör ile sür picin çıkış bacağı role sürecek akımı basamaz

roleden kaynaklanıyo olma ihtimali yüksek roleyi pice direk bağlamışsın roleye ters diyot ekle ve transistör ile sür picin çıkış bacağı role sürecek akımı basamaz

Dediğiniz şekilde de denedim fakat devrenin cevabında bir değişiklik yok. Alta GND bağlayınca herşey normal fakat GND'yi sildiğim anda ters akımlar vs.ler oluşuyor ve bu nedenle PIC çok kararsız hareket ediyor

Start'a bastığımda, pilin negatif ucundaki node'da +2.14996V, pozitif ucunda +5.44359V gerilim okuyorum ve bu da herşeyi altüst ediyor. Sanırım GND bağladığımda çalışması da pilin negatif ucunu 0'a sabitlememden dolayı oluyor. Ama malesef benim bu uygulamada 0 bağlantısı yapma şansım yok

Bu gerilim değerleri hakkında bir fikri olan var mı?

Son düzenleme:
Proteusta picin beslemeleri gösterilmez. Isis picin (0) beslemesini GND kabul eder. Yani çizmiş olduğun devrenin komponentleri ile picin beslemesi farklı gibi görünür. Sistemdeki karasız çalışmanın sebebi muhtemelen budur. Bataryanın (-) sine GND yi eklemekle picin GND sini birleştirmiş oluyorsun ki bu durumda çalışması normaldir. Yapacağın devrede de, bataryanın (-) sini picin GND si ile birleştirirsen devren verimli çalışır.

Proteusta picin beslemeleri gösterilmez. Isis picin (0) beslemesini GND kabul eder. Yani çizmiş olduğun devrenin komponentleri ile picin beslemesi farklı gibi görünür. Sistemdeki karasız çalışmanın sebebi muhtemelen budur. Bataryanın (-) sine GND yi eklemekle picin GND sini birleştirmiş oluyorsun ki bu durumda çalışması normaldir. Yapacağın devrede de, bataryanın (-) sini picin GND si ile birleştirirsen devren verimli çalışır.

Aslında öncelikle dediğin gibi pinler görünmez haldeyken simülasyon yaptım ve bilgisayar ortamında devreyi çalıştırdım. Devrede herhangi bir problem yoktu.

Fakat devreyi uygulamada kurduğumda devrenin olması gerektiği gibi kararlı çalışmadığını farkettim. Devreyi common ucu olan 3 çıkışlı başka bir enerji kaynağı ile çalıştırdığımda ise devre problemsiz çalışıyordu.

Bunun üzerine Proteus'ta gizli pinleri görünür hale getirdm ve beslemeyi devre ile aynı kaynağa bağladım ve devre çalışmadı. Yani Proteus ile pratik uygulama birbirini tutsun diye besleme pinlerini görünür hale getirdim. Ayrıca beslemeyi programın kendisine bırakırsak otomatik olarak 5VDC ile besliyor, halbuki ben uygulamda 3.3VDC ile besliyorum.

Besleme voltajın 3,3V ve picin çalışma voltaj aralığı 3...5,5V. Sence kararsız çalışmasının nedeni sınıra yakın olduğundan olabilir mi? Yani diğer komponentler ve pic birlikte çalıştığında voltaj 3 ve 3 ün altına düşüyorsa devrede çalışmayacaktır.

5V besleme gerilimi ile denedim yine olmadı malesef..
Yalnız şuna dikkat ettim PIC'e enerji verdiğim anda pilin - kutbu ile pic'in outputları (RA1/RB1 & RB2) kısa devre oluyor ve aralarında en fazla 3 ohm okuyorum..
Yazdığım programda hata olsa GND ekleyince de çalışmaması lazım fakat durum öyle olunca şakır şakır çalışıyor:S

kayan yazı yapmak istiyorum malzeme listesi varmı??

Forum istatistikleri

Konular
128,335
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri