Pic ve Transistör

ercanatnr

Üye
PİC ve BDx53 ikilisi ile 12V 2A lambayı flaşör yapıyordum. Başlarda herşey normaldi ancak bir süre sonra pic bozuldu şu an çalışmıyor. Bağlantıyı şu şekilde yapmıştım.

--Base ile picin çıkışı arasına 2 Tane 10K Direnci birbirine paralel bağladım. ( 5k elde etmiş oldum elimde başka direnç yoktu test etmek için bu şekilde yaptım)
--Transistörün base ucunu 10k direnç ile - ye bağladım.
--Lambanın güç kaynağı ile pici beslediğim kaynağın - uçlarını birleştirdim.(12V kaynağın - ucu ile pici beslediğim 5v kaynağın - uçlarını birleştirdim.)

Transistör C-E arasında 0.8 volt gerilim düşüyordu. Yaptıklarım arasında yanlış bir durum varmı pici bozabilecek.

--Lambanın güç kaynağı ile pici beslediğim kaynağın - uçlarını birleştirdim.(12V kaynağın - ucu ile pici beslediğim 5v kaynağın - uçlarını birleştirdim.)
hangi uçlarını ? - mi + mı ikiside mi? sadece - ise problem yok sadece + ise problem olur ikisinide bağladıysan birbirine geçmiş olsun 5 voltluk pice 12V bastın pic yandı

tamam şimdi gördüm aradaki - işaretini görmemişim. transistörün base ucunu 10k ile eksiye çekmene gerek var mı gerçekten? çünkü picin çıkışından akım çekmesine sebep oluyorsun. darlington transistörde gerek yok mosfet kullanırsan gerek var. bir şema gönderebilirsen hemen yardımcı olmaya çalışırım kardeşim

Şema şöyle bir şey
11.jpg

Dostum merhabalar,

Tam bilgim olmasada okuduklarımdan aklımda kalan bir bilgiyi paylaşmak istedim.

Bir transistörü iletime geçirebilmek için base akımını akıtmak gereklidir. Bu noktada transistörün datasheetine bakmadım ama bu transistörü iletime geçirebilmek için gerekli akım eğer picin verebildiği akımdan fazla ise picin çıkışı kısa devreye doğru gitmiş olabilir. Çünkü transistör doyuma ulaşmamıştır. Bu durum pici arızalandırmış olabilir.

Böyle bir durumda ya transistörü değiştirmelisiniz yada transistörü darlington bağlantı ile iki transistörle sürmenizi öneririm. İlk başta bilmeniz gereken transistörün iletime geçmesi için gereken base voltajı ve base akımıdır.

Kolay gelsin.

Kaynakların - uçlarını birleştirmem bir sıkıntı yaratmazsa base akımı tekrar ölçüyüm.

Bildiğim kadarıyla birleştirmede bir sakınca yok. Base akımı için datasheetede bakılabilir.. Piclerin genelde port çıkış akımlarınada bakmak lazım.. 20 ma mi öyle bişey hatırlıyorum.

pici tekrar programlayıcı karta taktığında okuyor mu? picin pinin den ne yaparsan yap 35mAden çok akım çekemezsin. eğer ki çekmek istersen pic değil picin o pini yanar. yazılımdan picin pinini değiştirip tekrar deneyebilirsin. devrende hata yok. olsa zaten en baştan hiç çalışmazdı. bazı piclerin pin çıkış akımları gerçek değerlerine varamıyor maalesef. picin pinini korumak için direnç değerini yüksek tutmanda fayda var. denemelerini 10k ile yapmanı tavsiye ederim. devreyi çalıştırırken picin gerilimini ölçer misin? 5V ise problem yok. direnç değerlerini yüksek tutun ve base bacağını -'ye çekmemenizi tavsiye ederim

Bir transistörü iletime geçirebilmek için base akımını akıtmak gereklidir. Bu noktada transistörün datasheetine bakmadım ama bu transistörü iletime geçirebilmek için gerekli akım eğer picin verebildiği akımdan fazla ise picin çıkışı kısa devreye doğru gitmiş olabilir. Çünkü transistör doyuma ulaşmamıştır. Bu durum pici arızalandırmış olabilir.
QUOTE]
Serkan Bey Pic çıkışında 5V olduğunu bile varsaysak ve hiçbir yerde gerilim düşümü olmadığını varsaysak 5K direnç Pic çıkışından çekilecek akımı 1mA ile sınırlayacaktır. Yani Pic çıkışından çekilen akım bozmuş olamaz. Hem Pic'in çıkış portu arızalansa pic çalışmaya devam eder, sadece ilgili port bozulmuş olur. Bence farklı bir sebep aranmalı. Güç kaynağı ile ilgili bir sorun olabilir diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri