pic ile step motor kontrolü

schweps

Üye
merhaba arkadaşlar

pic16f877 ile step motor kontrolü yapmam gerekli . düz bir sistemde ileri giderken hızlı, aynı sistemde geri dönerken yavaş gelmesini istiyorum . iki uca switch koycam. bu sistemi nasıl yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz.

nasıl olacak start y<pıldıktan sonra ileri hızlı gidecek ileri svicini görünce geri yavaş gelip duracakmı yoksa stopa basana kadar ileri geri çalışacakmı.tam tarif edersen yardımcı olabilirim

lineer ( düz) bir sistemde 3 metre lik bi sistem. başında ve sonunda iki switch var. hangi switche malzeme gelip de switch on konumuna gecerse ileri yada geri çalışcak. step motor 24 volt leadshine marka sürücüsüde var. bu sistemi pic ile yapabilirmiyim 16f877 ile gücü akımı yetermi işin içinden çıkabilirmiyim

yani sistemin iki ucundanda malzeme gelişi var

lineer ( düz) bir sistemde 3 metre lik bi sistem..................... ............................................. var. bu sistemi pic ile yapabilirmiyim 16f877 ile gücü akımı yetermi işin içinden çıkabilirmiyim

16f877 nin pic oldugunu bildiğini varsayarak bu cümlenin açıklanmaya ihtiyacı var.

_ öncelikle otomasyondaki yapılacak hareketleri detaylı bir şekilde sıra ile altalta yaz , sonra microcontroler içine yazacağın kodların algoritmasını çıkarırsan yapacağın yaptıracağın işler ortaya net olarak çıkabilir.

_işin içinden neden çıkmayasın?

motor entegresi ile 877 nin dataSheetini incelersen arkadaşım görüceksin L293 ile kontrol edebilirsin diye hatırlıyorum 40 bacaktan birisini stop birisini start yaparsan tek tek daha rahat çalışırsın

step motorun adım sayısı sayılarak yada hattın sonuna yada başına anahtar koyarak algılabilir.

ileri giderken ve gerş gelirken tanımlanmış olan programda ayar yapılarak yavaş ve hızlı gidip geleceği kontrol edilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,477
Kullanıcılar
450,428
Son üye
arisu697

Yeni konular

Geri