pic ile karaşimşek devresi

ewreka10

Üye
Öncelikle hepinize merhaba, bu foruma ilk mesajım üstadlar.

Ben 8 veya 10 ledli (hangisi olursa) karaşimşek devresi yapmak istiyorum (nekadar led o kadar iyi :) ) ama bunun için gerekli malzemeleri bilmiyorum örneğin;

1-hangi pic modeli?
2-kaç değerli drenç?Biliyorum led sayısına göre değişir.
3-kaç mhz kristal?

gördüğünüz gibi bilgilerim çok eksik, Cuma günü parçaları alcam sonra "isis" de deneyip devreyi bredboard da yapmayı düşünüyorum.Ben en iyisi sizi bulmuşken iki soru daha sorayım;

4-hangi pic programlayıcı kart ve karaköy de en uygun yer?
5-elimde 1,5 - 12 W adaptör var pic ise 5 volt luk bir enerji ile çalışıyor, benim 30 w lik güç kaynağımı almam gerekiyor eğer alamam gerekiyorsa fiyatları karaköy de aşağı yukarı ne kadar dır ve nereden alabilirim?

Yani kısacası en baştan anlatmanızı rica ediyorum okuduğunuz için teşekkür ederim saygılar.

1- Farketmez

2- Gereken malzemeler için bu devre şemasına bakabilirsin.

6882263731_aa13b3fbb0_b.jpg

Bunlardan LM35 sıcaklık ölçer ve ADC0832'ye ihtiyacın yok.

3- 4Mhz kristal kullanırsan C1 ve C2 sığaçlarını 15 ila 33pF arasında seçebilirsin.

Bilgi eksikliğini gidermek için Prof. Dr. Doğan İbrahim hocanın kitapları bu konuda iyidir.

4- Programlayıcının devre üzerinde seri programlama özelliği olsa iyi olur. En basit kurulabilecek devre üzerinde seri programlama devresi aşağıdaki gibi. Pickit2 'nin böyle bir özelliği var. Diğer programlayıcılarda var mı bilmiyorum.

Devre üzerinde seri programlama özelliği sayesinde mikrodenetleyiciyi hiç yerinden çıkarmadan, deneme kartı üzerinde programlama yapılabiliyor.

6818206403_40c3c4e3b4_b.jpg

5- 9 voltluk bir adaptör kullanırsan LM7805 gerilim düşürücü ile gerilimi 5 volta düşürebilirsin. İki tane 100uF ve bir tane 100nF sığaç kullanmak gerekiyor. Bir önceki mesajda verdiğim devre şemasının sol alt kısmında bu bağlantıları görebilirsin.

Sonuçta bu kadar uğraşmaya gerek var mı. Bence yok.

O yüzden yeni başlayan arkadaşlara Arduino öğrenmelerini tavsiye ediyorum.

Arduino başlangıç

Bu mesajda da nedenlerinden kısaca bahsetmiştim.

Nasıl başlayalım?

Benim düşünceme göre işin yazılım kısmıyla fazla vakit kaymeden, kalan zamanda elektronik ya da matematik öğrenmek daha mantıklı geliyor. Örneğin kendi güç kaynağı devrenizi yapmaya çalışabilirsiniz, ya da bir radyo vericisinde en fazla güçle aktarım yapmak için gereken sığalığı hesaplamak için filtreler gibi temel elektronik konularını öğrenebilirsiniz.

Ben PIC öğrenirsem elektronik öğrenirim düşüncesine katılmıyorum. Belki gömülü sistemler gibi bir ders alırsanız o zaman elektroniğin bir koluyla uğraşmış olursunuz. Ama bence çok daha zevkli konular var.

Bu arada aklıma gelmişken 22 Ocak'ta yeni bir gömülü sistem dersi başlıyor.

https://www.edx.org/course/utaustin/ut-6-01x/embedded-systems-shape-world/1172

İşin ilginç tarafı bunları LaunchPads EK-LM4F120XL ya da EK-TM4C123GXL denetleyicisi kullanarak bunları gerçekte deneyebiliyorsunuz.

http://users.ece.utexas.edu/~valvano/edX/

Öncelikle Erdem bey üşenmemişsiniz bu kadar yazı ve resim koymuşsunuz gerçekten çok teşekkür ederim.

Aslında Elektronik adına yani temel elektronik olarak internetten birçok kaynak indirdim ve okudum ama buna rağmen sağlam bir başlangıç yaptığımı zannetmiyorum.Benim istediğim gibi bir kitap bulamadım mesela en küçük ayrıntıyı atlamayacak ve çok devre vererek nasıl çalıştığını anlatacak, sanırım böyle bir kitap yok, mesela okuduğum kaynaklarda transistörün akım yükseltici ve zamanlayıcı olarak kullanıldığı yazıyor ama bu nasıl oluyor neye göre oluyor bunlar yazılmıyor bu en büyük sıkıntım yani çalışma prensipleri mi deniyor onu bilmiyorum.

Gerçekten yazarken bu konuda cehaletimi gördüm.Ama sizin söyledikleriniz biraz benim aklımı karıştırdı.Sonuç olarak nasıl başlamam gerek (temel elektronik için yani temelden almak istiyorum) hangi kaynaktan bunları bana verebilir misiniz?Mesela önce şu kitap sonra şu şeklinde.Ben aslında bu işe robot yapma isteği yüzünden bulaşmış durumdayım neyse çok uzattım, tekrar teşekkürler.

Son düzenleme:
Merhaba,

Nasıl başlayalım başlıklı bağlantıda elektroniğe yeni başlayacak arkadaşlar için tavsiyelerimi anlatmaya çalıştım. Elektronik öğrenmek için alacağınız kitap da elektroniğin kuramsal (teorik) kısmını mı yoksa sadece pratik kısmını mı öğrenmek istediğinize göre değişebilir. O mesajda daha ayrıntılı izah etmeye çalıştım.

Robot yapmak için basitçe bir Arduino Uno ve usb kablosu almak yeterli olabilir. Sonra zamanla motorları kontrol etmeyi öğrenirsiniz. Aynı robot PIC ile de yapılabilir ama daha uğraşmanız gerekir.

Benim arkadaşlara tavsiyem kendi amaçlarını belirleyip buna uygun hangi kartı kullanabileceklerini bulmaları. Örneğin çizgi izleyen bir robot yapmak için Arduino Uno gibi bir kart kullanabilirken, görüntü işleme gibi bir iş için Rasperry Pi gibi bir kart kullanmanız gerekir. Burada “Arduino mu Rasperry Pi mi” gibi bir soru anlamsız hale geliyor. Çünkü her ikisinin de sınıfları ve hedefleri farklı.

Burada çizgi izleyen robotlar hakkında bir arkadaşın yazdığı belge var.

Çizgi izleyen robotlar

Sonra hobi robotikle ilgili kitaplar okuyabilirsiniz. David Cook'un kitapları fena değil.

Daha ilerisinde de yapay zeka öğrenmek gerekiyor.

https://www.edx.org/course/uc-berkeley/cs188-1x/artificial-intelligence/579

Tabi bu anlattıklarım sadece hobi amaçlı robotikle ilgili. Eğer gerçek robotik endüstrisinden bahsediyorsak o çok farklı bir olay.

[video=youtube;0yD3uBshJB0]http://www.youtube.com/watch?v=0yD3uBshJB0[/video]

Yüksek matematik, mekanik gibi konularda eğitim almak gerekiyor.

Bu arada yakın zamanda robotikle ilgili Coursera'da bir ders başlıyor.

https://www.coursera.org/course/conrob

Son düzenleme:
Selam arkadaşlar pic16F877A ve bir pic programlayıcı aldım programlamaya başlarken HI-TECH C ile bir karaşimşek programı buldum ama kodu pek anlayamadım.Anlayamadığım yerleri kırmızıyla yazdım anladığım yerleri mavi tamam yaszım.Kod şöyle;

#include <htc.h> //KÜTÜPHANELER EKLENİYOR-TAMAM
#include "delay.h" // Gecikme kütüphanesi-TAMAM

void main(void) // Ana fonksiyon alanı TAMAM
{
char led=1; // led şeklinde bir sabit tanımlanıyor DİYOR AMA BU NEDEN BİR SAYI? BURAYA TAKILDIM.
TRISB=0x00; // PORTB çıkış olarak yönlendiriliyor - TAMAM
PORTB=0x00; // PORTB'nin tüm çıkışları sıfırlanıyor - TAMAM
for(;;) // Sonsuz döngüye giriliyor -TAMAM
{
PORTB=led; // PORTB led değişkenine eşitleniyor DİYOR FAKAT BURAYI DA ANLAMADIM
led=led<<1; // led birimi bir sola kaydırılıyor -TAMAM
DelayMs(100); // 100ms bekleniyor - TAMAM
if(led==0x80) // Eğer PORTB=0x80 olursa alt işlemlere geçiliyor 0X80 NEDİR? YANİ 8.LED YANINCA DİĞER DÖNGÜYE Mİ GİRECEK
{
for(;;) // Tekrar sonsuz döngüye giriliyor - TAMAM
{
PORTB=led; // PORTB led değişkenine eşitleniyor BURASI YUKARI İLE AYNI
led=led>>1; // led birimi bir sağa kaydırılıyor - TAMAM
DelayMs(100); // 100ms bekleniyor - TAMAM
if(led==0x01) // Eğer PORTB=0x01 olursa ikinci sonsuz döngüden 0x01 NEDİR?
break; // birinci sonsuz döngüye giriliyor - BREAK IN BURDA İŞİ NEDİR?
}
}
}
}

Şimdiden herkeze teşekkür ederim iyi çalışmalar üstadlar.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,314
Kullanıcılar
450,149
Son üye
yusuf_19034

Yeni konular

Geri