PIC 16F628 PWM ile Servo Motor Kontrolü

PIC_achu

Üye
merhaba arkadaşlar
16f628a nın pwm modülüyle rc servo motor kontrol etmek istiyorum
bilgisi olan lütfen şu meletin PWM modülüyle ilgili bilgi versin hiç
olmazsa TMR0 ın nasıl kurulduğu gecikmenin nasıl hesaplandığı
ve kesmede nasıl kullanacağımı söyleyin

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın PIC_achu

Aşıdaki kaynak işinize yarar sanırım.

Ekli dosyalar

• PWM_Nedir.rar
    105.2 KB · Görüntüleme: 75
Moderatör tarafında düzenlendi:
pikachu pwm'le servo motor kontrol edemezsin diye biliyorum çünkü pwm'in çalışma frekansı en düşük 5KHz oluyor ama servo motor o frekansa çıkamıyor bu yüzden onun yerine redüktörlü bir dc motor kullanabilrsin pwm yapmak istiyorsan..

kayimguney ' Alıntı:
pikachu pwm'le servo motor kontrol edemezsin diye biliyorum çünkü pwm'in çalışma frekansı en düşük 5KHz oluyor ama servo motor o frekansa çıkamıyor bu yüzden onun yerine redüktörlü bir dc motor kullanabilrsin pwm yapmak istiyorsan..
kardeş pwm den kasıt karedalga dır burda zaten
bildiğimiz motor kontrolü metoduyla olmaz frekans farkeder biz burda darbe genişliği ile kontrolüne kısaca pwm(pulse width modulation darbe genişlik modülasyonu) diyoruz ilgilen diğin için teşekkürler.

ben 16F877A kullandım ondan direk pwm modülü kullanıyorsun
pwm_init() le başlatıyorsun ve pwm_changeduty() ile değerini değiştiriyorsun.. yani o darbe genişliğini verme süreni fln burdan ayarlıyorsun..
pwm kullandım ve ne olduğunu biliyorum..
amacım yardımcı olmaktı..

arkdaşlar ben şu an 16f877 nin pwm modülüyle servo motor kontrol ediyorum frekansın yüksek olduğuna katılıyorum ama bu 150 ile 200 hz lerde servo bu frekensta da çalışabiliyor ama dönüş hızında birazda olsa yavaşlama oluyo bu arada göndermek istediğiniz duty cycle ın değeride frekans farklı olduğu için değiştirmeniz yeterli oluyor örneğin sağa dönmesi için 1.7 ms değilde 0.4 ms veriliyo  sorunuz olursa yardımcı olabilirim..

lionking ' Alıntı:
arkdaşlar ben şu an 16f877 nin pwm modülüyle servo motor kontrol ediyorum frekansın yüksek olduğuna katılıyorum ama bu 150 ile 200 hz lerde servo bu frekensta da çalışabiliyor ama dönüş hızında birazda olsa yavaşlama oluyo bu arada göndermek istediğiniz duty cycle ın değeride frekans farklı olduğu için değiştirmeniz yeterli oluyor örneğin sağa dönmesi için 1.7 ms değilde 0.4 ms veriliyo sorunuz olursa yardımcı olabilirim..

sn lionking f628a ile çalıştınız mı bilmiyorum ama hesaplamalarda galiba hata yapıyorum şu t2con prescaler pwm modunda nasıl kullanılır açıklarsanız sevinirim

merhaba arkadaşlar
16f628a nın pwm modülüyle rc servo motor kontrol etmek istiyorum
bilgisi olan lütfen şu meletin PWM modülüyle ilgili bilgi versin hiç
olmazsa TMR0 ın nasıl kurulduğu gecikmenin nasıl hesaplandığı
ve kesmede nasıl kullanacağımı söyleyin

Merhaba, daha önceden proteusta yapmıştım bunu. Hi-tech kullandım derleyici olarak. İşinizi görür inşallah.

PIC 16f628A ve HI-TECH C ile Servo Motor Kontrolü | Çağdaş'ın Günlüğü

Gecikmeyi timera bir başlangıç değeri atıp 255'e kadar saymasıyla elde ediyoruz. Her bir adım sayma prescaler değiştirilmemişse kristal frekansı/4 ile frekansını bulup zamanı da ordan buluyoruz. Mesala 4 Mhz ise 4Mhz/4= 1 Mhz o da her işlem için 1 mikrosaniyeye denk düşüyor.

"MPLAB proje dosyasını, kaynak kodlarını ve Proteus ISIS simulasyonunu wp’deki bir sorundan dolayı koyamadım. En kısa zamanda ekleyeceğim."

hex dosyasıyla birlikte eklermisin

çalışman için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri