PEMF Cihazı bobin tasarımı.

ilginch

Üye
Ustalarım merhaba.
Telefon stereo çıkışından verdiğim frekansı, hazır mono anfi devresi üzerinden (TPA3118) bir bobine veriyorum.
Anfi devresi (65 w) , 9-24 V aralığında 4-8 ohm hoparlör kullanımı öngörüyor. Ben devreyi 12 V. ile çalıştırıyorum.
Yaptığım bobin, daire şeklinde, 0.3 mm bakır tel ile çekirdeksiz olarak 9 cm çapında ve 309 sarımdan oluşuyor. (100 m.) Devre aktif değilken bobinde 24 ohm direnç ölçüyorum. Çalışma esnasında herhangi bir ısınma saptamadım ama, mantıken uzun kullanımda anfi devresi zarar görecektir.
Bu konudaki önerilerinizi bekliyorum.
Bir de oluşan manyetik alanı hesaplamak istiyorum ama, bobin hesaplama ile ilgili web sitelerinde farklı sonuçlar çıkıyor.

Söylediğiniz:
"ama, mantıken uzun kullanımda anfi devresi zarar görecektir"
Hayır, amplinizi aşırı "yüklemedikten" sonra böyle bir problem olmaz

PEMF için çalışma şekliniz şöyle olmalıdır.

1. Endüktansı ve manyetik alanı formüllerle hesaplamak çok fazla faktöre bağlı olduğu için bu değerleri endüktans metre ile ölçmek en doğu yaklaşım olacaktır

2. Sardığınız bobinin endüktasını ölçerek, endüktif reaktansı hesaplanır. Belki bu değerden elektro manyetik alanı, yaklaşık olarak hesaplamak mümkün olabilir.
Aynca bu alan, linear değildir ve mesafenin karesi ile ters orantılıdır. Hangi noktada elektro manyetik alanın ne kadar olacağını grafik ile çıkartmanın matematiği zordur.
Bunun için manyetik alan ölçerler vardır (Gauss Metre).
Bu cihazı da alırsanız o zaman istediğiniz sonuca ulaşırsınız.

Söylediğiniz:
"ama, mantıken uzun kullanımda anfi devresi zarar görecektir"
Hayır, amplinizi aşırı "yüklemedikten" sonra böyle bir problem olmaz

PEMF için çalışma şekliniz şöyle olmalıdır.

1. Endüktansı ve manyetik alanı formüllerle hesaplamak çok fazla faktöre bağlı olduğu için bu değerleri endüktans metre ile ölçmek en doğu yaklaşım olacaktır

2. Sardığınız bobinin endüktasını ölçerek, endüktif reaktansı hesaplanır. Belki bu değerden elektro manyetik alanı, yaklaşık olarak hesaplamak mümkün olabilir.
Aynca bu alan, linear değildir ve mesafenin karesi ile ters orantılıdır. Hangi noktada elektro manyetik alanın ne kadar olacağını grafik ile çıkartmanın matematiği zordur.
Bunun için manyetik alan ölçerler vardır (Gauss Metre).
Bu cihazı da alırsanız o zaman istediğiniz sonuca ulaşırsınız.
Teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,971
Son üye
umutcelik

Yeni konular

Geri