PC bazlı osilaskoplar.

440Hz te tam kapasite çalışmayabilir.
40 ya da 50Hz verip bass potunu max açmalısın.

50Hz 1V 0dB ses jeneratöründen sinyal gönderdim.LM1875 amplinin hoparlör çıkışına 8ohm 50W yük bağladım.Voltmetre yi (AC) sol çıkışa bağladım.Ses potunu açtıkça gerilim yüseldi.Hatta 10V u da geçti .Voltmetreyi 50V kademesine aldım neredeyse 14V a yaklaştı.40Hz de denedim onda da 15V okudum.Osiloskop PC de de 50Hz 1V 0dB verdiğimde probları X10 kademesine aldım ve LM1875 ampli çıkışlarından ölçüm yaptım.Ampli çıkışı voltmetrede 6v okunurken bas,tiz potları sonda iken aşağıdaki değerler göründü.Phase analyzerda elips bas potunu kıstıkça küçüldü ,bas potunu sona getirdiğimde büyüdü.Gerçi sinyalde nasıl bir kırpılma olacak onu anlayamadım.Çünkü osiloskopta da baktığımda sinus sinyalinde bir bozulma yoktu.Bu ölçümle gili siz detay yazabilirseniz ona göre yaparım.

Ancaaakkk şöyle bir şey oldu.Ben nasılsa X10 kademesindeyiz ses kartına bir zarar gelmez diyerek.LM1875 amplinin ses potunu 8 volta getirdim.O sırada ampliden çıt diye bir ses geldi.PPM de L/R sinyal girişleri vardı.Ama amplinin sol çıkışında ses yoktu. 😨 Sonra ölçüm yaptım.LM1875 entegresi yanmış.Sağ entegrenin non invertingpinine dokununca hoparlörden tık tık ses geliyor.Soldakinde hayat belirtisi yok.Yani harç bitti yapı paydos:D

Heralde 50Hz de 8V sabit frekansta ısınma oldu ve dayanamadı.Gerçi uzun süre 8v da tutmadım..Neyse yenisini isteyip değiştireceğiz artık.

Ekli dosyalar

• 50Hz 1V 0dB.jpg
    50Hz 1V 0dB.jpg
    230.2 KB · Görüntüleme: 5
  • 1V 50Hz 0dB de okunan.jpg
    1V 50Hz 0dB de okunan.jpg
    178.6 KB · Görüntüleme: 5
  • 6v bass açık.jpg
    6v bass açık.jpg
    289.4 KB · Görüntüleme: 5
Yazık olmuş.
Ancak ısınmadan dolayı entegrelerin yandığını düşünmüyorum.
Muhtemelen entegrelerin kalitesi ile ilgilidir.
Çünkü bu stress testini ben STK lar ile yapardım ve bir sürü STK yakmıştım.
Eğer AC voltmatre 14V gösterirken osilaskopta herhangi bir kırpılma görülmemişse ve osilaskop probları LM in çıkışlarına bağlı ise oldukça iyi demektir.
Çünkü 14V RMS gerilimin peak değeri 20V olup, bizim güç kaynağı çıkışına eşdeğer demektir.
Tabii ki burada ölçüm hatası yapıp yapmadığını bilemiyorum.
Problar 10X te iken ses kartına çok az gerilim gider. Ama 1X yaparsan 10V çıkıyorsa doğrudan ses kartına gider.

Ancak şunu öğrenmiş olduk...
Hatırlarsan bu amplinin kazancını 1KHz te düşük yaptığımı söylemiştim.
Çünkü esas distorsiyon yani kırpılma bass seslerde olmaktadır. Bu tüm amplilerde böyledir. Bizim tasarımımızda son seste bass seslerde distorsiyonsuz veya çok az distorsiyonla max güce ulaşabilmek amacımızdı.

NOT:
Kırpılma senin daha önce osilaskop testinde gördüğün sinüs işaretlerinin tepelerinin yuvarlanması ve nihayetinde düz bir çizgi haline gelmesi demektir.
Ses kartı bazlı osilaskop DC geçirmediği için sen bu olması gereken düz çizgileri testere dişi veya farklı şekillerde görebilirsin. Önemli olan saf sinüs eğrisinin bozulup bozulmadığını görebilmendir.

BİR NOT DAHA:
Faz analizerde kırpılma şöyle olur.
Normalde düz elips şeklinde olan çizgi baklava dilimi şeklinde yanlardan düzleşmeye başlar. Bunu görmek istersen adobe audition ile herhangi bir eserin seviyesini 10db veya daha fazla yükseltebilirsin.
Yani 0db seviyesi ses kartında aşıldıkça elips baklava şeklinde olmaya başlar.

Son düzenleme:
Muhtemelen entegrelerin kalitesi ile ilgilidir.
Öncelikle sağlık olsun diyeceğiz yapacak bir şey yok.Ben de kalitesi ile ilgili olduğunu düşünüyorum.Zaten 1 tanesi dayanamadı aynı gerilim diğer entegrenin de üzerinde vardı.Ayrıca durumu anlamak için çıt sesini duyduktan sonra yine testi yaptım diğer entegrede sorun yok.

Piyasadaki entegrelere baktım hepsi böyle ve hiç güven vermiyor.Bizim satıcıların en büyük eksiği satıştaki ürün bilgilerinin hep yetersiz ve eksik oluşu.Mesela LM1875 mi alacaksın sadece ismini görüyorsun.Fotoğraflar genelde temsili.resmini gördüğünüz ürünle alakası olmayan ürün geliyor.Hep yaşadıklarım.Ben de şöyle düşündüm buradan orjinal diye sahte alacağıma ,sahtesini Çin'den alayım dedim. :D Şu entegreden aldım.
https://tr.aliexpress.com/item/4000120321127.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4e664c4doDF5C4

10 adet fiyatı hem de kargo bedava.Bugün entegre dünyasından aldığım malzemeler geldi.Kargo fiyatı 28,50TL(yurtiçi kargo)Yani inanamıyor insan adam Çinden yolluyor bu fiyata.Türkiye'de bir şehirden diğerine bu fiyat.

Hocam osilaskop için istediğimiz 6,8pF lar geldi.Onları takayım mı?Ne dersiniz?
Çünkü 14V RMS gerilimin peak değeri 20V olup, bizim güç kaynağı çıkışına eşdeğer demektir.
Tabii ki burada ölçüm hatası yapıp yapmadığını bilemiyorum.
Çıkışa 8ohm 50W dirençler bağlı iken ses potunu sonuna kadar açtığımda (bas pot sonuna kadar açık) okuduğum değer 14V zaten paylaştım.Enteresan olan bu anda yanmayan entegre 6V da ölçüm yaptıktan sonra 8V a çıkarken oldu.Belki ölçüm süresi mi uzadı bilemiyorum.

Kırpılma senin daha önce osilaskop testinde gördüğün sinüs işaretlerinin tepelerinin yuvarlanması ve nihayetinde düz bir çizgi haline gelmesi demektir.
Tek kanal ölçüm denemesi yaptığımda 1V 0dB 50Hz sinyal verdiğimde .Ampli çıkışı 6v iken durum resimdeki gibiydi.

Ben sağlam olan entegre ile (sağ kanal) ölçüme devam etsem en kötü ihtimal onu da yakarım değil mi?Yani başka yerlere zarar vermeyiz.

Siz bana yine test prosedürünün sırasını vaktiniz olunca yazarsanız sevinirim.Yanlış bir şey yapmış olmayayım.

Öyle hemen PES etmek yok.
Şimdi çıkış katının (LM1875 lerin) beslemesini sökeceksin. Yani çıkış katı iptal.
Osilaskop probları 1X te iken ölçüm yapacaksın.
Probları ton kontrol çıkış ucuna yani loudness devresindeki 22k dirençlerin uçlarına takacaksın. Osilaskop şasesi amplinin sistem sıfır noktasına bağlı olacak.
Ampli girişinden -3db seviyesinde Takribi 0.7Vp 1KHz vereceksin.
Çıkışta yani osilaskopta gördüğün sinüsler her iki kanalda da eşit olmalıdır.
Eşit değilse ton kontrol trimpotları ile hassas olarak ayarlayabilirsin.
1KHz te referans seviye belirlenip ölçüldükten sonra 40Hz 400hz 1KHz 5KHz 10KHz ve 18KHz vererek osilaskopu ve adobe spectrum analyzeri takip edeceksin.
Bu ölçümleri yaparken bass tiz potu ortada olmalıdır.
X10 kademesinde 1KHz te kaç db okuduğuna da dikkat etmelisin.

Sonra yeniden 40Hz verip bass potunu sonuna kadar açıp minumuma kadar da kısacaksın. Spectrum analizerdeki seviyenin artıp azaldığına dikkat edeceksin.
7V ses kartına fazla geleceği için max seviye testini yapmadan önce probları X10 kademesine almalısın
Aynı testi bir de 18KHz ile yapacaksın.
Minumum ve maximum seviyedeki osilaskop ve SA ölçüm değerlerini yazacaksın.
TAKRİBİ DEĞERLER Her bir frekans için 10katı yani 7V civarı max ton kontrol seviyesinde görülmelidir.
.
Şu entegre orijinale benziyor.
https://www.ersinelektronik.com/urun/lm1875t-20w-audio-power-amplifier

Son düzenleme:
Öyle hemen PES etmek yok.
Şimdi çıkış katının (LM1875 lerin) beslemesini sökeceksin. Yani çıkış katı iptal.
Osilaskop probları 1X te iken ölçüm yapacaksın.
Probları ton kontrol çıkış ucuna yani loudness devresindeki 22k dirençlerin uçlarına takacaksın. Osilaskop şasesi amplinin sistem sıfır noktasına bağlı olacak.
Ampli girişinden -3db seviyesinde Takribi 0.7Vp 1KHz vereceksin.
Çıkışta yani osilaskopta gördüğün sinüsler her iki kanalda da eşit olmalıdır.
Eşit değilse ton kontrol trimpotları ile hassas olarak ayarlayabilirsin.
1KHz te referans seviye belirlenip ölçüldükten sonra 40Hz 400hz 1KHz 5KHz 10KHz ve 18KHz vererek osilaskopu ve adobe spectrum analyzeri takip edeceksin.
Bu ölçümleri yaparken bass tiz potu ortada olmalıdır.
X10 kademesinde 1KHz te kaç db okuduğuna da dikkat etmelisin.

Sonra yeniden 40Hz verip bass potunu sonuna kadar açıp minumuma kadar da kısacaksın. Spectrum analizerdeki seviyenin artıp azaldığına dikkat edeceksin.
7V ses kartına fazla geleceği için max seviye testini yapmadan önce probları X10 kademesine almalısın
Aynı testi bir de 18KHz ile yapacaksın.
Minumum ve maximum seviyedeki osilaskop ve SA ölçüm değerlerini yazacaksın.
TAKRİBİ DEĞERLER Her bir frekans için 10katı yani 7V civarı max ton kontrol seviyesinde görülmelidir.
.
Şu entegre orijinale benziyor.
https://www.ersinelektronik.com/urun/lm1875t-20w-audio-power-amplifier
@Mr_YAMYAM hocam pes etmek yok çalışmalara devam. :D Aslında işin en keyifli çalışmalarına gelmiştik.Ama olsun ölçümlere devam.

Ben sinyal jeneratöründen 0,7V 1KHz sinyal verdiğimde Ampli PPM -3dB görünüyor.L/N state input devresinin PPM çıkışını ölçtüğümde ADOBE de -3 dB.Ancak.TON KONTROL devresinin çıkışını ölçüyorum -9dB (resimlerde de görülüyor.)TON KONTROL devresinin trimpotlarında -9 dB i -3 desibel olarak mı ayarlamalıyım?Yoksa ton kontrol çıkışı -9 dB olarak mı kalmalı?

Sizin cevabınıza göre ölçüme devam edeceğim.

Bu firmadan LM1875 ampliyi yaparken ben de orjinale benziyor diye almıştım.Fakat resimdeki gibi 2 ayrı entegre göndermişlerdi ben de iade etmiştim.Orjinal değil deyince cevapları şöyle "biz hep satıyoruz bu zamana kadar bir şikayet gelmedi." yani klişe laflar.O nedenle artık güvenim kalmadı yerli firmalara.Resimde ne olduğu önemli değil onlar için.Oraya bir resim koyuyor sonra elinde ne varsa onu gönderiyor.İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 0,7v  1kHz .jpg
    0,7v 1kHz .jpg
    214.3 KB · Görüntüleme: 6
  • Ampli PPM çıkışı.jpg
    Ampli PPM çıkışı.jpg
    300.8 KB · Görüntüleme: 5
  • Ton kontrol çıkışı -9dB.jpg
    Ton kontrol çıkışı -9dB.jpg
    334.2 KB · Görüntüleme: 7
  • P_20190305_171005_SRES_1.jpg
    P_20190305_171005_SRES_1.jpg
    237.1 KB · Görüntüleme: 8
Ben sinyal jeneratöründen 0,7V 1KHz sinyal verdiğimde Ampli PPM -3dB görünüyor.L/N state input devresinin PPM çıkışını ölçtüğümde ADOBE de -3 dB.Ancak.TON KONTROL devresinin çıkışını ölçüyorum -9dB (resimlerde de görülüyor.)TON KONTROL devresinin trimpotlarında -9 dB i -3 desibel olarak mı ayarlamalıyım?Yoksa ton kontrol çıkışı -9 dB olarak mı kalmalı?
Ölçümler çok doğru.
Ton kontrole girerken seviyeyi trimpotlardan düşüyoruz. 6db düşüklük ideal.
Benim amplimde 15-20db düşürüyorum :)
Ton kontrol çıkışı -9 olarak kalmalıdır. Eğer ton kontrolden bass sesleri 20db (10 katı) yükseltirsen çıkışta bozulma olmadığından emin olmalısın.
İşte şimdi bu ölçümü yapabilirsin.
Sinyal jeneratöründen ampliye -3db 40Hz ver. Aynı ölçümleri bass potu maximum açıkken ve ortada iken yap.
Osilaskop, spectrum analizer ve faz analizer görüntülerine bak.

Aslında işin en keyifli çalışmalarına gelmiştik.Ama olsun ölçümlere devam.
Benim anladığım kadarı ile senin LM1875lerin olması gerektiği gibi çalışıyor.
Yani max ses seviyesinde olası %10 distorsiyon bile kabul edilebilir seviyedir.
Ancak senin ölçümlerinde entegreleri yakıncaya kadar herhangi bir anormallik görmediğine göre çıkış katımız olması gerektiği gibi çalışmaktadır. Yani bass seslerde 14V çıkış elde edebilmişsek ve hoparlörümüz 8ohm ise PO=24W civarıdır ki dadından yinmiyor demektir.

Dolayısı ile çıkış katını artık zorlamamızın anlamı kalmamıştır.
Zaman zaman duymuşsundur. İyi bir amplide çıkış katının pek te önemi yoktur. Elde etmek istediğimiz max güç çerçevesinde bir çıkış katı tercih edebiliriz. Bizler maliyet açısından en uygun çıkış katını tercih ettik ve başarılı netice aldık.
Hatta LM1875 devresini iptal edip doğrudan LM3886 lı bir devre de koyabilirsin. Hatta benim gibi gıcıklık yapıp STK bile koyabilirsin :D

Elde edebileceğin güç artışından başka kalite olarak fazlaca fark göremeyeceksin. Sadece LM3886 nın GPBW daha geniş ise elde edebileceğin güç bandı daha geniş olacak, bu doğrultuda tiz sesleri ecicik daha iyi duyabileceksin.
Bir amplide çıkış katından ziyade ön (PRE) devrelerin tasarımı çok daha önemlidir.

Şu resmi iyi anlamaya çalış.
Ampli PPM çıkışı.jpg

Son düzenleme:
Hocam dediğiniz ölçümleri -3dB 40Hz de ve 18Hz de yaptım.Resimlerini ekliyorum.Sadece 18Hz sinyal jeneratöründen verince PPM -6dB e düştü .Ben de gerilimi yükseltmedim o şekilde sinyalleri incelediim.40Hz de osilaskopda phase ı incelediğimde elipsin yarısı çıkmıyor. Bunun nedeni ekran kartı ile ilgili midir?
Bizler maliyet açısından en uygun çıkış katını tercih ettik ve başarılı netice aldık.
Ben de LM1875 den memnun kaldım.Aliexpresten sipariş verdim.15 güne kadar gelir.Sonra sizinle CX kondansatörünü denemek isterim.(Entegreyi yakmadan :D )

Orta frekanslarda desibeli yükseltince Çan şeklinde frekans görünüyor .Mesela 440Hz ,1KHz ama ben baslarda 40Hz ve 18Hz de bu çan şeklini göremedim.Bu ne ile ilgilidir?

Ekli dosyalar

• Bass pot kapalı 40Hz -3dB.jpg
    Bass pot kapalı 40Hz -3dB.jpg
    313.3 KB · Görüntüleme: 6
  • Bass pot sonda 40Hz -3dB.jpg
    Bass pot sonda 40Hz -3dB.jpg
    294.7 KB · Görüntüleme: 6
  • 18Hz bass pot ortada.jpg
    18Hz bass pot ortada.jpg
    309.7 KB · Görüntüleme: 7
  • 18Hz Bass pot sonda .jpg
    18Hz Bass pot sonda .jpg
    294.9 KB · Görüntüleme: 8
  • 40Hz -3dB Phase.jpg
    40Hz -3dB Phase.jpg
    124.7 KB · Görüntüleme: 7
Evet.
Ses kartı girişimiz bazı şeylere engel oluyor.
TEKRAR BELİRTEYİM.
Ses kartımızın max giriş seviyesi 1Vp tir.
Bass sesleri max açtığımızda 10 katı yani 20db artırdığımıza göre ses kartımızın girişi izin vermiyor.
O halde şunu yapmalıyız.
-3db girdik.
Problerdan X10 zayıflatma yaparak seviyeyi PPM de sprectrum analizerde ölçtük.
Bu durumda iken bass sesleri sonuna kadar açtık. Yani 20db artırdık.
Keza 18KHz leri de 10 db artırdık.
X10 durumunda 40Hz -3db girişimiz -55 gibi görünüyorsa bass sesleri açtığımızda SA de seviyemiz -55 +20= -35db göstermelidir.
Aynı ölçümler 18KHz te de yapılmalıdır.

Evet tekar ölçüm yaptım.40Hz -3dB prob X10 durumunda bas pot ortada iken Spectrum analyzerda -55dB , bas potu tam açınca -39dB okunuyor

18Hz içinde aynı ölçümü yaptım. prob X10 durumunda bas pot ortada iken Spectrum analyzerda-64 dB bas potunu tam açınca -41dB okunuyor.
Bu durumda nasıl bir değerlendirme yapacağız?Yani tam 20dBlik bir artış olmasa da yakın değerler.

Ekli dosyalar

• 40Hz -3 dB  Prob x10 55dB.jpg
    40Hz -3 dB Prob x10 55dB.jpg
    305.4 KB · Görüntüleme: 5
  • 40Hz Prob x10 Bass prob sonda  -39 dB.jpg
    40Hz Prob x10 Bass prob sonda -39 dB.jpg
    283.8 KB · Görüntüleme: 5
  • 18Hz 0,7v ProbX10 -63dB.jpg
    18Hz 0,7v ProbX10 -63dB.jpg
    291.5 KB · Görüntüleme: 5
  • 18Hz bas pot sonda  -41dB.jpg
    18Hz bas pot sonda -41dB.jpg