paralellemenin gerilim düşümüne etkisi

elector

Üye
Arkadaşlar,

AKım taşıma kapasitelerini arttırmak için kabloları paralel bağlayabiliyoruz.Peki
elimde 8x1.5 mm2 kesitte 150 metre kablo var diyelim.1 kw tek fazlı yükü beslemek için bu hattı kullansam gerilim düşümü olmaması için birkaç damarı paralel kullanmak işe yarar mı? Paralel kullanmanın gerilim düşümüne pozitif etkisi olur mu?
%e=0,074xLxN/S formülünden normal faz ve nötr uçlarını tek kablo kullansam
0,074x150x1/1,5 =%7,4 gerilim düşümü oluyor bu da gerilimin 204-205 volt olması demek ki çok az.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
tamam işte bir kaç tane daha paralell ilave edin kabloya gerilim düşümü iyice azalır.paralel kollar arttıkça akım azalır. akım azaldıkça gerilim düşümü ve kayıp da azalır

Örnek vererek açıklamak isterim;
U=220V, iki adet 20 ohm direnci olan kablonun olduğunu varsayalım.
Bunları seri bağladığında toplam direnç 40 ohm olacaktır.Buradan akım(I)=5,5A olur.
Paralel bağladığında ise toplam direnç 10ohm olacaktır.Buradan akım(I)=22A olur.
Evet paralel bağlantı direnç değerini düşürüyor görüldüğü üzere.Direnç değerinin düşmesi ile birlikte üzerine düşen gerilim de düşecektir.
Sonuç olarak eğer paralel olarak bağlarsanız kabloyu,gerilim düşümüne pozitif yönde etki sağlayacaktır.

Örnek vererek açıklamak isterim;
U=220V, iki adet 20 ohm direnci olan kablonun olduğunu varsayalım.
Bunları seri bağladığında toplam direnç 40 ohm olacaktır.Buradan akım(I)=5,5A olur.
Paralel bağladığında ise toplam direnç 10ohm olacaktır.Buradan akım(I)=22A olur.
Evet paralel bağlantı direnç değerini düşürüyor görüldüğü üzere.Direnç değerinin düşmesi ile birlikte üzerine düşen gerilim de düşecektir.
Sonuç olarak eğer paralel olarak bağlarsanız kabloyu,gerilim düşümüne pozitif yönde etki sağlayacaktır.

roksyy verdigi örnekte 220voltu taşırken paralal ve seri baglantıya örnek vermiş fakat bu baglantılar arasında kayıplar cok fazla olmaktadır bende örnek vererek acıklamak istedim.220 voltu x watt'ı x mesafeye x mm kablo kesitiyle taşımak istersek paralel baglı durumdakinden seri baglı duruma göre kayıp 8 kat artmaktadır.Yani normalde %3 olası gereken kayıpların %24 olur buda istenmeyen bir durumdur.

roksyy verdigi örnekte 220voltu taşırken paralal ve seri baglantıya örnek vermiş fakat bu baglantılar arasında kayıplar cok fazla olmaktadır bende örnek vererek acıklamak istedim.220 voltu x watt'ı x mesafeye x mm kablo kesitiyle taşımak istersek paralel baglı durumdakinden seri baglı duruma göre kayıp 8 kat artmaktadır.Yani normalde %3 olası gereken kayıpların %24 olur buda istenmeyen bir durumdur.

Neden 8 kat artıyor kayıplar ne alakası var anlayamadım.Benim verdiğim örnekte paralel bağlayarak direnç değerinin düştüğünü göstermekti.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,305
Kullanıcılar
450,144
Son üye
Saffetarli

Yeni konular

Geri