Paralel Port Kartı ekleme

NASSA

Üye
Pc de zaten bir paralel port mevcut..
bunun yanına başka bir paralel port takarsam, diğeriyle alakası olmayan yeni adreslere sahip
bir paralel port dahamı eklenmiş oluyor.. ?

Link:
http://www.hepsiburada.com/liste/pr...yar.urun.pla&gclid=CMDIqc6bvMICFScXwwodhIEANA

Kazım hocam, hazır sizi yakalamışken öyle hemen bırakmak istemem :)
izniniz olursa aslında sorunumun ne olduğunu açıklamak isterim..

qbasıc ile paralel porttan X ve Y eksenli bir cnc makinası yaptım..
hareketlerle ilgili bir sıkıntım yok, daire, elips kare, veya köşeleri radiuslu kareler yapabiliyorum..

paralel portun data pinlerinin 4 ü bu iki motor için kullanılmakta..
bu makinada aynı zamanda yine aynı program aracılı ile 7 adet röleyide belirli aralıklarla, bazen 5i birden
bazen yalnız biri gibi, çeşitli zamanlarda çalıştırmam gerekiyor..
kalan 4 adet pinler bunlara yetmiyor, ki yetse bile X Y hareketlerinde gönderilen değerlerde rölelerin durumuna göre değişeceğinden buda bana uygun olmuyor..

kontrol pinleride 4 adet, motorları bunlar ile kontrol etmek istedimki cnc kontrol kartı bunların birini enable olarak kullanıyor zaten, kalan 3 pini kullansam lojikröle kartı yapmam gerekecek, bir sürü teferruat derken, bu paralel port kartını gördüm
Velhasıl,

PC DOS ortamında çalışıyor ve bu oyuncağı taktığımda, bios bunu tanıyacakmı sayın hocam..?
peşinen teşekkürler saygılar...

O kartı ben yapmadım , bilmem ?
Port için o kadar yazılım yapmışsın , mevcut paralel portun dos çalışıyor , pci slot çalışmaz mı ..?

Yazdıklarından bir şey anlamadım , lüzumsuz ve ya saçma satırlar kendini okutmuyor , özür dilerim.
Enable lere neden pin ayırasın ki ?

çalışır diye tahmin ediyorum, denemedim henüz, yarın gider alırım bu aletten bir tane..
belki tecrübe etmişsinizdir diye bir sorayım dedim...

Estağfurullah efendim, ifade edemeyiş bendendir..

DB25 in 1. pini, yani kontrol portun C0' ı tüm sürücülere (X,Y,Z,A,B) enable olarak bağlanmış, pasif olduğunda sürücüler çalışmayı durduruyor. zaten 4 pinide kullanabilsem bana yetmiyor, farklı zamanlarda çalışması gereken 7 farklı röleyi kontrol etmem gerekiyor.. Elbette mantık kapılarıyla 3 adet pin ile 7 röleyi kontrol edebilirim, ama birkaç 74 serisi entegre transistör felan kullanmam gerekir, lehim yeteneğim evlere şenlik, uğraşmak istemiyorum...

Eğer bu paralel port kartı işimi görecekse, ana kart üzerinde sabit olan paralel porttan ayrı olarak çalışan 8 adet istediğim gibi kullanabileceğim data pinlerim olacak, Umarım olur..
ilginiz için teşekkür ederim...

Port modlarını incele , bidirectional ne demek ?
Kendini 8 ile sınırlama.

Dos ittir et win kullan .
Servislerden işe yaramayanları kapat dos gibi olur , driver sorununda olmaz , olacak olur ise.
Ana karttaki tüm bileşenlerin driver leri var.
Chipset driver olarak yükleniyorlar bir sorun olmuyor.
Sonraki kapa aç da dos da çalışanı da var çalışmayanı da.

Logic zor iş değil tek entegre ile olur.
BCD to decimal ic anahtar ..

Sayın hocam bu makina sıvı conta dökme makinası..
bu ay sonuna kadar bunu bitirmem gerekiyor..
windows altında çalışan yazılımları kullanmasını bilmiyorum, benzediğinden belki biraz VBasic olabilir, ama basic te yaptıklarımı yaptırabilmem hayli zaman alır..
20 sene önce lise yıllarında merak sardığım basic diline yabancı değilim..
windows örümcek ağı gibi tüm sistemi sarıp sarmalamış..
dos ise sade, kalk diyorsun kalkıyor, yat diyorsun yatıyor.. :)
dezavantajı, sistem arayüzünin pek yakışıklı olmaması, iş görsünde varsın olmasın bence...
Anahtar kelimelerinizi mutlaka inceleyeceğim.. teşekkür ederim..

Maalesef Dos bu aleti tanımadı.. bende control pineri ile kontrol etmeye çalışıyorum,
Y+ giderken sorun yok, Y- hareketinde adım kaçırıyor, sürücüye bir pinden sinyal gönderince, normal çalışıyor, aynı anda direction içinde sinal gönderince, adım kaçırma oluyor. yani Y+ 10mm hareket ediyor, ama Y- 8mm geri dönüyor.. data pinleriyle çalışırken böyle bir sorun yoktu...

Dos la yapacaksın diye tehdit mi ediliyorsun , silah filan mı kullanıyorlar ? , bize gerekmez de kendine bir şeyler ispatlamak istiyorsan o başka .

Windos altında çalışan (örneğin Visual Basic) programları kullanmasını bilmiyorum,
makinada birsürü yazılım var..
Makinanın swiclerine göre kalibrasyonu var..
bulnduğu herhangibir noktadan, başlama referans noktasına gidişi var..
köşe yuvarlamalarında enterpolasyon hesaplarına göre motorlara sinyal üretip gönderilmesi var..
açısal hareketlerdede keza aynısı var...
bunun yanında 12 adet pnömatik valfin belli zamanlarda açılıp kapanması var..
2 çeşit pompa motorunun ac sürücülerini kontrol etmek var...
mixer motorunu kontrol etmek var...
var da var...
windows altında mesela mach3 ile eksenleri kontrol ettim diyeyim, geri kalan aksamı nasıl kontrol edeceğim..
yoksa tehdit, ispat felan ne alakası var sayın hocam..

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri