paralel kollardaki akım toplamı

sonerbal

Üye
Arkadaşlar benim trafo çıkışındaki ampermetreden okuduğum değer Daha ilerdeki bir kol üzerinden okuduğum değerden daha düşük çıkıyor.Yaklaşık 80-90 A arası daha düşük okuyorum. Kompanzasyon sistemini devre dışı bıraktığımda Trafo çıkışındaki ampermetre 40-50 A daha fazla gösteriyor(ki normalde böyle olması lazım Paralel bağlı devrelerde tüm kollardan geçen akımların toplamı ana koldaki akıma eşittir.)Bunun sebebi hakında değerli yoırumlarınızı bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Trafo çıkışındaki okuduğunuz değer kompanze edilmiş yükün çektiği akımdır :
P=U.I.0,99 durumundan çekilen akım: I=P/U.0,99 Akım Düşük
Daha ileride (büyük bir ihtimalle kompanzasyon panosundan sonra) okuduğunuz değer ise kompanze edilmemiş yükün çektiği akımdır:
P=U.I.0,88 durumundan çekilen akım: I=P/U.0,88 Akım Yüksek

hocam 0,88 ve 0,99 değerleri cos q değeri mi? bende kompanzasyon grupları devre dışı iken cos q 0,79 okunuyor.ozaman 0,88 yerine 0,79 mu yazacağız.

genç arkadaş ' Alıntı:
Daha ileride (büyük bir ihtimalle kompanzasyon panosundan sonra) okuduğunuz değer ise kompanze edilmemiş yükün çektiği akımdır:

Hocam, tam tersi olması gerekmez mi, mantıken ; kompanzasyon yapılmış halinde cosq yüksek olması lazım değil mi.

Roboelektronik ' Alıntı:
genç arkadaş ' Alıntı:

Hocam, tam tersi olması gerekmez mi, mantıken ; kompanzasyon yapılmış halinde cosq yüksek olması lazım değil mi.

Haklısınız. Acelece yazıp kontrol edememiştim.
Forumdaki yeni uygulama nedeniyle de eski mesajları düzenleyemiyoruz. Yeniden yazıyorum:

Trafo çıkışındaki okuduğunuz değer kompanze edilmemiş yükün çektiği akımdır :
Daha ileride (büyük bir ihtimalle kompanzasyon panosundan sonra) okuduğunuz değer ise kompanze edilmiş yükün çektiği akımdır:
P=U.I.0,99 durumundan çekilen akım: I=P/U.0,99 Akım Düşük. (Bu akıma, kondansatörlerin çektiği akımları da ekleyince, akım onun için yükseliyor.)

sonerbal'a hitaben:
Verdiğim 0,88 ile 0,99 değerleri örnekti.

Arkadaşlar anlattığım durum yukardaki formüle uymuyor. yada ben tam anlıyamadım . çünkü trafo çıkışında çekilen akım düşük daha ilerdeki kolda çekilen akım ise yüksek görünüyor.kondansatörlerin çektiği akım dersek aradaki fark kondansatörlerin çektiği akım kadar değil daha düşük.

Panoda bulunan ölçü aletleri bazen hatalı ölçüm yapabiliyor (Akım tarfosu veya ölçü aleti hassasiyetini yitirebiliyor, dijital ölçü aletinin ayarı yanlış olabiliyor (sizi kastetmedim.)) Bazen bizide yanıltıyor.
Pensampermetre ile ana pano girişini, çıkış baralarını, kompanzasyon panosu girişini, Fazla dediğiniz hattı (aynı ölçü aletiyle) ölçerseniz işler daha da kolaylaşır.

pensampermetre ile bütün hatları panonun yapısı müsait olmadığı için ölçemiyorum.Ama trafo çıkışındaki akım trafosu 2500/5 yüksek değer gösteren çıkışın ölçü akım trafoları 1000/5 belki ondan kaynaklanabilir.Yani ana çıkıştaki tam algılayamıyordur. Ama kompanzasyon devreden çıkarıldığında durum düzeliyor.yani çıkıştaki yüksek daha ilerde olan kol akımı düşük kalıyor.

Bahsetmiş olduğunuz konu ile ilgili bir anımı daha önce mesleki deneyim kısmında anlatmıştım.

Kompanzasyon öncesi ana hattaki gücün vektör diyagramındaki yeri S1'dir. Kompanzasyondan sonra fi açısı düşer cosfi değeri artar ve şebekeden çekilen güç S1'den S2'ye düşer. S=1,73xUxI olduğundan dolayı kompanzasyondan sonra şebekeden çekmiş olduğun ana hat akımı düşer. Kompanzasyonda temel mantık endüktif yükten doğan akımların (kondansatörler ile) kapasitif akımlarla minimuma indirgeyip şebekeden haybeye fazla akım çekilmesini önlemektir. Bu enerji iletiminde hatların boşyere ve çok fazla yüklenilmesi anlamına gelirki TEDAŞ'ın bu mevzu üzerindeki hassasiyetininde nedeni budur.

Fi 1 açısı kompanzasyon öncesi açı yani sizlerin 0,88 kabulü yaptığınız açı. Fi 2 açısıda tedaşın cosinüsünü 0,98-1 arası istediği açıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,487
Kullanıcılar
450,463
Son üye
ePlan0

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri