pano içi trafo arızalı mıdır?

redskymuscular

Katılımcı Üye
Arkadaşlar Merhaba,

Bir kontrol panosu tasarladım. Atölye içinde kullanılacak. Ancak trafo bağlantısında problem yaşadım. 220 V tu 24 V ac dönüştürüyor. Üzerinde herhangi bir ibare bulunmadığından soldan 220 AC fazı girdim.
Çıkışı ise 2 türlü resimdeki bağladım.

1. Bu bağlantı tarzından hangisi doğrudur. 220 V AC soldan giriş doğru mudur?
  2. multimetre ile sol bloğu ölçtüğümde mavi - kahve arası 220 v, mavi toprak 0,7 V ve kahve toprak arası 220 v yani bir problem yok gibi
  3. 24 v tarafında gelince; kahve - mavi arası 24 v, kahve pano(toprak arası) 110 V, mavi toprak arası 85 V gelmekte bu durumda trafoda arızalı mıdır? arızası nedir?

Ekli dosyalar

• 20160506_122440.jpg
    20160506_122440.jpg
    183 KB · Görüntüleme: 33
  • 20160506_092734.jpg
    20160506_092734.jpg
    179.1 KB · Görüntüleme: 32
- Sargı direnci yüksek olan yüksek gerilim girişi,küçük olan düşük gerilim ucu olması gerekir,
- Kahverengi renkler devrelerden biris,mavi renkler diğer devre düşünülmüş olsa gerektir.

Kahverengi renkler devrelerden biris,mavi renkler diğer devre düşünülmüş olsa gerektir.
hocam o renkleri ben bağladım.
1. kahve mavi 220
2. kahve mavi çıkış 24 v AC

böyle düşünerek bağladım ancak herbir kabloyu panonun şasenine bağladığımda yukardaki değerleri görüyorum. 24 v kısmında bir problem var gibi
yanlış mı bağladım?
trafoda mı problem var?
bu sorun hangi hatadan oluşmuş?
merak ettiğim bunlar

Trafo çıkışını bağlamadan ( boşta ) ölçüm yaptınızmı ?

hayır almadım hocam
220 kabloları bağlı olacak
24 v kablolarını demonte edecem ve ölçüm yapacam doğru mduur?

20160506_122440.jpg

çiftleri karıştırmış olabilir misin?

Arkadaşlar Merhaba,

Bir kontrol panosu tasarladım. Atölye içinde kullanılacak. Ancak trafo bağlantısında problem yaşadım. 220 V tu 24 V ac dönüştürüyor. Üzerinde herhangi bir ibare bulunmadığından soldan 220 AC fazı girdim.
Çıkışı ise 2 türlü resimdeki bağladım.

1. Bu bağlantı tarzından hangisi doğrudur. 220 V AC soldan giriş doğru mudur?
  2. multimetre ile sol bloğu ölçtüğümde mavi - kahve arası 220 v, mavi toprak 0,7 V ve kahve toprak arası 220 v yani bir problem yok gibi
  3. 24 v tarafında gelince; kahve - mavi arası 24 v, kahve pano(toprak arası) 110 V, mavi toprak arası 85 V gelmekte bu durumda trafoda arızalı mıdır? arızası nedir?
Sizin ihtiyacınız olan 24VAC trafodan çıkıyor.Siz toprakla ölçtüğünüz için bu voltajı görmüşsünüz trafo çıkışları normal korkulacak veya arızalı bir durum söz konusu değil.Trafo çıkışlarında toprakla arasında bir voltaj görebilirisiniz merak etmeyin.

@by lent ustam çıkışlarda 24 volt ölçmüş arakadaş ama toprakla ölçtüğünde yüksek voltaj görmüş.Güç kaynaklarında ve trafo çıkışlarında toprakla ölçümlerde yüksek voltaj görülebiliyor benimde başıma geldi hatta kontrolkalemiyle baksanız trafonun çıkış uçlarının her ikisinde de voltaj gösterecektir kontrolkalemi!

@by lent ustam çıkışlarda 24 volt ölçmüş arakadaş ama toprakla ölçtüğünde yüksek voltaj görmüş.Güç kaynaklarında ve trafo çıkışlarında toprakla ölçümlerde yüksek voltaj görülebiliyor benimde başıma geldi hatta kontrolkalemiyle baksanız trafonun çıkış uçlarının her ikisinde de voltaj gösterecektir kontrolkalemi!
aynen sorunumu doğru anlamışsınız.
24 v ac yi mavi kahve arasında okuyabiliyorum
sadece mavi pano şasesi 85 v
kahve pano şasesi 110 v geliyor
farkıda zaten 24 v yapıyor.
ancak bu gerilim farkı nereden geliyor.
bu tip trafolara bağlantı sıralaması nasıl oluyor. benimkinde hata mı var?
bunlardı merak ettiğim şeyler.

şöyle de bir durum oluştu.
ben 24 v ac lik bir priz yaptım. üzerinde sarı lambası var şirin. bu şirin lamba sigorta kalkıkken yansın isterdim. ancak 24 v luk bu led lamba şimdi bu gerilim farkından dolayı sürekli yanıyor. sorun nerede, nasıl olur anlamak mümkün değil. sigortayı kapatmak demek hattı kesmek demek devre tamamlanmadan nasıl yanar?

neyse bu kısım şimdilik önemli değil. şu trafo mantığını bir çözelim gerisi gelir.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri