Otomatik tekrar kapamalı kesici-ayırıcı

BilalG

Üye
Otomatik tekrar kapamalı kesici-ayırıcı

Ekli dosyalar

• OTOMATİK TEKRAR KAPAMALI KESİCİ ve oto. yük ayırıcı.doc
    217 KB · Görüntüleme: 672
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yazının sonundan bir alıntı ;
".... Bu nedenle ideal bir sistemde hat üzerinde birden fazla noktada recloser kullanılması hattı daha güvenli kılacaktır......"

Örneğin 7-8 tane peşpeşe veya dallı şebekedeki bu sayıda olan kabinlerden bir kaçtanesinin koruma fonksiyonu devre dışı bırakıyoruz.
Sebebine gelince ;
Bizim Dağıtım Şebekelerimiz koruma fonksiyonlarından biri olan "Zaman Karakteristikli" olarak çalışıyor.
Sondan kaynağa doğru Zaman eğrisi (xt) artırılarak ayarlanıyor.
Öyle bir kritik nokta geliyor ki , artık trafonun kısa devre açma zamanına erişebiliyorsunuz.Korumanın amaçlarından birisi de Selektivite (Seçicilik) olduğuna göre trafonun açtırma düzeneğini çalıştırmamak için bazı kabinlerin korumalarını iptal etmemiz gerekiyor.

Sn. Hayrettin Demir, işinize karışmak gibi olmasın.
Tedaş kabinlerindeki rölelerin çoğunluğu eski. Bunların akım-zaman eğrileri hassas bir şekilde yapılamıyor (yapılsa da doğru sürede açma yaptırıyor mu acaba orası da mechul). Oysa ki günümüz aşırı akım rölelerinde bu süre mili saniyeler mertebisinde ayarlanabilmekte.
Yeni yapılan kabinlerde bu rölelerden kullanılması zorunlu hale getirildi (TEDAS-MYD/96-027.B) Eski kabinlerde de değiştirilmesi gereken rölelerde bunlar tercih edilmekte.
Diyorum ki bütün röleleri belirli bir sürede (zamana yayarak) değiştirmek mi daha zor. Yoksa korumasız hatlarda çıkan arızaları gidermek mi?

Yorumlarımda hatalar varsa düzeltin lütfen. Bu iş ciddi. Deneme yanılmayla öğrenilecek bir olay da değil rölede teb ayarı yapmak. Sizin gibi işin ehilleri tarafından anlatılmalı bunlar:

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/Üye-arkadaşlar-hangi-sektörde-Çalışmakta.13863/page-8

Sn. Hayrettin Demir, işinize karışmak gibi olmasın.
Tedaş kabinlerindeki rölelerin çoğunluğu eski. Bunların akım-zaman eğrileri hassas bir şekilde yapılamıyor (yapılsa da doğru sürede açma yaptırıyor mu acaba orası da mechul). Oysa ki günümüz aşırı akım rölelerinde bu süre mili saniyeler mertebisinde ayarlanabilmekte.
Yeni yapılan kabinlerde bu rölelerden kullanılması zorunlu hale getirildi (TEDAS-MYD/96-027.B) Eski kabinlerde de değiştirilmesi gereken rölelerde bunlar tercih edilmekte.
Diyorum ki bütün röleleri belirli bir sürede (zamana yayarak) değiştirmek mi daha zor. Yoksa korumasız hatlarda çıkan arızaları gidermek mi?

Yorumlarımda hatalar varsa düzeltin lütfen. Bu iş ciddi. Deneme yanılmayla öğrenilecek bir olay da değil rölede teb ayarı yapmak. Sizin gibi işin ehilleri tarafından anlatılmalı bunlar:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/Üye-arkadaşlar-hangi-sektörde-Çalışmakta.13863/page-8

Reklam olmasın diye çalıştığım Elektrik Dağıtım Şirketinin adını yazmıyorum . :)
Halen bu şirkette Röle ve Ölçü Aletleri Mesul Teknisyeni olarak çalışıyorum(20.yıl).
Asli görevimiz de YG Sekonder Koruma...Selektivitenin sağlanması...
...
Günümüzde dediğiniz kadar teknoloji kötü değil.
Gemta GSI1020 , Entes IKR22T , Omron , TEK Adapazarı , TAR24 , ...Analog AAR (Aşırı Akım Rolesi) devirleri bitti...
Analog TKR'lerin (Tekrar Kapama Rölesi) kullanılmasında bir sakınca yok (Çünkü koruma elemanı değil).
20 yıl kadar önce bu işte ilk TAR24 ile tanıştım.Beslemesi de yüksek kapasiteli (68000uF/40V) kondansatör üzerindendi.
Şimdi şebekede MC Serisi , Gemta Dij. , Gepa ROC Serisi , PNC PAC-E100 , Micom , Thytronic , Sepam S2000 (Çok az miktarda) , Entes Dij. , Terra Dij. , .... röleler şu anda şebekede %80 oranında ...
Korumanın devre dışı kalmasını istediğimiz yerlerde Analoglar varsa zaten öylece kalıyor.Değiştirme gereği duymuyoruz.
Az yağlı kesiciler %3-4'ü geçmez.
SF6 Gazlı kesiciler %90 oranında , Yine az miktarda da Vakumlu kesiciler var.
Sekonder Korumada başlıca iş yapan 3 eleman var.Bunlar ;
1_ akım trafosu ,
2_ Aşırı Akım Rolesi ,
3_ Kesici.
Sistem prensip olarak bu 3'lü üzerinde dönüyor.
DC Besleme ünitesi , Yardımcı Röleler , Açma Kapama Butonları , Kesici Pozisyonunu gösteren lambalar , Arıza İhbar Rölesi , ...v.s. ayrıca ihtiyaç duyulan elemanlar.
...
İşyerinde gençler çok hevesliler bu işlere ama .......
Gelen şu röle ayarını bize de göster diyor.
Anlatıyorum onlara durumu , Röle ayarı "zurnanın son deliği" diye.
Önce Akım Trafosu bağlantısı , oran hesaplamaları , güç hesapları , kesici kumanda bağlantısı , ...... v.s. bunları öğrenmeli ve uygulayabilmelisiniz diye.

röle ayarı cok hassas ve herkesin yapamayacagı bi iş oldugundan dolayı genc elektrikçiler önce röleleri ögrenmek istiyor.. eski ustalarda uzaktan gördügüm kadarıyla gençlere herşeyi ögretmiyor, göstermiyor. işin inceliği bizde kalsın diye düşünüyorlar, meslek sırrı yapıyorlar anlayacağınız. umarım siz öyle degilsinizdir hayrettin bey, ögretiyorsunuzdur gençlere az cok. zira 1 harf ögretenin 40 yıl kölesi olunur diye duyduk biz büyüklerimizden...
saygılar.

Son düzenleme:
Hayrettin Demir arkadaşın söylediklerine katılıyorm. Butür tesisilerde çalışan arkadaşların önce ürünleri çok iyi bir şekilde tanıması gerekli.
Konunun değinmek istediğim kısmı ise sistemdeki selektivitenin sağlana bilmesinde karşılaşılan en önemli sorun sistemde birden fazla röle çesidinin olması bunlar analog dijital olabildiği gibi dijital dijitalde olabiliyor. her rölenin açma zaman eğrileri farklılık gösteriyor(adım araklıkları). ve bu rölelerin hangisinin önce açmasının sağlanması cok hasas ayar yapılması ile sağlanılabiliyor. Bir cok yerde bu seciciliğin saglanamaması sebebiyle sistemde calısan arkadaslar bu rölelerin koruma fonksiyonlarını iptal ediyor veya açma akım degerlerini yükseltiyor. Bu ise suna benziyor elinizde son model bir arabanız var ve bu arabayı frensiz kullanıyosunuz.

Hayrettin Demir arkadaşın söylediklerine katılıyorm. Butür tesisilerde çalışan arkadaşların önce ürünleri çok iyi bir şekilde tanıması gerekli.
Konunun değinmek istediğim kısmı ise sistemdeki selektivitenin sağlana bilmesinde karşılaşılan en önemli sorun sistemde birden fazla röle çesidinin olması bunlar analog dijital olabildiği gibi dijital dijitalde olabiliyor. her rölenin açma zaman eğrileri farklılık gösteriyor(adım araklıkları). ve bu rölelerin hangisinin önce açmasının sağlanması cok hasas ayar yapılması ile sağlanılabiliyor. Bir cok yerde bu seciciliğin saglanamaması sebebiyle sistemde calısan arkadaslar bu rölelerin koruma fonksiyonlarını iptal ediyor veya açma akım degerlerini yükseltiyor. Bu ise suna benziyor elinizde son model bir arabanız var ve bu arabayı frensiz kullanıyosunuz.

Evet , doğru bir konuya değindiniz.
1 fider çıkışı üzerindeki tüm Aşırı Akım Rölelerinin aynı markada olması ideal bir durum.
...
Farklı markalardaki AAR'lerin IEC veya ANSI normlarına göre tüm Akım-Zaman eğrileri Standart şekildedir...Koordinasyon ve seçicilik açısından farklı markalar şu an için sorun teşkil etmiyorlar.

troid akım trafosu ile pnc rölede hic ayar yapmadım daha doğrusu troid akım trafosu hakkında bilgim de az bilgisi olan veya yardım edebilecek varmı?

eski tip rölelerde trafo merkezleri yakınsa hepsi birden acıyor ayar yapmak imkansız en fazla 2 yerden calışıyor hatbaşından anileri kapatıp ortalardan anileri acıp iki ayrı yerden arıza yakalanıyor diğer roleler devredeyse hepsi birden açıyor

Hayrettin demir arkadaşın yazdıkları çok güzel bende bu işte çalışan genç arkadaşların role işini öğren melerine katılıyorum fakat arkadaşlar eline bir akım trf su almadan bir role montajı yapmadan bir kesicinin kumanda bağlantısını öğrenmeden hücreye girmeden üstü kirlenmeden eline alet edevat almadan ölçü ve hesap yaparak kafa yormadan trf kva sına göre voltajına göre kaç amper çektiğini bir kablonun yapısına ve çapına göre kaç amper çektiğini öğrenmeden hesaplamadan takım elbise ile sahaya çıkıpsadece roleyi ayarlamak istiyorlar maalesef bu şekilde role ayarı öğrenmek ayarını öğrense bile neyi neye göre ayarlıyacağını bilemez bu konu ile ilgilenen arkadaşlara teşekkürler eder başarılar ve kazasıs belasız işler dilerim

Forum istatistikleri

Konular
128,332
Kullanıcılar
450,176
Son üye
electrical_engineer

Yeni konular

Geri