Otomatik sigorta bağlantısı ?

Selamün aleyküm arkadaşlar, otomatik sigortalarda bağlantı yaparken enerji girişini hangi kısımdan yapmalıyız. Alttan veya üstten olması fark etmezmi. Bu konu hakkında aşağıdaki konuda farklı görüşler var.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-genel/75732-sigorta-seciminde-hata.html

Asıl doğru olan hangisidir? Ben biraz araştırdım sanırım her markaya göre değişiyor. Örneğin aşağıdaki adreste bulunan sigma ürün kataloğunun 60. sayfasında şöyle bir ibare var: "Sigma otomatik sigortalar üstten veya alttan enerji girişi yapmaya müsait olmasına karşılık enerji girişinin üstten yapılması tavsiye edilir."

http://www.sigmaelektrik.com/tr/genel-urun-katalogu.rar

Simens ve vikonun kataloğundan birşey anlamadım. Sizce bu konunun aslı, doğrusu nedir? Yardımcı olurmusunuz?

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bağlantı Aslında önemli değil fakat genelde üstten giriş alttan çıkış bağlanır. Mesela kaçak akım rölelerinde(siemens) giriş alttan çıkış üstten diye belirtilmiştir.

sigortalarda giriş çıkış kabloların bağlantı kolaylığı ile ilgilidir.örneğin genelde sigorta kutularında köprüler alttan atılır. borular üstten atıldığı için linyeler üstten çıkış olur.kısacası hangi bağlantı pozisyonu uygunsa o şekilde bağlamakta sakınca yoktur.slm

Bugün vikoyu aradım. Enerji girişinin üstten yapılması gerektiğini söylediler. Alttan olsa sorun olurmu diye sordum. Olmaz ama mantık olarak üstten verilmesi gerekir dediler.

Simensi aradım. onlarda üstten veya alttan olması fark etmez dediler.

Bu arada simens de istediğim kişi ile konuşmak için baya bir prosedürden geçtim. Bilgilerimi falan aldılar. Altı üstü basit bir soru :) Müşteri temsilcisi yoğun olduğu için başta görüşemedim. Sonra onlar beni aradı :)

Bugün vikoyu aradım. Enerji girişinin üstten yapılması gerektiğini söylediler. Alttan olsa sorun olurmu diye sordum. Olmaz ama mantık olarak üstten verilmesi gerekir dediler.

Simensi aradım. onlarda üstten veya alttan olması fark etmez dediler.

Bu arada simens de istediğim kişi ile konuşmak için baya bir prosedürden geçtim. Bilgilerimi falan aldılar. Altı üstü basit bir soru :) Müşteri temsilcisi yoğun olduğu için başta görüşemedim. Sonra onlar beni aradı :)
satan değil takan bilir derlerya:)

ilaç kağıdında yazar ya "doktor başka türlü önermediyse" o hesap sonuçta devre kesici giriş çıkış bir önemli olan doktorun dediği... ;)

Arkadaşlar eskiden beri ve mantıklı olanı yukarıdan giriş yapıp alttan çıkış yapmaktır. Kaçak akım röleleri ve birçok malzemenin üzerinde girişi belirtmek için 1 3 5 veya L1 L2 L3, çıkış içinde 2 4 6 veya L4 L5 L6 gibi açıklamaları yazar. Üst veya alttan olması çok önem arz etmese de kurallar güzeldir. Saygı bizden...

Selamün aleyküm arkadaşlar, otomatik sigortalarda bağlantı yaparken enerji girişini hangi kısımdan yapmalıyız. Alttan veya üstten olması fark etmezmi. Bu konu hakkında aşağıdaki konuda farklı görüşler var.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-genel/75732-sigorta-seciminde-hata.html

Asıl doğru olan hangisidir? Ben biraz araştırdım sanırım her markaya göre değişiyor. Örneğin aşağıdaki adreste bulunan sigma ürün kataloğunun 60. sayfasında şöyle bir ibare var: "Sigma otomatik sigortalar üstten veya alttan enerji girişi yapmaya müsait olmasına karşılık enerji girişinin üstten yapılması tavsiye edilir."

http://www.sigmaelektrik.com/tr/genel-urun-katalogu.rar

Simens ve vikonun kataloğundan birşey anlamadım. Sizce bu konunun aslı, doğrusu nedir? Yardımcı olurmusunuz?

Şimdiden teşekkürler.

Konunun özeti şudur;

Sigortanın yapısı gereği üstten veya alttan enerji girişi yapılmasının teknik bir sakıncası yoktur.

Ancak önerilen güç girişinin üst terminalden yapılmasıdır bununda sebebi otomatik sigortalarda enerjiyi kesen kontağın üst kısımda olmasıdır. Yani siz sigortayı açtığınızda (devreyi açtığınızda, off konumu) veya sigorta attığında sigorta gövdesinde (iç yapısında) enerji olmaması için üstten giriş önerilir.

Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,368
Kullanıcılar
450,244
Son üye
halilsezen

Yeni konular

Geri