Otomatik Ev Işıklandırma Sistemi

uzak ev otamasyonu yapmak isterseniz en iyisi ve kolayı plc kullnmak olur.
sms ile evin sıcaklığı hangi lambanın yandığı veya cihazın çalıştığı bilgisini alıp istediğiniz lambaya veya cihaza kolaylıkla mudahale edbilkirsiniz hatta oda oda radyatörleri kapatıp açabilirsiniz biraz maliyetli olur ama eve gelmeden evi istediğiniz şekilde önceden ayarlamış olursunuz

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ben kendi evime RTM'nin uzaktan kumandalı Modülünü kurdum çok rahat bir şekilde ışıklara ve prizlere hükmedebiliyorum.

Eğerki RTM kullanıcaksan dostum kesinlikle yük yok diyipte Elektronik balastlı,tasarruflu ampul kullanayım deme kontaktörsüz,çünkü modülde elektronik olduğundan zarar verip çıkışlarını yakıyor.1W bile olsa yük kontaktör mutlaka kullanmalısın.

1 kaç arkadaşında dediği gibi fiyatı 300den başlar 600'e kadar çıkar.Kontaktör'de girdimi devreye ekstra 100 150 tl gibi bir maliyet çıkar sana.

RTM yapıcaksan eğer ben sana ürünü temin'de eder montajı konusunda bilgide veririm.

Evet Her Odaya GİrdİĞİmİzde IŞik Yansa ÇiktiĞimizda SÖnmelİ BÖyle Bİr Sİstem Yapilabİlİrmİ
ucuz Malİyetlİ Herkesİn Yapabİlecegİ

benİm DÜŞÜncem
her Odaya Hareket SensÖrÜ Zaman Ayarli Bİrbİrİnden BaĞimsiz (malİyetİ Bİr SensÖrÜn 15ytl)

fİkİrlerİnİz Beklİyorum

açılıp kapandığında sana olan maliyeti artabilir kullandığın lanbaya göre bu sana fatura olarakta pahalıya mal olabilir lambanın kapanıp açılma ömrü var
birde ilk sönüp yanma maliyeti devamlı yanmaktanm fazla

uzak ev otamasyonu yapmak isterseniz en iyisi ve kolayı plc kullnmak olur.
sms ile evin sıcaklığı hangi lambanın yandığı veya cihazın çalıştığı bilgisini alıp istediğiniz lambaya veya cihaza kolaylıkla mudahale edbilkirsiniz hatta oda oda radyatörleri kapatıp açabilirsiniz biraz maliyetli olur ama eve gelmeden evi istediğiniz şekilde önceden ayarlamış olursunuz

:) peki bu tür bir kontrol ne kadar masrafa mal olur tahmini olarak

bence şöyle de olabilir kapının yan tarafına aralarında 10 cm olan iki adet sensör yerleştirilir. bu sensörlere 1 ve 2 olarak ad verelim. önce birinci sonra ikinci sensör sinyal verirse birisi içeri giriyor demektir. tam tersinde ise ikinci sensör önce birinci sensör sonra yanıyor ise birisi çıkıyor demektir. ve son olarak ta kapının üstüne bir sensör yerleştirip sn semih turnanın dediği gibi içeri girenleri sayarsın. çıkan sayısı giren sayısına eşit olduğu an ışıkları kapatırsın :D

:)burda ek bir sayıcıya da ihtiyacın olur o da ek bir masrafa neden olur ama düşünce güzel başka sistemler için gerekli yerde kullanılabilir

şöyle birşey deneyebilirsin kapının giriş ve çıkışına birer sensör yerleştirisin bunlara elektronik olarak kontrol edersin mesela ilk girişte sensör kaç hareket gördü örneğin 5 kişi içeri girdi ve bunların hareketlerini algıladı o 5 kişi çıkmadan odanın ışıkları sönmesin dersin yani 2. sensöre 5 kere görmeden kapatma komutunu yollarsın bu tarz bişey yaparsın..Ancak maliyetli olur ayrıca pic kullanman gerekli yani kolay ama uğraştırıcı ve maliyetli...
Saygılarımla
Semih turna
Elektrik-Mekatronik teknikeri

boş beleş sallamışsın

kullanılacak modüller harici bir kontaktörü çektirir cihazları ,lambaları vs ordan enerjılersın direkt modülden enerjileme olmaz mühendis arkadaşlar

bu söyledıklerınızın hepsı yapılmış arkadaşlar
yapılmayan bişeyler bulalım

sağlam bir ev otomasyonu yapılabilir tabi maddi gücü olan için geçerli.
Banyoya girdiğinizde sıcaklık değeri girerek suyu tam istenilen sıcaklıkta otomatik olarak duş
çıkarken otomatik kurutma

ses ile çalışan tv-kahve makinası vb.

otomatik kapı kimlik tanımlama parmak izi ile

hareket sensörleri ile aydınlatma

oda sıcaklığı dengeleyici ısıtıcı-soğutucu havalandırma

zaman ayarlı masaj cihazı
Ya bunlar saymayla bitmez enstrümantasyon kavramı programlama ile birleşince günümüzde akla gelip yapılamıyacak hiç bir şey yok yani imkansızlar kalmadı...

Yanlışmı düşünüyorum yoksa

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri