Otobüs Kapılarının Açılıp Kapanmasını Sağlayan Devre

Yoshiyuki

Üye
Öncelikle merhaba herkese 11.Sınıf görüntü ve ses sistemleri öğrencisiyim verilen bir ödevi bulamıyorum bir türlü aramaktan bıktım artık. Otobüs kapılarının açılıp kapanmasını sağlayan devreyi çizmemiz gerekiyor bulamadım hiç bir yerden bilen yardımcı olabilecek var mı çarşamba gününe çok acil!!!!

oo ses görüntü dalı otobüs kapısı

pnomatik sistem hacı o

Ya ne bileyim verdiği ödev bu yapmak zorunda oluyoruz mecburen,yapıcazda artık öyle böyle

devreyi elektrik motoru ile yapacaksan sınır anahtarı olacak devrende. Motor kapıyı açacak kapı sınır anahtarını kapatınca motorun enerjisi kesilecek. Çift konumlu anahtar kullanırsan 2. konumda motor ters yönde dönüp kapıyı kapatacak yine sınır anahtarını kapatınca motor duracak.

@T-Tech elektrik motoruyla böyle bişeyin yapıldıgını nerde gördün

Günümüzde pek fazla örneği yok ama, eskiden leyland otobüslerin ve troleybüslerin kapıları elektrikliydi.

@T-Tech elektrik motoruyla böyle bişeyin yapıldıgını nerde gördün
zaten elektrik motoruyla yap demedim. Yapacaksan dedim. Arkadaş elektronik öğrencisi olduğu için hoca pnömatik bir sistemi ödev olarak vermez diye düşündüm

T-Tech doğru söylüyor Elektrik motoru koymamız söylendi zaten

T-Tech doğru söylüyor Elektrik motoru koymamız söylendi zaten
Kardeşim bir yöntem daha var t tipi flip flobu biliyorsun tetiklendikçe lojik 1 ve 0 arasında değer değiştiriyor. Lojik 1 olunca npn transistörle motoru süreceksin 0 olunca pnp transistörle.Böylece tek bir butonla işi çözersin. Tabi yine motoru durdurmak için sınır anahtarları olacak.

ya benim anlamadığım röle ile olmazmı bu iş transistörleri hiç bulaştırmasak :D

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri