Otamatik kumanda acil yardım

Orhan04343

Üye
Abiler selam aleyküm öncelikle şimdi ben plc vesaire kullanmadan otamatik kumanda yapmak istiyorum
2 adet motorum 4 adet endüktif sensörüm var bide röle ler zaman rölesi

1 . Motor evinden çıkıp diğer sensör görünceye kadar gitsin görür görmez 2 . Motorum çalışsın diğer sensöre çarpana kadar gitsin bir kaç saniye bekleyip geri evine dönsün 2 motor evine döner dönmez de 1.motor evine dönsün istiyorum lakin

2. Motorun evi normaldede gördüğü için sensörü 2. Motoru evine gönderdikten sonra bir türlü 1 motora evine dönmesi için start verdiremiyorum

Nasıl bir yol izlemem gerek nerde hata yapıyorum anlayışınız için çok teşekkür ederim şimdiden

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
zor bişi değil ama algoritman çok karışık ben insan beynimle çözemedim . bir sürü eksik şey var
1- startı neyle verececeksin ?
2 -stop nasıl olacak
3-sitem bu döngüde çalışacakmı
4-1 motor sensörü görüp duruyormu?
5-1.motor duruncamı 2. motor çalışacak

ben anladığımı yazayım doğruysa ona göre düşünelim
şimdi 1 start bir stop düğmen var .. motorlar farklı yerlere gidecekler evleri farklı yerde yani hareketin bir yerden başlaması lazım ozaman bunlar eksen yani sabit motor değil rayda mayda giden motor gibi bişi
eksende bir hareket yapacaklar .. gidip bir yere çivi çakıp gelecek diyelim bu işe ..
düğmeye bastın birinci motor gidecek çiviyi çakacak bekliyecek . birinci motor çiviyi çaktıktan sonra 2 motor gidecek kendi çivisini çakacak ve yerine geri dönecek . yerine gelinc 1. motorda çivi almak için geri gelecek takım sandığında bekleyecek . ve iş bitecek. burda . sen bir daha basacan aynı işi yapacak .
doğrumu anlamışım.

zor bişi değil ama algoritman çok karışık ben insan beynimle çözemedim . bir sürü eksik şey var
2 -stop nasıl olacak

şimdi 1 start bir stop düğmen var .. motorlar farklı yerlere gidecekler evleri farklı yerde yani hareketin bir yerden başlaması lazım ozaman bunlar eksen yani sabit motor değil rayda mayda giden motor gibi bişi
eksende bir hareket yapacaklar .. gidip bir yere çivi çakıp gelecek diyelim bu işe ..
düğmeye bastın birinci motor gidecek çiviyi çakacak bekliyecek . birinci motor çiviyi çaktıktan sonra 2 motor gidecek kendi çivisini çakacak ve yerine geri dönecek . yerine gelinc 1. motorda çivi almak için geri gelecek takım sandığında bekleyecek . ve iş bitecek. burda . sen bir daha basacan aynı işi yapacak .
doğrumu anlamışım.
Kusura bakma abi bikaç saattr uğraşıyorum kafam karışık devrik cümleler kurmuş olabilirim ben senin soruna vevap vereyim
1 - start butonu var ona bastığımda sistem çalışcak
2 - stop 1.motor evine geldiğinde tekrar start verene kadar bekleyecek
3-sistem sadece butona basıldığında
4- 1 . Motor sensörü görüp duruyor taki diğer motor sensöre gidip gelene kadar

5 - 1.motor duracak abi 2.motor diğer sensöre kadar gidip gelince evine 1. Motorda evine gidip start bekleyecek abim

2 -stop nasıl olacak

doğrumu anlamışım.
Benim yapmaya çalıştığım sistem de abi şöyle 4 tane sensör 4 tane röle çektiriyor sonra ayrı bi tane röle koyup ilk startı verdiğimde o röleyi mühürleyip 1. Motor diğer sensöre geldiğinde mühürü kesip duruyor ve aynı zamanda 2. Motora start veriyor 2. Motor da diğer sensöre geldiğinde belli bir zaman beklemesi gerekiyor zatenn zaman rölesi ile 2.motoru evine getiriyorum burda kalıyorum abi 1.motoruda evine getirdiğimde olay bitecek getire meme sebebim ise 2. Motorun evi normaldede görmesi hiç biyerden mühürleme yapamadım 2.motor evine geldiğinde sensör görüyor ve aynı zamanda motorun başlangıcıda olduğu için tıkanıp kaldım şimdiden ilgilendiğin için çok sağolasın

Moderatör tarafında düzenlendi:
biz anlaşamıcağız . bana bilala anlatır gibi anlatırmısın . motoru röleyi bırak deki . iki tane adamım var amele bunlar ben bu ameleye şunu dicem yapacak sonra dşğer amele gidecek şunu yapacak . sonra her iki amele aynı anda şu olacak . bitti gitti
tahminimce sen burda set öncelikli ve reset öncelikli devreyi bir anla sorunu çözeceksin sorunun çözümü orda yatıyor ... araya küçük bir kumanda devresi eklemelisin .
mantığı şu olmalı 2. motor eve döndüyse 1. motor uzakta ise 1. motoru geri eve getir .

biz anlaşamıcağız . bana bilala anlatır gibi anlatırmısın . motoru röleyi bırak deki . iki tane adamım var amele bunlar ben bu ameleye şunu dicem yapacak sonra dşğer amele gidecek şunu yapacak . sonra her iki amele aynı anda şu olacak . bitti gitti
tahminimce sen burda set öncelikli ve reset öncelikli devreyi bir anla sorunu çözeceksin sorunun çözümü orda yatıyor ... araya küçük bir kumanda devresi eklemelisin .
mantığı şu olmalı 2. motor eve döndüyse 1. motor uzakta ise 1. motoru geri eve getir .
mantığı şu olmalı 2. motor eve döndüyse 1. motor uzakta ise 1. motoru geri eve getir . Aynen bu şekilde yapmak istiyorum abi ama bir türlü kafamda kuramıyorum bi sürü şey denedim ama hep bi engel çıkıyor karşıma örnek veriyorum 2 motor aynı anda evine gitse sorun yok yapabiliyorum ama 2.motorun eve döndükten sonra 1. Motorun eve dönmesine kafam basmıyor abi eğer uygun görürsen abi 0501 085 1605 numara benim watsaptan yazarsan ben sana video gönderirim

an rölesi ile çizdim paylaşdım, çok kez, arasan bulursun..

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri