Opamp ile nasıl 2 sayıyı çarparız

sen teorik (ideal) opamp kullanmışsın. sonuçlar doğru olur tabi fakat öyle bir opamp yok.
https://www.mouser.com.tr/Semicondu...tional-Amplifiers-Op-Amps/_/N-4h00g?P=1yasrfi
Dünyadaki en yüksek voltajlı opamp 180 volt. onuda türkiyede bulamazsın.
hocam birde ben kare dalgadan türev alıcı devre ile karenin türevini alıyorum karenin türevi alınca sinyal nasıl degişir
hocam kare sinyalin türevini alırsam böyle bir şekil mi çıkar

Ekli dosyalar

• kare.PNG
    kare.PNG
    12.2 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
kare dalganın türevini alınca sıfır çıkar. integralini alınca üçgen çıkar.
turevintegral.png

Son düzenleme:

Ekli dosyalar

• 41525.PNG
    41525.PNG
    19.6 KB · Görüntüleme: 5
  • sin.PNG
    sin.PNG
    13 KB · Görüntüleme: 4
Moderatör tarafında düzenlendi:
aynı opampı kullan veya kütüphanede yoksa hızlı bir opamp kullan besleme gerilimi 36volttan büyük olsun. +-16 volttan büyük.

bende proteus yok. Şunu kullan diyemiyorum. sırayla bir kaç opampı değiştirerek dene. hızlı olsun besleme voltajı yüksek olsun.
Sen proteus şemasını yanlış çizmişsin. sağdaki opampın girişi yanlış olmuş.

Son düzenleme:
bende proteus yok. Şunu kullan diyemiyorum. sırayla bir kaç opampı değiştirerek dene. hızlı olsun besleme voltajı yüksek olsun.
Sen proteus şemasını yanlış çizmişsin. sağdaki opampın girişi yanlış olmuş.
Ama sen ilk opampın çıkışından degilde neden pulsten alıyorsun sinyali ben öyle denedim sinyali göstermiyor 2 .sinyali ilk opampın çıkışından alman gerekmiyor mu ?

1. opampın çıkışında "0" var sıfırın integrali sıfırdır. üçgen dalga kare dalganın integralinden elde edilir.

1. opampın çıkışında "0" var sıfırın integrali sıfırdır. üçgen dalga kare dalganın integralinden elde edilir.
hocam konudan konuya atlıyorum ama resimdeki zener diyotlu tristörlü aşırı voltaj koruma devresini çizmeye çalışıyorum ama çizemedim ya da olmuyor sizin bildiginiz devre var mı acaba tristörlü zener diotlu

Ekli dosyalar

• voltaj koruma.PNG
    voltaj koruma.PNG
    54.7 KB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular