Okul bitiyor

Arkadaslar elektrik-elektronik müh. 4.sinif öğrencisiyim. Bu sene okulum bitiyor hayırlısiyla da ben bittikten sonra ne yapacagimi bilmiyorum. Sizce Hangi alanda kendimi gelistirmeliyim ? Ne yapmaliyim bana yol gösterir misiniz? Kara kara düsünüyorum. Yol aydinlatici fikir ve düsüncelerinizi benle paylasirsaniz sizlere cok minnettar kalirim. Saygilar iyi calismalar...

Mesleğinizde sizi geliştirecek bir firmada iş bulup çalışın!Ülkemizde eğitimin durumu belli!Ne yazık ki okulu bitiren bir mühendis veya teknisyen okuldan mezun olduğunda bir çok konuda eksikle mezun oluyor!Yaz aylarında yapılan staj da çay kahve taşımakla geçtiği için bir şey öğrenilmiyor!Bütün bu nedenlerden dolayı mezun olduğunuzda bir mühendis olarak okuldan mezun olamıyorsunuz!Diplomanız oluyor elinizde ama yeterli teknik bilgi ne yazık ki olmuyor.Sektör konusuna gelince:
Ben daha önce CNC torna ve freze işiyle uğraştım.Fabrika elektrik Bakım ve tesisat işleriyle uğraştım ve şunu gördüm ki:Bir CNC makinesi en ucuzu 60 bin $ civarında hiç kimse bu kadar para verdiği makinesine sokaktan elektrikçi bularak yaptıramıyor bu nedenle teknik servisi ve bu işte kendini geliştirdiğini bildiği kişilere makine bakım ve arızasını yaptırıyor!Ayrıca şuan robotlarda çok istenen makineler!Yine CNC ve servo teknolojisi ile çalışan sistemler ve geleceği çok parlak bence.Elektrik tesisatına gelince bu ülkede duvar ören su tesisatı yapan elektrik tesisatı çekiyor!Kaynak yapanda elektrik motoru bağlıyor!
Sonuç olarak bu konularda kendinizi geliştirecek bir firma bulup çalışıp kendinizi geliştirin bence kendinizi geliştirince askere gidersiniz.

Mesleğinizde sizi geliştirecek bir firmada iş bulup çalışın!Ülkemizde eğitimin durumu belli!Ne yazık ki okulu bitiren bir mühendis veya teknisyen okuldan mezun olduğunda bir çok konuda eksikle mezun oluyor!Yaz aylarında yapılan staj da çay kahve taşımakla geçtiği için bir şey öğrenilmiyor!Bütün bu nedenlerden dolayı mezun olduğunuzda bir mühendis olarak okuldan mezun olamıyorsunuz!Diplomanız oluyor elinizde ama yeterli teknik bilgi ne yazık ki olmuyor.Sektör konusuna gelince:
Ben daha önce CNC torna ve freze işiyle uğraştım.Fabrika elektrik bakım ve tesisat işleriyle uğraştım ve şunu gördüm ki:Bir CNC makinesi en ucuzu 60 bin $ civarında hiç kimse bu kadar para verdiği makinesine sokaktan elektrikçi bularak yaptıramıyor bu nedenle teknik servisi ve bu işte kendini geliştirdiğini bildiği kişilere makine bakım ve arızasını yaptırıyor!Ayrıca şuan robotlarda çok istenen makineler!Yine CNC ve servo teknolojisi ile çalışan sistemler ve geleceği çok parlak bence.Elektrik tesisatına gelince bu ülkede duvar ören su tesisatı yapan elektrik tesisatı çekiyor!Kaynak yapanda elektrik motoru bağlıyor!
Sonuç olarak bu konularda kendinizi geliştirecek bir firma bulup çalışıp kendinizi geliştirin bence kendinizi geliştirince askere gidersiniz.
Hocam fikir ve düşünceleriniz cok doğru gerçekten sonuna kadar katiliyorum.Dediğiniz gibi okuldan mezun olcam ama mühendis olarak mezun olduğumu hissetmiyorum . Siz degerli hocalarimin fikrini alarak gercekten kendimi gelistirebileceğim ve bu iş üzerinde para kazanabileceğim bir sektöre yönelmek istiyorum. Bu dediklerinizi gerçekten düşünüp, araştıracağım.Çok değerli fikirlerinizi benle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Öncelikle mezuniyetinin tadını çıkar biraz dinlen tatil yap bu arada gerçekten ne yapacağına karar verirsin Elektrik demi Elektroniktemi ilerleyeceksin.
Elektrik ise Şantiyeye başvur ve açık açık konuş ben mühendis olmak istiyorum o yüzden önce çanta taşıma ile başlatın kademe kademe ne iş yapacağımı öğretecek bir akıllı ustanın yanına verin beni ondan sonrası senin başarın açıkcası ya 1 sene içinde ustaların bilgilerini sömürür 2 sene içinde müh. adı altında dolu dolu bir yol izlemeye başlarsın yada müh. adı altında boş bir ünvanla 3 kuruş maaşa ordan oraya sürüklenirsin.

Ben 2002 yılında çanta taşıyarak başladım iyi bir ustan vardı ve ne derseler ne isterseler itrazsız yaptım şimdi 35 yaşında Türkiyedeki 15 alış veriş merkezi 2 hastane birçok işe imza atmış saha ve şantiye şefliği yapmış şuanda koordinatör sıfatıyla çalışan biriyim.

bunların hepsini öncelikle yanında başladığım ustama sonra beni yanına alarak işi öğreten proje müdürüme borçluyum umarım sende KENDİ YOLUNDA benim kadar şanslı olursun

Öncelikle mezuniyetinin tadını çıkar biraz dinlen tatil yap bu arada gerçekten ne yapacağına karar verirsin Elektrik demi Elektroniktemi ilerleyeceksin.
Elektrik ise Şantiyeye başvur ve açık açık konuş ben mühendis olmak istiyorum o yüzden önce çanta taşıma ile başlatın kademe kademe ne iş yapacağımı öğretecek bir akıllı ustanın yanına verin beni ondan sonrası senin başarın açıkcası ya 1 sene içinde ustaların bilgilerini sömürür 2 sene içinde müh. adı altında dolu dolu bir yol izlemeye başlarsın yada müh. adı altında boş bir ünvanla 3 kuruş maaşa ordan oraya sürüklenirsin.

Ben 2002 yılında çanta taşıyarak başladım iyi bir ustan vardı ve ne derseler ne isterseler itrazsız yaptım şimdi 35 yaşında Türkiyedeki 15 alış veriş merkezi 2 hastane birçok işe imza atmış saha ve şantiye şefliği yapmış şuanda koordinatör sıfatıyla çalışan biriyim.

bunların hepsini öncelikle yanında başladığım ustama sonra beni yanına alarak işi öğreten proje müdürüme borçluyum umarım sende KENDİ YOLUNDA benim kadar şanslı olursun

İnşallah hocam. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Elektrik alaninda kendimi geliştirmeyi düsünüyorum. Opsiyon seçiminde de elektrik opsiyonunu seçtim.

çanta taşımak için onca sene okunmaz.
bakarak bişey olsaydı kediler kasap olurdu.
senelerimi işi öğrenmeye verecek olsak okumanın anlamı ne. liseden ortaokuldan elektrikçi yanında işe başlayalım.
Bu kafa ve zihniyet yüzünden bu memleket bir tane ürün yapamıyor. Mühendisi cırak gibi çalıştırma kafasını bırakın artık.

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri