OG kesici boyutlandırma

zapotek

Üye
Merhaba;

Tesisimizde bulunan OG hücrelerini komple değiştirmeyi planlıyoruz. Mevcut sistemimdeki kesiciler 1250 A fakat ayırıcılar 630 A göre boyutlandırılmış. Kesicilerin kesma kapasitesi 16 kA. Ben yeni sistemde kesicileri 630 A göre almayı planlıyorumç. bunun için kısa devre hesapları yapmak için uğraşıyorum. Kesicilerin beslediği trafolar 1600 kVA ve 1000 kVA lık trafolar. primer tarafında yaklaışk 30 A demektir. Şimdi kesicilerde nominal akım nasıl belirlenir yazabilirseniz sevinirim.

yapı şöyle diyebiliri.

kojen trafosu (6300 kVA) 3*120 xlpe kablo 200 mt ---- giriş hücremiz (1250 A kesicili)--- bara---fider1 1 ayırıcı (630 A) --- fider1 kesici (1250 A)--- 3*95 kablo 100 mt--- trafo koruma hücresi ayırıcı(630 A) - trafo krouma hücresi kesici 1250 A-- trafo (1600 kVA) . şimdi zaten trafo koruma hücrelerini yük ayırıcısı + sigorta olarak değiştireceğim. fider1 deki kesici 630 A olabilir mi ? Kesme akımı ne olacak?

Şimdi bilgisayar ortamında olmadığı için OG şemasını koyaadım . Müsait olunca ekleyeceğim.

Teşekkürler
İyi Çalışmalar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sistemin gerilim değerlerini de bildirirseniz güzel olur. Gerçi 30A dediğinizden primerin 34,5kV olduğu tahmin ediyorum ama yanılıyor da olabilirim.

Anladıgım kadarıyla beton kösk gibi bir yer mevcut ve trafolarınızı besliyorsunuz. Burada bir giriş birde cıkıs fideriniz var ayrıca. Giriş ve çıkış fiderlerini ilgili dagıtım sirketi genelde 1250A ister bunları 630A yapmanız biraz zordur. Ayrıca OG gerilim kesicileri günümüzde daha cok 1250A olarak imal edilmektedir. 630A ile arasında fazla bir parasal fark yok bildigim kadarıyla.

Kısadevre akımı sizin tesisinizi besleyen trafonun gücüne ve sizin o tesise uzaklığınıza bağlıdır. Çok abuk subuk bir durum yoksa hücreleriniz şöyle olabilir.

Kesicili hücreler : 630A 16kA
Yük ayırıcılı hücreler : 630A 16kA
Sigortalı yük ayırıcılı hücreler : 400A 16kA

Olursa yeterli olur.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48