O.G. ve aydınlatma...

kazemharme

Üye
Orta geriliminin aydınlatma elemanlarına (balast,ignatör ve lamba) etkisi var mıdır??? merak ediyorum..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Selamlar,

Üniversited yüksek gerilim laboratuarında yüksek gerilim altında (150kV cıvarıydı) hocamızın elindeki flüoresan lambanın hiç bir kaynağa bağlanmadan parlamaya başladığını heyecanla izlemiştik. Ama OG (yani 36kV) için bunun olabileceğini hiç duymadım.

Bilen arkadaşlar umarım paylaşırlar.

Orta geriliminin aydınlatma elemanlarına (balast,ignatör ve lamba) etkisi var mıdır??? merak ediyorum..

Müşterek direkli hatlarda OG hattının AG traversi üstüne veya yan tarafına balanan lambaya etkisi olmuyor ama sorunda bunu mu işaret ettin bilemem?
Yoksa deneysel olarak mı soruyorsun ?- Yani kısa mesafe --

Son düzenleme:
mesut bey benim merak ettiğim bir nevi akım sınırlayıcı trafo olarak görüen balastın elektromanyetik olarak etkienip etkilenmeyeceği ...ha tabi lambanın kendi iç yapısında da etkilenme varsa ayrı bir konu..teş.ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri