Nixie saat

Bu saat çok güzel ama tüpleri ciddi pahalı.
bir ara boş vaktimde tüpleri yapmayı deneyeceğim.:)

burda abi kendi tüpünü kendi yapıyor. Denenebilir.

Zaman ayırabilirsem deneyeceğim borasilikat cam tüp bulmam gerekiyor.
Camda özelse diğer parçalarda da vardır incik boncuk detaylar. Benim bulduğum video da adam bir kaç kimyasaldan geçiriyordu tüpe almadan önce. Oldukça titiz bir çalışma isteyen hassas bir iş. Ancak başarılı olunursa lambalı HIFI ürünler yapmak işten bile olmaz. Borasilikat cam tüp İstanbul'da nerede satılır acaba ? Alıp gönderebilirim.

Bu konuyu ciddi araştırdım yapılabilir görünüyor,ısınma hareketleri olarak nixie tüpler ile başlamak daha doğru olacak.

Fransız tip yapımını yıllar önce görmüştüm sanırım @acaroz ustamın verdiği paylaşım, içine kimyasal basılmıyor u sadece vakumlanıyor mu? Rabbim üreten emek veren ellere zeval vermesin! borasilikat mı bilmem ama borcamlı ürünlerde bor illa ki vardır, bu durumda ısıya dayanıklı olduğuna göre laboratuvar tüplerinin satıcı veya üreticisine danışmakta fayda var.

Rabbim üreten emek veren ellere zeval vermesin! borasilikat mı bilmem ama borcamlı ürünlerde bor illa ki vardır, bu durumda ısıya dayanıklı olduğuna göre laboratuvar tüplerinin satıcı veya üreticisine danışmakta fayda var.
Bor cam ile aynı,yumuşak bir cam türü.Size bir hadis'te ben söyleyeyim birsonraki gününüz bu gününüzden farklı olsun.

Vakumluyorlar diye biliyorum. Kimyager bir öğrencim vardı onu bir arayayım, belki o biliyordur.
Bülent kardeşim (kardeşim diye hitap etmemde sakınca yoktur umarım. Abi yada Özcan daha sıcak gelir bana) henüz usta olamadım, ustalık benden çok uzakta naçizane hobiciyim sadece. :)

Vakumluyorlar diye biliyorum. Kimyager bir öğrencim vardı onu bir arayayım, belki o biliyordur.
Tüpün üst kısmındaki küçük çaplı boruyu vakumlama amaçlı yapıyorlar ısıyı görünce içindeki havanın büyük miktarı boşalıyor gibi geliyor

Aradım telefonuna ulaşılamıyor. Yarın tekrar arayıp bilgi veririm sizlere.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri