Nerden başlamalıyım lütfen yardım :(

daphnia

Üye
Merhabalar abiler, ablalar ve kardeşlerim :)

Öncelikle şöyle başlayım benim elektroniğe çok büyük bir merakım var. Her seferinde bir şeyler nasıl yapılır araştırıyorum ancak temel bilgilerim olmadığı için hiçbir şey yapamıyorum.

Düz lise mezunuyum, şuan bilişim sistemleri mühendisliği okuyorum hazırlık sınıfındayım.
Meslek lisesine ailem göndermediği için elektronik hakkında bir bilgi edinemedim. Ama çok merak ettiğim için artık kendi çapımda başlamak istiyorum.

Ben web programlama biliyorum php,html,css vs. Bayada iyi bilirim bu yüzden pic programlamayıda başaracağımı düşünüyorum zaten bilirsiniz önemli olan algoritmadır. İf else genel fonksiyonlar her dilde aynıdır.

Şimdi ben tam olarak nerden başlamalıyım sanırım önce temel devre elemanlarını bilmek gerekiyor :D tabi bende o yok düz lise mezunu olduğum için. Ama bana böyle başlangıçta direk basit devrelerden başlayacağım bir şeyler lazım. Yapa yapa yada yapamaya yapamaya öğrenicez bir şekilde.

Ardunio felanda araştırdım ama şimdi alırım elimde patlar yani yapamam diye para dökmek istemiyorum çünkü temel şeyleri şuan bilmiyorum zaten.

Lütfen bana bir şeyler önerin bir yerden başlamak istiyorum artık :)

teşekkürler.

Merhaba kardeşim. Öncelikle aramıza hoş geldin.
Elektronik hemen öğrenebileceğin bir şey değil. Elektrik-Elektronik alanı çok geniştir. Şu ana kadar Elektrikten ve elektronikten %100 anlayan birisi çıkmamıştır ve çıkmazda.
Gelelim nereden başlayacağına, MEGEP Modülleri dediğimiz, meslek liselerinin dersleri bu kaynaklardan anlatılır. || MEGEP || buradan alan ve dal seçerek istediğin kaynaklara ulaşabilirsin. Saygılar, Başarılar...

Merhaba kardeşim. Öncelikle aramıza hoş geldin.
Elektronik hemen öğrenebileceğin bir şey değil. Elektrik-Elektronik alanı çok geniştir. Şu ana kadar Elektrikten ve elektronikten %100 anlayan birisi çıkmamıştır ve çıkmazda.
Gelelim nereden başlayacağına, MEGEP Modülleri dediğimiz, meslek liselerinin dersleri bu kaynaklardan anlatılır. || MEGEP || buradan alan ve dal seçerek istediğin kaynaklara ulaşabilirsin. Saygılar, Başarılar...

Çok teşekkürler en azından elimde bir kaynak oldu şimdi :)

Baya bir kurcaladım hep üst modüllere bakmışım modüllerin başındaki ön koşullara baktım ordan ön koşulsuz modüle kadar düşeyim derken. "Elektriğin Temel Esasları" modülüne kadar geldim :D ön koşulsuz olanı oydu sanırım oda başlangıç bölümü oluyor.
Belirttiğiniz sitede elektrik-elektronik modüllerini bitirdikten sonra mikroişlemciler bölümüne geçeceğim. Programlama ile ilgilendiğim için o kısıma daha çok ilgi duyacağımı düşünüyorum.

Yanıtladığınız için teşekkürler artık sayenizde ufak ufak başlayacağım :)

Madem işin başındasın, teorik bilgini alırken yanında kazasız belasız masrafsız uygulama yapma imkanı bulacağın programları da kullanmanı tavsiye ederim. Mesela elektronikworkbench gibi.

Arduino ya tereddüt etme eğer hevesin geçince bu işi bırakmıyacaksan ona verdiğin 50-60 liraya hobici olsan bile asla acıma, ayrıca gömülü sistemler ve Dil olarak C benim önerebileceğim anahtar kelimeler ve ingilizcen iyiyse yabancı kaynakları asla es geçmemelisin çok iyi dersler var.

Hoşgeldin...

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Madem işin başındasın, teorik bilgini alırken yanında kazasız belasız masrafsız uygulama yapma imkanı bulacağın programları da kullanmanı tavsiye ederim. Mesela elektronikworkbench gibi.

teşekkürler bu programı söylediğiniz iyi oldu similasyon tarzı bir program sanırım. Çok kullanırım büyük ihtimal

Arduino ya tereddüt etme eğer hevesin geçince bu işi bırakmıyacaksan ona verdiğin 50-60 liraya hobici olsan bile asla acıma, ayrıca gömülü sistemler ve Dil olarak C benim önerebileceğim anahtar kelimeler ve ingilizcen iyiyse yabancı kaynakları asla es geçmemelisin çok iyi dersler var.

Hoşgeldin...

arduino için temel bilgileri ve önemli şeyleri öğrendikten sonra kesinlikle almayı planlıyorum.

yardımlarınız için tekrardan çok teşekkürler :)

Hoşgeldin...

Arkadaşlar, merhaba. Ardunio ya da, ardunio geliştirme kartı, geliştirme kartından öte bir özelliği varmı? Kartı kullanarak yapılan devreler, çalışması için bu karta ihtiyacı var. Devrenin tamamlanmasının ardından kart burada bırakılacak ve gidip yeni kartmı satın alınacak. Ardunio'da geliştirilen, yapılan devreler ardunio kartı dışında nasıl uygulanabilir? Kafamı çok karıştırıyor. Yardımlarınıza teşekkür ederim.

İlk öncelikle dediğiniz gibi temel elektroniği öğrenin direnç, kondansatör, diyot, transistör v.b ondan sonra breadboard alıp basit elektronik devreleri kurarsınız ama benim tavsiyem Proteus öğrenin zaten Pic programlamayı öğrenmek için Proteus programı şart :) Pic programlamaya C dilinde başlayabilirsiniz çünkü ccs biliyorsunuz ama Basic dilinde başlamak en iyisidir :)

merhaba daphnia abi
kusuruma bakma affına sığınıyorum
daha çok gençsin, ama ömür denilen şey de çok kısa direncle diyotla harcamaya deymez. hem kafayı sıyırtıyo bu iş adama.
Tavsiyem kendi alanında uzmanlaş

Forum istatistikleri

Konular
129,349
Kullanıcılar
451,820
Son üye
husrev53

Yeni konular

Geri