Nötr yerine toprak bağlanan lamba tesisatı

ŞEF

Onursal Üye
Onursal Üye
Arkadaşlar !
Ben bir sitenin teknik servisinde çalışıyorum. Sitemize yeni taşınan bir ailenin avize montajlarına yanımda çalışan elemanı gönderdim, hepsini monte edip,geldi.
- Ya usta ! lambaların hepsi tamam ama salondaki avizenin biri çalışmıyor. Anahtarı açınca kaçak akım rölesi atıyor, sorun avizededir diye söktüm prize taktım prizde yanıyor dedi. O gün vaktim olmadı. Bugün tekrar çağırınca mecburen gittim.

Hakikaten elemanın dediği gibi. Anahtarı açıyorum, çat röle atıyor. Mavi nötr, 2 tane de kırmızı kablo anahtar dönüşü faz. Acaba boru içinde kablolar soyuldu da birbirine değiyor olabilirmi diye düşündüm. O zaman sigorta da atardı ama sigorta atmıyor. Ölçü aleti ile ölçüyorum 220 v. net geliyor. Daire iç tesisatında kapı yanlarında bildiğimiz standart buat sistemi yok. Salonun ve mutfağın bütün kabloları mutfakta bulunan 20*30 cm ölçülerinde dağıtım kutusu var, hem anahtar kabloları hem de lamba kabloları dağıtım kutusuna geliyor, bütün kablolar orada klemensler ile bağlantı yapılıyor.

Evin hanımıda yanımdan bir an olsun ayrılmıyor.

-Usta seni çok uğraştırdı, istersen bırak, o lambayı takmayız ne yapalım diyor. Ama benim hiç bırakmaya niyetim yok

Projeyi alıp gittim. Şemayı takip ederek salon lambasının kablolarını buldum, fazlar doğru klemenste, gelgelelim nötr kablosuna. Ne yapsalar beğenirsiniz. Mavi renkli nötr kablosu sarı-yeşil kabloların arasında toprak barasına bağlı.

Ohh be ! arızayı bulmuştum. Hemen nötr kablosunu toprak barasından söküp, nötr barasına bağladım. Avizeyi tekrar yerine taktım, gelip anahtara bastım. Avize yandı. 2 saatlik uğraşıdan sonra nihayet başarmıştım. Kadın benden daha çok seviniyordu.

Bunca yıllık tecrübeme rağmen bir şey daha öğrenmiştim.

Demek oluyorki ; ölçü aletiyle ölçtüğümüz her 220 v. 220 v. değilmiş. HOŞÇAKALIN

Kaçak akım rölesi - adı üstünde.Faz ile nötr akımların farkı var ise ve belirtilen toleransın dışında oldugu zaman devreye girer.(D.emek toprağa akar).

usta paylaşımın için sağ ol
aynı olayı ben de yaşamıştım uzun bir uğraşı sonucu şofbenin faz toprak arası çalıştığını çözdüm ve bağlantıyı düzelt miştim

arkadaşlar ben 1,5 yıl ikitelli organiza sanayii bölgesinde kısa adı eskoop(evren sanaayi sitesi) elektrik teknisyeni olarak çalıştım.burada anladım ki ölçü aletleri güvenli değil!elektriği burada yönetim üyelerine satıyor.galeri dediğimiz tünel sistemi var.uzunluğu 6 km.burada tarafolardan gelen elektrik dağıtım panolarında nh sigortalarla dağıtılıyor.yukarda elektrik şalteri açık birini takıyorum diğer iki kabloda kontrol kalemiyle elektrik var.ölçü aletiyle ölçüyorum voltaj yüksek çıkıyor.yani elektrik gördüğüm boştaki kabloyu yandaki fazlarla ölçüyorum.voltaj yüksek nh ı taksam elimde patlayacak.her zaman ellik yok yanımda.olsada patladığı zaman gözümü kollayacak alet yok.bana eski ustalardan bir abim tavsiyede bulundu.trifazeyi seri bağlanmış 2 adet 100 watt lık lambayla kontrol et eğer lambalar parlak yanıyorsa dokunma arıza var.yok lamba yanmıyorsa elektrik var görünse bile korkma tak.onun tavsiyesine uyup 1,5 yıl hiç bir sorun olmadan çalıştım.

Elektrikle ilgili gerilim kontrolünü güç harcayan kontrol cihazları ile yapmakta herzaman fayda var.Bu yüzden bizde gerilm ölçümü hep 14 mA tüketimli Steinel duespol ile yapılması kural olmuştur....

c.berkan ' Alıntı:
arkadaşlar ben 1,5 yıl ikitelli organiza sanayii bölgesinde kısa adı eskoop(evren sanaayi sitesi) elektrik teknisyeni olarak çalıştım.burada anladım ki ölçü aletleri güvenli değil!elektriği burada yönetim üyelerine satıyor.galeri dediğimiz tünel sistemi var.uzunluğu 6 km.burada tarafolardan gelen elektrik dağıtım panolarında nh sigortalarla dağıtılıyor.yukarda elektrik şalteri açık birini takıyorum diğer iki kabloda kontrol kalemiyle elektrik var.ölçü aletiyle ölçüyorum voltaj yüksek çıkıyor.yani elektrik gördüğüm boştaki kabloyu yandaki fazlarla ölçüyorum.voltaj yüksek nh ı taksam elimde patlayacak.her zaman ellik yok yanımda.olsada patladığı zaman gözümü kollayacak alet yok.bana eski ustalardan bir abim tavsiyede bulundu.trifazeyi seri bağlanmış 2 adet 100 watt lık lambayla kontrol et eğer lambalar parlak yanıyorsa dokunma arıza var.yok lamba yanmıyorsa elektrik var görünse bile korkma tak.onun tavsiyesine uyup 1,5 yıl hiç bir sorun olmadan çalıştım.
Sayın c.berkan !
Yukardaki yazında ilgimi çeken bir konu oldu. Trifazeyi seri bağlanmış 2 adet 100 watt lık lambayla kontrol et eğer lamba parlak yanıyorsa dokunma arıza var.yok lamba yanmıyorsa elektrik var görünse bile korkma tak.

Acaba ters yazdınız diyemi düşünüyorum. Ben de trifaze elektriği seri lambayla kontrol ederim.
Lambalar gücünün yarısı kadar ışık veriyorsa 220 v. Şayet lambalar olması gerektiği kadar ışık veriyorsa 380 v. demektir.
Siz ise bir kabloda elektrik var, boştaki kablolarla ölçtüğümde voltaj yüksek çıkıyor demişsiniz. Boştaki kablolarda kontrol kalemi elektrik gösterse bile manyetik ya da pert dediğimiz olay vardır. Boştaki kablo ile elektrik olan kabloya seri lambayı tuttuğunuzda lamba hiç yanmaz. Ben böyle düşünüyorum. Yanlış anladığım bir yer varsa özür dilerim.

merhaba arkadaşlar ben formda yeniyoım
kompanze panosu hakıda okulda biraz bilgialmiştık ama hic pratık uglamam olmadı
elimde hazı panom var fakat montaj hakında bır bılgım yok
yadımcı olusanız memun kalırım
şimdiden teşekurler

Böyle olayları paylaşmak güzel..tşk ediyorum..

arkadaşım aynı şeyin farklı şeklide bana rast geldi bir tanıdğım yeni taşındığı evde kaçak akım rölesi olduğundan dolayı çamaşır makinasını çalıştırdığında sıkma yaparken kaçak akım rölesi atıyordu. bana dedi kardeşim boyle durum var bakarmısın dedim abi makinanın bir yerinde topraklaması hatası vardır çağır servisini baksınlar neyse çağırdı servisi servis gelince benide getirdi evine adam başladı motoru bozuldu bunun motorunu değiştirecez ben tabi neden dedim yok bu arızalı falan dedi yüksek amper çekiyor ondan attırıyor röleyi dedi. ben dedim olmaz topraklama hatası var diye soyledim. ondan sonra lafı değiştirmeye başladı taktıkları kaçak akım röleleri tam kontrol yapamıyor onadan atıyor falan laflar etti. tamam dedim gönderdim. ondan sonra udfak araştırmam sonucu sıcak derecede çalıştırılan çamaşır makinasını rezistanssında kılcal damarlar kadar ufak kaçaklar yapıyormuş ve sıkma programına geçince gövdeye deydiği için korumaya alıyormuş kendini röle yani topraklama hatası ortaya çıktı. ben bu servisçileri anlamıyorum neden para kazanmak için ölçüp biçmeden hemen karar veriyorlar.neyse rezistansı değiştirdik böyle birşeyde oratada kalmadı. teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Geri