nötr-toprak ölçümü.

bozkurt63

Üye
arkadaşlar çok soru soruyorum biliyorum.ama sizin gibi ustalardan yararlanmak istiyorum.evimde toprak hattı yok.sigorta kutumu açtım.3mm kırmızı kablo faz,2,5 mm kahverengi kablo nötr ve ucu sıyrılmış ve boşta duran 2,5 mm mavi kablo var.acaba mavi kablo toprak mı diye merak ettim ve çin malı multimeter aldım ve ölçtüm.ölçümüde nötr ve toprak arasında yaptım,sabit bir rakam görmedim.02 ve 03 durmadan değişiyordu.acaba bu mavi kablo toprak hattımı.nötr ve faz ı ölçtüm 230 çıktı.faz ve boştaki mavi kabloyu ölçtüm deger vermedi.yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler.iyi bayramlar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar çok soru soruyorum biliyorum.ama sizin gibi ustalardan yararlanmak istiyorum.evimde toprak hattı yok.sigorta kutumu açtım.3mm kırmızı kablo faz,2,5 mm kahverengi kablo nötr ve ucu sıyrılmış ve boşta duran 2,5 mm mavi kablo var.acaba mavi kablo toprak mı diye merak ettim ve çin malı multimeter aldım ve ölçtüm.ölçümüde nötr ve toprak arasında yaptım,sabit bir rakam görmedim.02 ve 03 durmadan değişiyordu.acaba bu mavi kablo toprak hattımı.nötr ve faz ı ölçtüm 230 çıktı.faz ve boştaki mavi kabloyu ölçtüm deger vermedi.yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler.iyi bayramlar.

ustalarım yardım.

Arkadaş Sana Tavsiyem Yetkili Elektrik Tesisatçısına Baktırman.
Bu İşler En Ufak İhmal Büyük Kazalara Yol Açar.

tek 224 iyi bayramlar.ben ölçemezmiyim.

00 yada 02 03 aynı şey sayılıo nötr barası ile aynı nötürün buattaki ucunu ölçün oda 00 02 03 değer verir belkide kısmi indiksiyondur boşta olan ucu hiç birşey kabul etmeyip yeni bir 6 lık nya ile 1 mt som cu çakarak topraklamanızı hallediniz yada ettiriniz kabloyu takip etme imkanınız varsa dikkatlice yapın yoksa uzmanına bırakın

yavuz31 vala bu işi ustasına bırakacagım buradan yazıldıgı gibi degil evin tesisatını degiştiriyorum ve k.a.r taktırıyorum.ufak tefek işler elimden gelir ama böyle karmaşık işler zor.ustasına bırakmak en akıllıcası.

arkadışm normaly sartlar altında faz nötr 220 230 arası nötr toprak 0.02 faz toprakda 220 230 arıs çıkması lazım .. diğer prizlerebaktınmı onlardadamı 3 kablo vr

normal sartlarda böyle sen eğer faz toprak ölçüp değer göremediysen okablo toprak kablosu olamaz...

arkadaşlar dün itibariyle evin elektrik tesisatını yenilemiş bulunmaktayım.priz linyesi olarak sarı yeşil toprak-mavi nötr ve kırmızı faz 2,5mm hes kablo çektik.aydınlatma linyesini ise boruların ufak olması nedeniyle 1,5mm çektik.toplam 5 priz linyesi ve 3 aydınlatma linyesi çektik.boşta duran mavi ucu elektrikçi ölçtü faz ile 170 çıktı ayrıca lamba da yaktı.onuda toprak olarak kullandık.siemens kaçak akım rölesi ve aydınlatmalara 2 adet siemens B10 sigorta ve prizlere 4 adet B20 siemens sigorta taktık.şuan sorun yok.aydınlatma linyesinin 1,5 mm çekilmesi(mecbur kaldık)dışında yanlış bişey varmı.saygılar.

arkadaşlar dün itibariyle evin elektrik tesisatını yenilemiş bulunmaktayım.priz linyesi olarak sarı yeşil toprak-mavi nötr ve kırmızı faz 2,5mm hes kablo çektik.aydınlatma linyesini ise boruların ufak olması nedeniyle 1,5mm çektik.toplam 5 priz linyesi ve 3 aydınlatma linyesi çektik.boşta duran mavi ucu elektrikçi ölçtü faz ile 170 çıktı ayrıca lamba da yaktı.onuda toprak olarak kullandık.siemens kaçak akım rölesi ve aydınlatmalara 2 adet siemens B10 sigorta ve prizlere 4 adet B20 siemens sigorta taktık.şuan sorun yok.aydınlatma linyesinin 1,5 mm çekilmesi(mecbur kaldık)dışında yanlış bişey varmı.saygılar.

aydınlatmanın zaten olması gereken 1.5 çekilirim 2.5 çekipte bosa maliyet harcamana gerek yok anydınlatma için 1.5 prizler için 2.5 luk kablo kullanılır yanlıs ylok ama toprak hattı yok dedin kablo çektik dedin toprağa bakır çubuk gömdünümüzmü toprak kablosu NEREYE GİDİYOR?

ceyerancı35 kardeş sigorta kutuma 4mm kırmızı faz ve 4mm kahverengi nötr geliyodu.birde aynı borudan gelen ucu sıyrılmış ve boşta duran 2,5mm mavi bi kablo vardı o kabloyu elektrikçi ölçtü ve toprak deyip kullandı.ölçmeyide faz ve bu kabloda 10w lamba yaktı ve multimetre ile faz ve bu kabloyu ölçtü 170 deger gördü.acaba bu boştaki kablo gerçektende toprakmı.saygılar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,194
Son üye
akocatas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri