Multimetre Patladı

Multimetreyi kullanırken dalgınlıkla artı prop'u 10A girişine taktım ve 220v priz ölçümü yaptım. Multimetreden hafif bir patlama sesi geldi ve artık ekranda hep 1 yazıyor. Cihazı açtığımda R27 ve R28 yazan sarı dikdörtgen ile işaretlediğim yerdeki bağlantıların yanmış ve kopmuş olduğunu gördüm. Şimdi bu multimetre çöp mü oldu yoksa tamiri kolay mıdır? Elektrik bilgim yok denecek kadar az.
photo_6044050572648234907_y.jpg

photo_6044050572648234906_y.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Patlayan direncler sont direncleri.

Multimetre omaj voltaj konumlarinda çalışmasına engel bir direnç değiller. Akim okuma direnci onlar.

Olcum aletiniz omaj voltaj konumlarinda calismiyor ise voltaj farklı yerlere de ilerleyip zarar vermiş demektir.

Muhtemelen calistirmak mümkün olmayabilir.

Son düzenleme:
Yaşar bey, geçmiş olsun büyük ihtimalle ölçü aletiniz bozulmuştur, değer gösterse dahi saçma rakamlar ekranda gözükür, sayın serkan_48 üstadım gibi düşünüyorum.

Multimetreyi kullanırken dalgınlıkla artı prop'u 10A girişine taktım ve 220v priz ölçümü yaptım. Multimetreden hafif bir patlama sesi geldi ve artık ekranda hep 1 yazıyor. Cihazı açtığımda R27 ve R28 yazan sarı dikdörtgen ile işaretlediğim yerdeki bağlantıların yanmış ve kopmuş olduğunu gördüm. Şimdi bu multimetre çöp mü oldu yoksa tamiri kolay mıdır? Elektrik bilgim yok denecek kadar az.
Ekli dosyayı görüntüle 103823
Ekli dosyayı görüntüle 103824
İyi bir usta tamir edebilir.Doğruluk oranıda kontrol edilmeli...Ben AEG çamaşır makinesinin yanık kartına ince kablo lehimledim köprü yaptım ve iki sene daha kullandım(servis yeni kart gerekiyor demişti).Bazen para yönü düşünülüyor.

geçmiş olsun kardeşim pili ve ekranı al . yakın bir çöp depeti bul. at gitsin . prplarda lazım olur ..

geçmiş olsun kardeşim pili ve ekranı al . yakın bir çöp depeti bul. at gitsin . prplarda lazım olur ..
Herkese çok teşekkür ederim. 11 yıl önce bu foruma üye olup ilk konumu da bu şekilde açmış oldum. Bu kadar ilgi, alaka beklemiyordum. Hepinize kolay gelsin.

sazanlıktan demkki göstermişiz . ne bilim . javs gibi atlamışız demekki.

Bende de bu multimetreden vardı aynı sorunu ben de yaşadım tekniksel bir hata sanırım. Şimdilerde Aneng SZ02 Almayı Düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri