Mucizeler Gecesi Programında Vücudunda Fluoresant Lamba Yaktı

iskum

Üye
Arkadaşlar,Kanal 1 deki üstün yetenekli insanların katıldığı bu programda adamın biri çıktı,meger gibi indüksiyon yoluyla yüksek gerilim oluşturan bir makina getirmiş adamın üstüne ark yoluyla gerilim atlaması felan yapıyor adam çarpılmıyor,her neyse adam bir eli o kıvılcımlı yeri tutuyor diğer elini de fluoresant lambanın flamanına değdiriyor,fluoresant lamba parlamaya başlıyor,oradan seyircilere ve sunuculara da fluoresant lamba verdiler onlar da uzaktan fluoresantın bir tarafını adama dokundurdular bütün fluoresantlar ışık verdi ...
Bunun sebebi bizim bildiğimiz elektrik bağlantısıyla ışık verme değil herhalde,lambanın içindeki fluoresant maddenin ısınıp parlamaya başlaması olabilir mi?Yani adamın vücut ısısıyla parlıyor olması gerekir,yoksa ışık vermesi için normal elektrik bağlantısıyla iki flamandan da akım geçirilmesi gerekirdi diye düşünüyorum...
Bazen evde kaloriferler çok yandığında veya yazın sıcak havalarda ışık sönükken fluoresantlar parlıyor ve titreşimli ışık veriyor,bunun sebebi fluoresant maddenin ısınarak parlaması sanırım...
Sizce adam lambaları nasıl yakıyor?

walla programı izlemedim ama çok ilginç...flamanın diğer ucu boşta sanırım gelen akım (adamdan gelen neyse) bi şekilde devresini tamamlaması lazım faz nötr al götür olayı...işin içinde başka bişe war sanırsam fluoresanda bi ***** olsa gerek...

Düzenleme: ŞaŞKıN

Sözlerinize ve hitap tarzınıza dikkat ediniz.

Evet sanırım ortamın ısısıyla ilgiliydi...

Yüksek gerilim hattına karanlık bir gecede floresan lambayı yaklaştırdığınızda da aynı olay gerçekleşir. (Güvenli mesafeden)
Olay indüksiyon yoluyla gerilim oluşması olayıdır. Havada akan manyetik alan görülmediği için, ilginç geliyor bilmeyenlere. (Sözüm meclisten dışarı)
Aynı gösteriyi bir yerel tv.de bir Türk de yapmıştı. Cihazı çalıştırınca stüdyodaki mikrofon-hoparlör her şerde parazit oluşmuştu.

aynı olay beyaz show da vardı, ama bana pek mantıklı gelmedi...

arkadaşlar bahsedilen gösteriyi izlemedim ama
indüksiyon yoluyla alde edilen gerilim yüksek te olsa akım çok düşük olduğu için adam çarpılmıyordu bence
oradaki insanlar flamanın bir ucunu adam da diğer ucunu tuttuğu için insanlar nötr görevi görmüyor mu sizce
ben pek bişi anlmadım açıkçası ;D

Fluoresant lambaların parlaması,ışık vermesi için fluoresant boyaya elektronların çarpması gerekir.Normal ateşleme teknikleri dışında yüksek frekanslarda lambalar yanar.Işıldaklar bu sistemle çalışır.Lambaların yakınında çalıştırılan bir verici çok uzaktan lambayı yakabilir.Biginize.

Arkadaşlar alternatif akımın mucidi Nikolay Tesla bu tür gösterileri 1900 yıllarda yapıyordu şimdi birileri çıkıp böyle gösteriler yapınca şaşırıyoruz hatta bir filme bile konu oldu(filmin ismi Prestige)kablolar olmadan ampuller felan yanıyor,mucidin en büyük hayallerinden biride elektriği günün birinde kablolar olmadan her yere iletebilmekti .

amatör.usta ' Alıntı:
Fluoresant lambaların parlaması,ışık vermesi için fluoresant boyaya elektronların çarpması gerekir.Normal ateşleme teknikleri dışında yüksek frekanslarda lambalar yanar.Işıldaklar bu sistemle çalışır.Lambaların yakınında çalıştırılan bir verici çok uzaktan lambayı yakabilir.Biginize.
Fluoresant lambanın çalışma prensibi bahsettiğiniz şekilde değildir. Lamba içerisindeki gazın elektron düzeyi uyarılmış düzeye çıkartılır. Elektron tekrar aynı düzeye inince ışın yayar. Olay bir kere tetiklendi mi devamı gelir. Flamanlar lamba içerisindeki gazı ısıtarak sıcaklığını attırır. Sıcaklığı artmış gaz daha kolay uyartılmış düzeye çıkartılabilir.

ardem ' Alıntı:
Arkadaşlar alternatif akımın mucidi Nikolay Tesla bu tür gösterileri 1900 yıllarda yapıyordu şimdi birileri çıkıp böyle gösteriler yapınca şaşırıyoruz hatta bir filme bile konu oldu(filmin ismi Prestige)kablolar olmadan ampuller felan yanıyor,mucidin en büyük hayallerinden biride elektriği günün birinde kablolar olmadan her yere iletebilmekti .

aykırı yayınevinden çıkma anlaşılamamış dahi tesla kitabı var, kitap da teslanın bütün hayatından bahsediyor. tesla yüksek frekans üzerine çok deney yapmış bi mucit, ayrca kitap da edison ile yaşadıkları, patent tartışmaları ve daha bir çok şey anlatılıyor tüm arkadaşlara tavsiye ederim...

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,227
Son üye
kullanıcı2343

Yeni konular

Geri