MPLAB X IPE hata alıyorum

Molcer

Üye
target device id (0x0) is an invalid device id. please check your connections to the target device.
diye hata alıyorum ve nasıl çözeceğim hakkın da bir bilgim yok bilen birisi bu konu hakkın da yardımcı olursa çok mutlu olurum.
1.jpg
2.jpg

İlk iletide bir uyarı veriyor. PICkit 2 bir µ denetleyiciyi programlamakla kalmaz, devreye güç de verebilir. Muhtemelen PICkit 3 için de böyledir.

Size şu uyarıyı yapıyor. PIC kit +5V besleme yaparken, devreye +3.3V besleme kullanan bir µ denetleyici takmayın. Neden çünkü zarar verebilirsiniz.

PIC18f4550 besleme gerilimi +4.0 ila +5.5 V arasında. O yönden sıkıntı yok.

İkinci hata iletisinde, takdığınız µ denetleyiciyi tanımadığını söylüyor. Bu muhtemelen kablolamayla ilgilidir.

Kablolamayı düzelttiğiniz halde görmüyorsa yongayı sil ("erase") seçeneğini seçebilirsiniz.

Bir ihtimal de hakiki PICkit 3 kullanmıyorsanız, programlayıcıyı görmemiş olabilir. Komut satırından şuna benzer bir komut vermeyi deneyin.

MPLAB geliştirme ortamının PIC programlamak için en işe yaramaz seçeneklerden bir tanesi olduğunu düşünüyorum.

En son baktığımda hakiki PICkit 2'yi tanımıyordu.

Halbuki PICkit 2'nin MicroChip'in geliştirdiği en başarılı programlayıcı olduğunu düşünüyorum.

Merhaba Erdem Bey, evet kullandığım Pickit 3 klon bir sürümdür. CCS C derleyicisini kullanarak kodu oluşturduktan sonra .HEX dosyasını Mplab geliştirme ortamına atıyorum. Sanıyorum ki Pickit 3'ü tanımıyor.

komut satırına yazılan kodu direk olarak .hex dosyası oluşturmadan önce mi yazmam gerek ve yonga silmekten kasıtınız nedir? öğrenciyim ve öğrenmek istiyorum ancak önüme bu tarz engeller çıkması biraz canımı sıktı, yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

komut satırına yazılan kodu direk olarak .hex dosyası oluşturmadan önce mi yazmam gerek
Sanırım MPLAB'ın yeni sürümlerinde bu uygulamanın ismi değişmiş.

Bu dizinde ipecmd.exe dosyasını bulmanız gerekiyor.
C:\Program Files (x86)\Microchip\MPLABX\v4.15\mplab_ipe\ipecmd.exe

Diyelim ki Belgeler dizininde çalışıyorsunuz. ilk.cc isimli bir kütüğü derlediniz. ilk.hex isimli bir kütük oluştu.

Belgeler dizinine işletim sisteminizin komut satırından ("siyah ekran") gidip bu programı µ denetleyiciye atmak için anladığım kadarıyla şu komutu vermek gerekiyor.

ipecmd.exe -TPPK3 -P18F450 -Filk.hex

İşletim sistemi farklı olduğu için bunları deneyemiyorum. Bazılarında şu şekilde göstermişler.

ipecmd.exe /T /P18F450 /F"C:\Belgelerim\ilk.hex"

yonga silmekten kasıtınız nedir?

İkinci gösterdiğiniz resimde "Erase" tuşuna basarak yongayı silebilirsiniz.

Sanırım MPLAB'ın yeni sürümlerinde bu uygulamanın ismi değişmiş.

Bu dizinde ipecmd.exe dosyasını bulmanız gerekiyor.

Diyelim ki Belgeler dizininde çalışıyorsunuz. ilk.cc isimli bir kütüğü derlediniz. ilk.hex isimli bir kütük oluştu.

Belgeler dizinine işletim sisteminizin komut satırından ("siyah ekran") gidip bu programı µ denetleyiciye atmak için anladığım kadarıyla şu komutu vermek gerekiyor.

ipecmd.exe -TPPK3 -P18F450 -Filk.hex

İşletim sistemi farklı olduğu için bunları deneyemiyorum. Bazılarında şu şekilde göstermişler.

ipecmd.exe /T /P18F450 /F"C:\Belgelerim\ilk.hex"

İkinci gösterdiğiniz resimde "Erase" tuşuna basarak yongayı silebilirsiniz.
1607953477716.png

böyle hata almaktayım araştırmamın sonucun da
"C: \ Program Files (x86) \ Microchip \ MPLABX \ v4.xx \ sys \ java \ jre1.8.0_144 \" bu var ise çalışmalı diyor ancak zaten bu dosya elim de mevcut.
"ERASE" komutu işe yaradı.

Anlaşıldığına göre yukarıdaki komutlardan / kullanan geçerli imiş.

Sorun anladığım kadarıyla Java çalıştırma ortamını bulamamasından kaynaklanıyor.

https://www.java.com/tr/download/help/path.html

Yukarıdaki adresten Java çalıştırma ortamını PATH (Türkçesiyle DİZİN) sistem değişkenine ekleyin.

Hatta ipecmd programının olduğu dizini de eğer zaten yoksa PATH değişkenine ekleyin.

ipecmd programına geçilecek seçenekler şu şekilde imiş. Burada /TPPK3 seçeneği programlayıcı olarak PicKit3 kullandığımızı belirtiyor.

Kod:
Harici olarak besleme varsa
Konum : C:\Program Files (x86)\Microyonga\MPLABX\v4.20\mplab_platform\mplab_ipe\ipecmd.exe
Seçenekler : /P$(yonga) /F"$(çıkışdizini)$(hedef).hex" /TPPK3 /M /OL

PICKit tarafından besleniyorsa
Konum : C:\Program Files (x86)\Microyonga\MPLABX\v4.20\mplab_platform\mplab_ipe\ipecmd.exe
Seçenekler - 3.3 volttan besleniyor : /P$(yonga) /F"$(çıkışdizini)$(hedef).hex" /TPPK3 /M /OL /W3.3
Seçenekler - 5 volttan besleniyor : /P$(yonga) /F"$(çıkışdizini)$(hedef).hex" /TPPK3 /M /OL /W5

Burada yukarıdaki kodu aynen yazmayacaksınız. $(yonga) bir değişken anlamına geliyor. Örneğin yongamız 18F450 ise -P18F450 şeklinde kullanmak gerekiyor.

Bunlardan önce aşağıdaki gibi

Ya da hiç bir seçenek almadan ipecmd programının çalıştırın. Ama tüm bunları PATH ayarlarını yaptıktan sonra deneyiniz

Böylece programlayıcıyı görüyor mu ona bakalım.

"ERASE" komutu işe yaradı.

Komut işe yaradıysa MPLAB IDE'den de tekrar bir yükleme denemesi yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
kusura bakmayın, cmd kullanmak da yeniyim ne anlama geliyorlar
F"$(çıkışdizini)$(hedef)
çıkış dizini yerine ne yazacağım veya hedef olarak dosyanın konumunu mu belli edeceğim?
ve denemek amaçlı konum parametrelerini girdim hata verdi.
1607960178649.png

bunun sebebi hedefi yazmamamdan kaynaklımı bilmiyorum hedef klosörüde ek de verilmiştir.
harici voltaj veriyorum.
1607960266642.png

kusura bakmayın, cmd kullanmak da yeniyim ne anlama geliyorlar
Yukarıda biraz önce yaptığım değişikle nasıl kullanacağınızı izah etmeye çalışmıştım.
Burada yukarıdaki kodu aynen yazmayacaksınız. $(yonga) bir değişken anlamına geliyor. Örneğin yongamız 18F450 ise -P18F450 şeklinde kullanmak gerekiyor.
Komut satırına sadece ipecmd yazmanız yeterli şimdilik.

Ama eğer böyle bir program bulunamadı diyorsa, o zaman PATH sistem değişkenine ipecmd'ın olduğu dizini eklemek gerekiyor.

Kod:
C:\Program Files (x86)\Microyonga\MPLABX\v4.20\mplab_platform\mplab_ipe\ipecmd.exe

Buradaki dizin de büyük ihtimal sizin sisteminizde farklıdır. Bunu bilgisayarınızda MPLABX'in kurulu olduğu dizini açarak bulabilirsiniz.

Yukarıdaki dizini de birebir kopyalayarak PATH değişkenine eklemeyin. Sizin bilgisayarınızda ipecmd.exe neredeyse o dizin yolunu PATH değişkenine eklemek gerekiyor.

Son düzenleme:
Yukarıda biraz önce yaptığım değişikle nasıl kullanacağınızı izah etmeye çalışmıştım
Kusura bakmayın dalgınlığıma denk gelmiş.
denedim ancak sorun var dosya parametreleri doğru olmasına rağmen hata vermektedir.
ASV.jpg

nerede hatam var anlamış değilim.
Hatta ipecmd programının olduğu dizini de eğer zaten yoksa PATH değişkenine ekleyin
dediğiniz bu durumu hallettim.

En başından ipecmd.exe'yi bulamıyor. Bu da PATH dizin değişkenine doğru dizini eklemediğinizi gösteriyor.

Eğer eklediğiniz dizinin ekran görüntüsü varsa hatalı olup olmadığına bakabiliriz.

Ama diğer taraftan gönderdiğiniz ekran görüntüsünde ipecmd.exe'nin olduğu görülebiliyor.

Yukarıda komut satırında 3. verdiğiniz komutta, dizini doğru şekilde değiştiremiyorsunuz.

Ya şu komutu verebilirsiniz.
cd "C:\Program Files"

Ya da daha kolayı

yazdıktan sonra TAB tuşuna basın. Bu otomatik tamamlamadır. Dizinler arasında daha kolay gezinebildiğinizi göreceksiniz.

Yukarıda ipecmd.exe'nin olduğu dizine kadar gelin. Buradan ipecmd.exe ya da ipecmd şeklinde sonunda exe olmadan çalıştırmayı deneyin.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri