Motor Starter

shakan

Üye
Arkadaşlar merhaba,
Aşagıdaki teknik terimlerin tam türkçe karsılıkları hakkında bilgi sahibi iseniz yardımlarınızı bekliyorum.

Safety Switch,
Motor Starter (Motor sürücü olsa gerek)
TVSS (Transient Voltage Surge Suppressor)
GFCI ( Ground Fault Circuit Breaker),
Circuit Breaker,
Disconnect Switch,
Break glass Switch...

hepsinin ingilizceye çevirilişleri birbirine yakın ancak hepsi farklı birer ekipmanı temsil ediyor sanırım. Yardımcı olursanız cok sevinirim...

Teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Safety Switch,
Circuit Breaker,
Disconnect Switch,
Break glass Switch...

Safety Switch : Daha cok kacak akim koruma icin kullaniliyor.
Motor strater : daha cok motor koruma salterini anlatmak icin kullanilmakla beraber soft starter ve suruculeri de kapsamaktadir.
TVSS (Transient Voltage Surge Suppressor) : Yuksek gerilim darbe koruyucu diye cevirebilecegimiz bu cihaz ile AG panolarda kullandigimiz ic yildirimlik kastedilmektedir.
GFCI ( Ground Fault Circuit Breaker) veya ( Interrupter ) : Toprak hatasi devre kesicisi diye cevirsek de burada da kastedilen kacak akim koruma anahtarlaridir.
Circuit Breaker : Bildigimiz Anahtarli Otomatik sigorta veya termik manyetik salter
Disconnect Switch : Daha cok devre ayirici olarak dusunulmelidir.Yani termik veya megnetik korumasi olmayan sadece enerjiyi kesmeye yarayan ayirici.
Break glass Switch... : Daha cok dusuk amperlerde w-otomat yerine tercih ettigimiz ve daha cok kumanda devrelerinde kullandigimiz cam sigortalar kastedilmekte...
Kolay Gelsin

Safety Switch,
Circuit Breaker,
Disconnect Switch,
Break glass Switch...

Safety Switch : Daha cok kacak akim koruma icin kullaniliyor.
Motor strater : daha cok motor koruma salterini anlatmak icin kullanilmakla beraber soft starter ve suruculeri de kapsamaktadir.
TVSS (Transient Voltage Surge Suppressor) : Yuksek gerilim darbe koruyucu diye cevirebilecegimiz bu cihaz ile AG panolarda kullandigimiz ic yildirimlik kastedilmektedir.
GFCI ( Ground Fault Circuit Breaker) veya ( Interrupter ) : Toprak hatasi devre kesicisi diye cevirsek de burada da kastedilen kacak akim koruma anahtarlaridir.
Circuit Breaker : Bildigimiz Anahtarli Otomatik sigorta veya termik manyetik salter
Disconnect Switch : Daha cok devre ayirici olarak dusunulmelidir.Yani termik veya megnetik korumasi olmayan sadece enerjiyi kesmeye yarayan ayirici.
Break glass Switch... : Daha cok dusuk amperlerde w-otomat yerine tercih ettigimiz ve daha cok kumanda devrelerinde kullandigimiz cam sigortalar kastedilmekte...
Kolay Gelsin

merhaba benim sorum GFCI ile ilgili.. ben bunu yer aydinlatmasinda kullandim.. fakat en ufak seydfe kendini kapatiyorr... kablonun uzerindeki nemden bile etkileniyor.... direkt baglayinca GFCI siz gene normal sekilde calisiyor.. ama ben GFCI kullanmak zorundayim ve her seferinde bi suru lambayi acip kapatamam cok zaman alan bi is !!! disarsi soguk lambadan dolayi icerisi sicak oldugundan yogunlasma ile icinde kablo uzerinde bi su buhari oluyor!!! nemli bi ortam !!! kablolari baglati yaptitan sonra izole bant ile gene sardim sonuc ayni !!! ne yapabilirim acil yardim !!!! TESEKKURLER

kablo eki armatür dışındaysa protolinli ek mufu kullanmanı öneririm. armatür içindeyse kablo giriş yerini rekorlu yapmalısın olmadı macun ve/veya eriyen bant ile izole etmen gerek yine nemden şikayetci isen armatürü üreten firmayla temasa geçmen yararlı olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,234
Kullanıcılar
450,034
Son üye
aaaahaha

Yeni konular

Geri