motor hız kontrolu nasıl yapılır?

buyo

Üye
arkadaşlar benim sorum mesela bir vantilatörde 1-2-3 gibi kademelerde dönüş hızını artırmak için nasıl bir sistem uygulanıyor. Şimdiden bilgi paylaşan arkadaşlara teşekkürler...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Selam.
Çoğunlukla içinde 3 kademe çalışacak şekilde sarım yapılıyor.Bir tane de hız kontrollü görmüştüm iş yerinde.Onda da lamba ışığı ayarlayan dimmer devresi var ya.Ondan kullanmışlardı.Ama dimmer devresinin işe yaraması için motor özel bir sarıma sahip olmalı mıdır bilmiyorum.
Dimmer devresi ile ilgili forumumuzda bilgi bulabilirsiniz.Kısaca tristörle alternansları kırparak kontrol yapılması mantığına dayanır.

Motorda 1-2-3 devir hız kontrolü yapabilmek için motorun özel sarımlı olması lazım buna en iyi örnek fancoil motorları...Diğer bir seçenek motor devresine bağlanıcak bir invertör ile istediğiniz devirde motoru çalıştırabilirsiniz. Sn. Mustafa dimmer konusuna değinmiş. Dimmer ile sürülen bir motorda verim çok düşük oluyor. Çünkü dimmer direk olarak motorun voltajını değiştiriyor.

Bu motor hız kontrolünü bende çok merak ediyorum. Her motorda hız kontrolü yapamıyormuyuz? Motor alırken hız kontrollü olarakmı sipariş etmek gerekiyor. Biraz daha detaya girerseniz sevinirim.

Arkadaşlar AC Motorlarda Devir ayarı yapmanın iki yolu vardır;

1- Kutup sayısını değiştirerek; eğer motor sarımı buna göre değilse yeniden sarmak gerekir ki buda pek mantıklı olmaz.

2- Frekansı değiştirerek; Bildiğiniz gibi Şebeke frekansımız 50 Hz. dir. Frekansın azaltıp çoğaltarak motor hızını istediğimiz kadar değiştirebiliriz. Frekansı Nasıl değiştireceğiz derseniz. AC Hız Kontrol cihazları var. Ama fiyatları oldukça yüksektir, Ancak ciddi işlerde kullanılabilir. Bu Cihazlarla Tanışmak isterseniz "Hız kontrol cihazı" diye aratmanız yeterli
Ayrıca sitede bu cihazların kullanımı ile ilgili döküman verilmiş. Aşağıdaki Linkte

https://www.kontrolkalemi.com/forum...iz-kontrol-cihazlari-kullanma-klavuzlari.html

Arkadaşlar AC Motorlarda Devir ayarı yapmanın iki yolu vardır;

1- Kutup sayısını değiştirerek; eğer motor sarımı buna göre değilse yeniden sarmak gerekir ki buda pek mantıklı olmaz.

2- Frekansı değiştirerek; Bildiğiniz gibi şebeke frekansımız 50 Hz. dir. Frekansın azaltıp çoğaltarak motor hızını istediğimiz kadar değiştirebiliriz. Frekansı Nasıl değiştireceğiz derseniz. AC Hız Kontrol cihazları var. Ama fiyatları oldukça yüksektir, Ancak ciddi işlerde kullanılabilir. Bu Cihazlarla Tanışmak isterseniz "Hız kontrol cihazı" diye aratmanız yeterli
Ayrıca sitede bu cihazların kullanımı ile ilgili döküman verilmiş. Aşağıdaki Linkte

https://www.kontrolkalemi.com/forum...iz-kontrol-cihazlari-kullanma-klavuzlari.html
Biz normal bir motorda hız kontrolü yapmak istiyoruz zaten pahalı bir sistemimiz varsa hayli kolay devrini öğrenebiliriz daha kolay bir yolu yokmu aydınlatırmısınız lütfen_?

AC gerlimle çalışan motorun hızını şehir şebekesinden gelen gerilimin frekansıyla oynıyarak yapıyor(frekansında inverter yardımı ile değiştirildiğini biliyorum yanlışsam düzeltin).peki bunun net formülü nedir.yani matematiksel açıklamasını yapabilmek için hangi formül kullanılıyor.bilgi verirseniz sevinirim.

AC gerlimle çalışan motorun hızını şehir şebekesinden gelen gerilimin frekansıyla oynıyarak yapıyor(frekansında inverter yardımı ile değiştirildiğini biliyorum yanlışsam düzeltin).peki bunun net formülü nedir.yani matematiksel açıklamasını yapabilmek için hangi formül kullanılıyor.bilgi verirseniz sevinirim.

tüm AC gerilimle çalışan motorlar için geçerli değildir bu.Asenkron motorlar için geçerlidir.

formül ise şudur; n= ( f.60 ) / P burada 60 sağbit olduğu için geriye iki seçenek kalıyor frekans veya kutup sayısı değişirse devir değişir.

çok teşekkür ederim formül için :)

bu arada sormayı unuttum bu n= ( f.60 ) / P formülündeki P sabitinin değeri nedir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kusura bakma ben yanlış yazmışım düzelttim ama görmediniz heralde sağbit olan değer 60 yani 1 dalikadaki saniye sayısı.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri