motor hızı sabitleme

helloworld

Üye
merhaba arkadaşlar.ismim URAL.pic i yeni öğrenmeye başladım.EEM 4.sınıf ögrencisiyim.
sizden fikir almak istiyorum.yardımcı olursanız çok memnun olurum.
(CCS C ile)
12v motor ve encoder arasına şaft bağlayacaz.motoru döndürücez encoderden analog çıkışı alıp pic e aktarıcaz.
yapmak istenen motor belli bi hızda dönerken şaft a iki parmagımızla dokunup yüke bindiricez ve motor voltajını arttırıp hızını koruyucak.
ve sonra parmagımızı çektiğimizde tekrar eski voltajına (ve eski hızına) geri dönücek.(pid kısmı da var ona da hoca yardımcı olucak )

sizden istediğim şu; nasıl yapılır? burada neleri öğrenmem gerek(pwm vs.)? hangi pic en uygunu? adc kısmı ? önemli kodları? komutları?
yukarıdaki sorulara cevap.

bilgi paylaşılınca güzel.değerli yorumlarınızı desteğinizi bekliyorum.şimdiden teşekkür ederim

Selamün aleyküm
öncelikle güzel proje; o yüzden başarılar diliyorum
step motor tavsiye ederim Unipolar yada Bipolar. Pwm yada analog çıkışla uğraşmazsın.
illa 12v fırçalı DC motor diyosan motorun akım ihtiyacını karşılayabilecek dijital to analog konvertöre ihtiyacın var. Akım önemli.
servo motor (oyuncak)larıda kullanılabilir.. bu metodu kontrol etmek diğerlerine kıyasla bi nebze daha kolay.
encoder ise a b (dijital) çıkışlı uygun olur. çok iyilerini seçme 200 pals falan senin işini görür. Encoder palsini çok yüksek tutarsan kontrolcünde çok çok hızlı olmalı. opto.... ile CPU yada MCU ya bağlarsın.
tabiki çalışma hızında çok önemli. Motorun kaç rpm yada d\dk da çalışacak. yada ayarlımı olucak?
senin uygulama metodunu maliyetide hesaba katarak netleştirmen gerekli diye düşünüyorum. yanlış analama acizane kanaatim.
seçimlerine göre şema çıkartırsın gerekirse yardım iste ben burdayım:)
C programları ve saz arkadaşları ile ilgili benim pek bi bilgim yok:(

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri