motor akım hesaplaması ?

arkadaslar mesela bi motor war asenkron motor üstündede yazıyo 65 kw diye bu motorun toplam gucu degilmi yani işi akıma dokersek 65.000=1.73.380.I
I=98 amper yani burda motor tek fazdanmı 98 amper cekiyo yoksa 3 fazdan toplammı yani faz bası 32 amper cekerek 3 fazdanmı 3.32.7 =98 amper olarakmı cekiyo

yada atıyorum 200 kw lik bi makina war burda her fazdan 67 kw mı güc alarak bu 200 kw oluyo

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
formülünde eksiklik var.p=1.73.u.ı.cosfi olacak.çıkacak sonuç ise sana fazın bir tanesinden çekilen akımı veriyor.

taner bayır arkadaşıma katılıyorum P=1.73 x U x I x COSQ VE ÇIKAN SONUÇ FAZ BAŞINA ÇEKİLEN AKIM MİKTARINI VERİR.FAKAT FORMÜLDEN ÇIKAN AKIM MİKTARI ŞEBEKEDEN ÇEKİLEN AKIMDAN DÜŞÜKTÜR SEBEBİ İSE ELEKTRİKSEL GÜCÜN MEKANİK GÜCE DÖNÜŞÜRKEN KAYIPLARA UĞRAMASIDIR.BURDADA MOTOR VERİMİ DEVREYE GİRER

o zaman mesela 65 kw lik bi motor icin her fazdanmı 65 kw cekiyosunuz o zaman toplam guc 3.65 195 kw olması gerekmiyomu ??? bide cosinus degerini kaç almak gereliyor

aslında bu soruyu sundan dolayı sordum benım 200 kw lik bi pres makinam war. ve fabrikada 2 trafo war gundur o makinayı 1600 kw lik trafodan beslenmek istiyorum gece ise 400 kw lik trafodan beslemek istiyorum tasarruf amacı ile kucuk trafonun endeksi daha düşük. bunun icinde bi artık ne diyolar envesormu yada secici anahtarmı ole bişi alacagım ama alacagım aletin gücü ne olmalı onu arastırmak ıcın cıktım aslında yola yardımcı olursanırz sevinirim

Bir motorun etiketinde yazan güç mil gücüdür(mekanik güç=Pmekanik). Bu mil gücünü ve elektriksel kayıpları karşılamak için motorun üzerinde yazan güçten daha fazla güç şebekeden çekilecektir. Mil gücünden elektriksel güce geçiş yapmak için motorun verimini bilmek gerekir. motor veriminin 10 kW'tan büyük motorlar için %87-%93 arasında olduğu düşünüldüğünde şebekeden çekilecek güç mil gücünün 1,07-1,15 katı kadar olacaktır. cosfi değerinide 10 kW motorlar için 0,88 olarak alırsak;

Pelektrik= 1,15*Pmekanik=1,732*U*I*cosfi den şebekenin her fazından çekilecek olan akıma ulaşabilir ve bu değerlere göre kullanılacak ekipman seçimini yapabiliriz. yukarıdaki denklemde cosfi değerini ve gerilim olarak 380 V değerini yerine yazarsak;

1,15*Pmek=I*1,732*380*0,88 olacaktır. Burda gerekli işlemleri yaparsak;

Bir motorun çektiği akım(tam yükte) kW olarak belirtilen güç değerinin yaklaşık 2 katı kadardır sonucuna bizi ulaştıracaktır.

Örnek=30 kW'lık bir motor kaç amper çeker
Cevap=2*30=60 A çeker.

Sizin 65 kW'lık motorunuzda(tam yükte) yaklaşık 2 kat akım çekeceğinden 65*2=130 A akım akacaktır. Bu akım her fazdan çekilecek olan akımdır. Faz başına güç ise yaklaşık 22 kW olur. 65 kW'lık güç 3 faza 3'e bölünerek dağılmış olur.

2 farklı trafodan beslenme durumu için 130 A taşıyacak 2 adet motorlu 160 A TMŞ alınacak. bir şaltere bir trafodan diğer şaltere diğer trafodan kabloyla besleme gelecek, şalterler çıkışları ortak uç olacak. ortak uçtan motora gidecek. bir adet timer bağlanarak şalterlerin istenilen zamanda istenilen trafodan motorları beslemesi sağlanacaktır.

saygılar.

düzeltme 200kw için;
2 farklı trafodan beslenme durumu için 400A taşıyacak 2 adet motorlu 630 A TMŞ alınacak. bir şaltere bir trafodan diğer şaltere diğer trafodan kabloyla besleme gelecek, şalterler çıkışları ortak uç olacak. ortak uçtan motora gidecek. bir adet timer bağlanarak şalterlerin istenilen zamanda istenilen trafodan motorları beslemesi sağlanacaktır.

anladımda yine bi sorum olcak tmş demişinmiz bu termik manyetik şalter degilmi bi andamda kesici yani
soyle yapsak olurmu acaba tam ismini bilmedigim bişi war..jenaratorde kullanılıyo 2 giişi 1 cıkısı war girislere jenaratoru oburunede sebekeyi baglıyonuz cıkısınıda yuke veriyonuz
o konumuna gore ister sebekeyi ister jenaratoru sizin seciminize gore yuke uyguluyo adı nedir bunun.

arkadaşım 200 kw motor için enversör sistemi kuracaksın demek istediğin bu. 200 kw motorun faz başına cekeceği akım miktarı yaklaşık olarak 400A dir. o zaman enversör sistemli şalter seçimini minumum 630A lik seçeceksin.800A seçersen tabiki daha iyi olur ama maliyetten kaçmaz isen.iyi çalışmalar kolay gelsin

anladım..200 kw motor deil 200 kw kompile benım pres sisteminin güc harfiyacı tabi genellikle motor ama baska elemanlarda war salolun bilgi paylaısmı ıcın tesekkür ederim.

Dalton,
İşletmen için bı seyler yapmak ıstıyorsun, ama calsıan bı işletmede cok fazka oynamak ıyı sonuc vermez. Bu tecrubelerle sabıt, yapacagın masraf bunu kurtarmaz. 1600 kVA trfodan 200 kw ölçmek başka, 400 kVA trf dan 200 kw ı ölçmek baska
söyle düşün, 1600 kılo nır kantar da 200 kılo yu ne kadar hassas ölçersin, 400 kıloluk bır kantarda 200 kılo yu ne kadar hassas ölçersın. Yanı, buyuk trafodan calısman senın lehıne,
hem o 200 kww bırden devreye gırerken 400 kVA trfaonun neler ugrıyacak onu düşün derım. BU arada aradıgın şalter, ENVERSÖR şalter dıye gecer ama en az, 630 amper özengılı tıp olmalı. Korumaları sen düşün.Bence gerek yok..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,238
Kullanıcılar
450,048
Son üye
guney oral

Yeni konular

Geri