Mikrodenetleyici ler

Mcmlca1

Üye
Merhaba arkadaşlar, hem kendi projelerimde kaba elektrik kontrol aletlerinden kurtulmak için hemde hobi amaçlı mikrodenetleyici ve programlamasını ögrenmek istiyorum sizce hangi kaynağı kullansam bana a dan Z ye birşeyler katabilir.

Merhaba arkadaşlar, hem kendi projelerimde kaba elektrik kontrol aletlerinden kurtulmak için hemde hobi amaçlı mikrodenetleyici ve programlamasını ögrenmek istiyorum sizce hangi kaynağı kullansam bana a dan Z ye birşeyler katabilir.
Arduino dan başla. En kolayı o. Kaynak olarak youtube videolarını kullanabilirsin.

Arduino dan başla. En kolayı o. Kaynak olarak youtube videolarını kullanabilirsin.
Arduino yu biliyorum eskiden bir kaç devremde kullanmıştım. Ama anladımki bir mikrodenetleyici programlama ile Arduino programlama arasında çok fark var gibi.

Gerçekten yaş 13 ve sen arduinoyu çözdün,kendini geliştirmek istiyorsun hemi :)
Eger ilgini çekerse youtubede oldukca fazla kaynak var.Benim tavsiyem 'Coskun Taşdemir' in c programlama ve arm programlama ile ilgili başlangıç seviyesinde güzel anlatımları var.
Hatta çok fazla ingilizce kaynak dolu.Bana kalırsa senin yaş genç,hazır hızını almişken birde ingilizce ögren,Dünya ayaklarının altında olsun.
Kolay gelsin.başarılar dilerim.

Arduino yu biliyorum eskiden bir kaç devremde kullanmıştım. Ama anladımki bir mikrodenetleyici programlama ile Arduino programlama arasında çok fark var gibi.
Kardeş eğer gerçekten anlamış olsan arduino nun üzerinde atmega328 mikrodenetleyicisi olduğunu ve arduino ide kullanarak tüm registerlara ulaşabileceğini bilirdin. İyi şanslar.

Gerçekten yaş 13 ve sen arduinoyu çözdün,kendini geliştirmek istiyorsun hemi :)
Eger ilgini çekerse youtubede oldukca fazla kaynak var.Benim tavsiyem 'Coskun Taşdemir' in c programlama ve arm programlama ile ilgili başlangıç seviyesinde güzel anlatımları var.
Hatta çok fazla ingilizce kaynak dolu.Bana kalırsa senin yaş genç,hazır hızını almişken birde ingilizce ögren,Dünya ayaklarının altında olsun.
Kolay gelsin.başarılar dilerim.
Yani daha fazla araştırmak ögrenmek istiyorum dedigin kaynaklara bakıcam. Yaş konusunda yanlış tahmin yaptın ama 🤣
Kardeş eğer gerçekten anlamış olsan arduino nun üzerinde atmega328 mikrodenetleyicisi olduğunu ve arduino ide kullanarak tüm registerlara ulaşabileceğini bilirdin. İyi şanslar.
Ben Arduino da mikrodenetleyici yok demedim. Sadece mikrodenetleyici kullanıp kendi devrelerimi tasarlamak istiyorum. Arduino ya attıgımız kod ile mikrodenetleyici ye attıgımız kod arasında daglar kadar fark oldugunu gördüm. Belki arduinonun programı derlemesini kendisi yapıyordur diye öyle geldi bana bilmiyorum. Şu konuyu da düşündüm Arduino ile yazıp mikrodenetleyici yi alıp kendi devrem takıyım dedim ama oda çok dolaylı oluyor .Uzun lafın kısası ben başlı başına mikrodenetleyici kodlamayı ögrenmek istiyorum. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim 😊

Son düzenleme:
Ben Arduino da mikrodenetleyici yok demedim. Sadece mikrodenetleyici kullanıp kendi devrelerimi tasarlamak istiyorum. Arduino ya attıgımız kod ile mikrodenetleyici ye attıgımız kod arasında daglar kadar fark oldugunu gördüm. Belki arduinonun programı derlemesini kendisi yapıyordur diye öyle geldi bana bilmiyorum. Şu konuyu da düşündüm Arduino ile yazıp mikrodenetleyici yi alıp kendi devrem takıyım dedim ama oda çok dolaylı oluyor .Uzun lafın kısası ben başlı başına mikrodenetleyici kodlamayı ögrenmek istiyorum
Güzel kardeşim arduinoya attığın kod ve üzerindeki mikrodenetleyiciye attığın kod arasında herhangi bir fark yoktur. Derlemeyi de arduino ide yapmaz. İster arduino kullan ister atmel studio kullan derlemeyi sadece avr derleyicisi yapar. Boş bir Atmega328 mikrodenetleyicisiyle bir devre kurup icsp ile bağlayıp arduinoyla kodlayabilirsin. Kendin bilirsin ben sana başlamanın en kolay yolunu gösterdim.

Güzel kardeşim arduinoya attığın kod ve üzerindeki mikrodenetleyiciye attığın kod arasında herhangi bir fark yoktur. Derlemeyi de arduino ide yapmaz. İster arduino kullan ister atmel studio kullan derlemeyi sadece avr derleyicisi yapar. Boş bir Atmega328 mikrodenetleyicisiyle bir devre kurup icsp ile bağlayıp arduinoyla kodlayabilirsin. Kendin bilirsin ben sana başlamanın en kolay yolunu gösterdim.
Arduino kodluyordum zaten bilgisayarımı degiştirdim Arduinom klon bu bilgisayar nedense açmıyor. Onunda bir programını indirdim yine çalışmadı bende madem çalışmıyor devrelerinde artık direk mikrodenetleyici kullanayım dedim o yüzden siz bilgili ustalarıma danıştım nerden başlasam diye. Yani benim aklımda ki projeleri yapıp bread board üzerinde kalsın istemiyorum bazı devrelerimi baskı devreye yapıyım diye ugraşıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri