Meslek lisesi elektrik elektronik bölümü hakkındaki görüşleriniz?

Abilerim hepinize çok teşekkür ediyorum gerçekten sudan çıkmış balık gibiydim şimdi yavaş yavaş gelecekte neler yapabileceğime karar veriyorum :D

@tuzlali20 abi ben staj yerini okul belirliyor diye biliyorum torpil falan olmayınca iyi bi firmada staj zor gibi gözüküyor :(
@uğur keklik abi benim öyle bi durumum yok(devamsızlık) babamda zaten elektrik mezunu yapabildiğim şeyleri gösteriyor yavaş yavaş :D elimden geldiğince hocaların gözüne girip daha fazla şey öğrenmeye çalışacağım.

otomatik kumanda ve tesisat alanında kendini geliştirmeye bak çok kolaydır okulda öğretirler tabi eğer ögrenmek istiyorsan.
öğrenmek istemeyen sığırların boş boş sınıf geçip meslek lisesinde birsey öğretmiyorlar gibi yaptıkları yorumları dikkate alma

Adam olacak çocuk, pokundan belli olur derler ya...
Bu kardeşimizin iyi bir yerlere geleceği şimdiden belli. Rab'bim bahtını ve yolunu açık etsin...

Doğal olarak, yardımcı olmak adına herkes keni doğrularını söyleyecek. Sen ise bunları harmanlayıp kendi karakterine uyarlayacaksın...

Ben de sana derim ki; iyi bir mühendis olmak istiyorsan, duvar kırıp tesisat döşemenin nasıl bir şey olduğunu da bileceksin, TV tamir etmeği de... Yabancı dillerin de, matematiğinde, sosyal ilişkilerinde çok iyi olacak...

Bu iş sadece ineklemekle de omuyor... Sadece amelelikle de... Aynı okuldan mezun olup, aynı diplomayı taşıdığım arkadaşlarım, benimle aynı işi yapamıyor piyasada... Sadece aynı diplomayı almak bi şey ifade etmiyor... Sen farklıysan, kendini geliştirmişsen, bunu ispat eder ve öne çıkarsın...

Bırak ODTÜyü İTÜyü, Oxfordu bitirsen, eğer inekleme geçtiysen, işveren bunu hemen anlar ve diploman işe yaramaz...
Teorik bilgi + pratik bilgi + sosyallik = BAŞARI

Son sözüm; kontrol kalemini tutmayı bilmeyen, ağzıyla kuş tutsa mühendis o-l-a-m-a-z...

merhaba bende bu konuda kısa bır öğut yazacağım tek kelime mesleğını sevıyorsan tornavidayı elıne aldığında zevk alıyorsan bu meslek senı en ıyı en kalıfıye saygı değer bır kişi halıne getırır önce mesleğıne saygı gostermelısın başarılar dılıyorum inanıyorsan yapamıyacağın hiçbirşey yok olamazda

kendini liseye değilde ünüversiteye odakla teknisyen değil tekniker değil mühendis ol meslek derslerine önem ver 20 yıllık teknisyenim yeni mezun mühendis benden fazla alıyor tecrübe ve diploma önemli

abilerim çok teşekkür ediyorum ya valla sizde olmasanız bi yardım edeyim bi şey diyeyim diyen yok :(
hepinizin yorumlarını kaydediyorum düzenleyip kendime göre bi gelişim yazısı hazırlayacağım :D

Not: Lys 1.si'de Elektrik-elektronik mühendisliğini seçmiş sanırım, artık bu bölümü daha çok seviyorum :p

sevgili kardeşim Türkiye'deki eğitim sistemine bakarsak sadece teorik olarak yetişirsin mesleki yeterlik yapmayı düşünme lise denge okulları üniversiteye tam kıta hazırlanmış vaziyette çıkarlar sen sıfır değerine yakın çıkarsın.4 yıllık bir fakülte tamamlayamazsan geleceğin sıkıntıda olur.bu örneği kendimden veriyorum.ne meslek bilgisine yetişe bildim nede sayısal derslere sonuç: iki yıllık okul sonuçta ne kadar mesleki bilgin iyi olsada piyasada diplomaya önem verenler var.Hedefin bence mühendislik olsun

Abilerim hepinize çok teşekkür ediyorum gerçekten sudan çıkmış balık gibiydim şimdi yavaş yavaş gelecekte neler yapabileceğime karar veriyorum :D

@tuzlali20 abi ben staj yerini okul belirliyor diye biliyorum torpil falan olmayınca iyi bi firmada staj zor gibi gözüküyor :(
@uğur keklik abi benim öyle bi durumum yok(devamsızlık) babamda zaten elektrik mezunu yapabildiğim şeyleri gösteriyor yavaş yavaş :D elimden geldiğince hocaların gözüne girip daha fazla şey öğrenmeye çalışacağım.

Ben 3 kere staj yaptım hepsinde de kendim belirledim. Bence yanlış biliyorsun bu konuyu.

sayın dostum bu işleri sadece okulda öğrenmek istersen çok çile çekersin. Ama hafta sonları falan elektrikçide çalış

Ben diploma konusunda örnek vermek istiyorum, eğer mesele sadece para kazanmak olsa diploma para kaznmaz bakın en zengin işadamlarına kaç tanesi diploma ile kazanmış o mali gücü, zaten dini imanı para olmayan adam çok para kazanamaz ve sadece para kazanmayada odaklanmaz, mesele önündeki hayatı istediğin sevdiğin bir işi yaparken hem işini yapıyor hemde bu sayede karnını doyuruyor olman, teknik lisede sınıf geçmek için okula gidipte sonra okulda birşey öğretmiyorlar diyen gençler gibi diplomayı aynı şekilde alıpta mühendis para kazanamıyor diyende var benim bilgisayar mühendisliğinde okurken 3. sınıfta ayrılmak zorunda kalan bir arkadaşım var aradan 2 sene kadar geçti programcılık konusunda bir kurs almıştı ve kendide sevdiğinden iyi programlar yazardı bölümündeki hiçbir bilgisayarcı onun bildiği programları bilmezdi şimdi odtü teknokentte o öğrencilere proje veren adamlar arasında ne odtüde okuyabilecek durumu var nede bir odtü diploması ama diploma alacak kişilere iş verecek, iş öğretecek durumda, hayatın kime ne getireceği belli değil bende 2010 da üniversiteden atıldım şimdi yine devam ediyorum, bende elektronik hastası biriyim, bölümümde kimse benim kadar bilgiye sahip değil ama ben en düşük kredili olanlardan biriyim bende böyleyim. Arkadaşlarında bahsettiği gibi kendini geliştirmek için dökümanların çoğu ingilizce olduğundan bu dili iyi öğrenmek durumundasın, elektronikte yönelinebilecek çok fazla dal var fakat çağımız otomasyon-kontrol yönünde ilerliyor bu sebeblerle programlama bilmek çok önemli, yine arkadaşların dediği gibi programlama dili öğrensen direk kullanmasan bile analitik düşünme yeteneğini geliştirdiğinden karşılaştığın problemlere çözüm üretebilme yeteneğin artıyor, yine arkadaşların dediği gibi matematiği çok iyi öğrenmen lazım adı üzerinde mühendis -hendese yapan, hesap yapan gibi (Hendese, Arapça’da “tasarlamak, çizmek, geometrize etmek” anlamına gelir. Yani bildiğiniz, elinde cetvellerle pergellerle bir şeyler çizmek. İşte başındaki “m” de bunun failini, yani bu işi yapan kişiyi belirtir. kaynak Kelimelerin Kökeni, Tarihçesi) şimdi aslında senin hiçbirşey yapmana gerek yok içinde bu heves varken herşey kendiliğinden olacaktır zaten, biz söylemesekte senin içindeki bu öğrenme isteği ile su akar yolunu bulur, bizim söylediklerimizle işler daha hızlı yürür, hocalarında sende ışık görürlerse hiç olmasa bile içlerinden bir iki tanesi seni değerlendirmeye bakar yol gösterir, bizde elimizden geldiğince yol göstermeye çalışırız, bugünden yapabileceğin şeyler şunlar olabilir; zaten ders kitapların olacak olan megep sitesindeki dökümanları indir ve ilgini çeken konulardan yada temel konularan başlayarak göz gezdir sadece oku bak neymiş diye takıldığın yer olursa buraya konu aç sor elimizden geldiğince yardım ederiz, hafiften ingilizcen varsa stage books diye geçer basit dille yazılmış ingilizce kitapları stage1 den başlar bunları alıp okuyarak ingilizceni geliştirir stage1,2,3,4,5,6 sonra roman okumaya başlarsın yine bu kitapların nette ses kayıtları ile mevcut olanları olabilir onlara bakabilirsin, matematik konusnda sadece test mantığıyla soru bu cevap bu anlayışının yanında bir formülün çıkış noktası diğer formüllerle birleşip meydana getirdiği başka bir formül gibi kısımlarıda öğrenip zincir şeklindeki matematik görüşünü geliştirirsin, fizik kannları ve işleyişide matematikle açıklandığından bu konudada aynı mantığı kullanıp geliştirebilirsin, programlama için mikrodenetleyici programlamayı öğrenmeni tavsiye ederim fakat bundan önce temel elektronik devre elemanları ve konularını biraz biliyor olmakta fayda var, yoksa benimde uzunca yazdığım mikrodenetleyici nedir nasıl çalışır sorusunun cevabına bakarak bu neymiş basitöe anlayabilirsin, sen bir okula başla eline breadbordu devre elemanlarını al zaten bir adım attınmı gerisi çorap söküğü gibi geliyor bazen işler hayal ettiğinden çok daha basit gerçekleşir, insan bilmediği bir suda yüzmeye korkar ama bir kere girsin çıksın buda ne ben okyanustada yüzerim der, işleri gözünde büyütmeye gerek yok biz yapabiliyoruz, başkalarıda yapabiliyor yani sende yaparsın.

Forum istatistikleri

Konular
128,269
Kullanıcılar
450,093
Son üye
plmkenan

Yeni konular

Geri