meger le topraklama ölçümü

chati

Üye
mrhaba,
megerle topraklama ölçümü nasıl yapılıyor? bilen varsa yardım edebilir mi?

bi ölçüm yaptık ama topraga meger kazıklarını çakıyoruz yerini değiştirince toprak direnci farklı çıkıyo.
bunun standardı nedir?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Farklı yerde direncin farklı olması doğal toprağın cinsi,nemi vs herşey etkiliyor direncini.Mümkün olduğunca topraklama çubuğuna uzak bir yerden ölçüm yapılması daha iyi.Kablo uzunluğu el verdiğince.kabloya ek yapılabilir yetmezse ama kabloların direncini düşmek lazım sonra hesaptan.Makul değerler gözledikten sonra zaten küsüratı çok da öenmli değil.Yaklaşık 1 ohmla 4 ohm arası ölçüler normal diye biliyorum.Tesise bağlı tabii.mesela paratonerlerde 5-6 ohm gibi çıkabiliyor.

Bir de aynı referans bölgesinde mümkün olduğunca fazla çubuğu ölçmeye çalış.

ölçümü test barasından yapıyoruz.

bütün topraklamalar baraya bağlı. bitopraklama kablosuyla bina dışına kadar uzanıyoruz. meger kazıklarını toprağa çakıyoruz. bi ölçüm yapıyoruz. 5 ohm çıkıyo (fazla), sonra kazıkların arasını (meger'in kazıkları (sanırım referans için)) açıyoruz tekrar ölçüyoruz 1,5 ohm.

hatta kazıkların bu şekilde ölçümle 0'ı bile gördüm. kazıkların arası 10 m vardı.

bu değerlerin hangisi doğru şimdi. nasıl bir ölçüm yapmalıyız ki doğru sonuç alabilelim.

teşekkürler.

Bazen bir yönde ölçüm yapıldığında 2 ohm ölçülen direnç , diğer bir yönde 4 ohm çıkabiliyor .En iyisi bir kaç yönde ölçüm yapıp ortalama değeri almak , kanımca... ben üç kazıklı meger kullanıyorum ... Şekildeki gibi ölçüm yapıyorum... Daha fazla bilgi istersen sorularını yaz...

Ekli dosyalar

• meger ile.GIF
    meger ile.GIF
    6.7 KB · Görüntüleme: 1,299
Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

NORMAL ÖLÇÜM :

Not : Çubuklann batırılacağı toprağın nemli olması gerekir.Eğer toprak taşlı, kumlu veya kuru ise yeteri kadar su ilave edilerek nemlendirilmelidir.

topraklama ölçümü şeması

Şekil de görüldüğü gibi toprak çubukları P ve C toprağa derinlemesine batırılır. Aralarındaki mesafe 5 ile 10 metre arasında olmalıdır. Yeşil kabloyu cibazın E terminaline, sarıyı P�ye ve kırmızıyı da C�ye bağlayın.

topraklama ölçüm aleti

Toprak Voltajı Ölçümü: Toprak voltajını kontrol etmek için anahltarı Earth Voltage pozisyonuna getiriniz. Toprak voltajını ekranda göreceksiniz. Displayde 10 V'dan fazila değer gösterirse Toprak direnci ölçümü hatalı olarak ölçülebilir. Bunun olmaması için test edilen cihazın güç kaynağı kapatılmalı veya voltaji azaltacak başka bir tedbir alınmalıdır.

Toprak Direncinin Ölçümü: Aletteki anahtarı önce 2000 ohm pozisyonuna getirip test butonuna basınız. Ölçüm sırasında ışık yanar. Sonra gerekiyorsa anahtardan önce 200 ohm sonra 20 ohm kademelerine getirip ölçümler yapılabilir.

ÖNEMLİ: Test Butonu Basılı İken Kademe Değiştirmeyiniz.

Not: Eğer C terminalinin toprak direnci ölçülemeyecek kadar yüksek çıkarsa diplayde �............� işaretleri görünecektir. Bunu düzeltmek için, toprak direncini düşürmek gerekir. Örneğin, Bu çubuğun bulunduğu yer nemlendirilmeli ve bağlantı kablolarının gevşek olup olmadığını mutlaka kontrol edilmelidir.

ÖNEMLİ : E ve C veya E ve P çububukları arasında maksimum 50 V/AC voltaj oluşacaktır .Bunun için Toprak ölçümü yaparken test çubuklarına dokunmayınız.

DİKKAT !!! Kabloları bağlarken birbirine değmeyecek şekilde ayırınız. Kablolar birbirinin altından veya üstünden geçmemelidir. Eğer kablolar birbirine değer veya karışık şekilde ölçüm yapılırsa cihaz, voltajı yanlış okuyabilir. Eğer çubukların toprak Direnci fazla büyük ise yanlış ölçüm gösterebilir. Çubukların mutlaka nemli toprağa batırılmasına dikkat ediniz.Kabloların cihaza iyi bağlanmış olmasına dikkat ediniz.
kaynak: İşletmeler için Topraklama Ölçümü Nasıl yapılır Periyodu süreci hakkında ayrıntılı bilgiler http://www.testolcum.com/topraklama.html

Topraklama hattının üstüne denk getirirsen çok düşük çıkar 0 Ohm yakalarsın :)

bende bugun yaptığım ölçümlerde trafo etrafında 5,23ohm jenerator etrafında 16,25 ohm u gördüm

ölçüm kablolarının iç direncine de dikkat etmek lazım.

ölçüm kablolarının dirençlerinin dşük olması gerekır.İşletme topraklamasında ust sınır 2ohm, korumada ise 5ohm dur.

Merhaba.
Tüm toprak direnci test cihazlarını üstünde, kazıkların çakılması gereken mesafler ile ilgili açıklayıcı bilgi bulunmaktadır ve bu mesafler bazen cihazdan cihaza fark edebilmektedir. Bu yüzden referans olarak cihazın verdiği mesafe alınmalıdır. Cihaz hesaplamayı ona göre yapmaktadır.

Eğer ölçüm yaptığınız toprakta gerilim var ise direnci 0 görebilirsiniz. Bu yüzden ölçüm yapmadan önce gerilimi ölçmeniz gerekmektedir.

Kullanılan kabloya gelince, cihazın orjinal kabloları kullanılırsa herhangi bir sorun olmayacaktır. Çünkü cihaz fabrika çıkışında ona göre kalibre edilmektedir.

www.emfamuhendislik.com

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri