Yusuf&CNC

Usta Üye
Tezgahlarımızda işlediğimiz malzemeleri daha iyi tanımamızda yarar var. Daha iyi tanımak ise kendi makinelerimiz ve kullandığımız aletler de dahil olmak üzere yapacağımız ürünün, imalat kolaylığından başlayıp, kullanım şartlarına daha uygun olmasını ve maliyetinin de en az olmasını, özetle daha doğru seçim yapmamızı sağlayacaktır.

Amatör olarak kullandığımız malzemeler çok çeşitli olmayabilir. İlk aklıma gelenler alüminyum, MDF ve pleksiglas, çelik vb. Örneğin sadece alüminyuma bile baksak içerdiği alaşımlar ve gördüğü ısıl işlemler sonucu çok sayıda farklı ürün oluşmasına neden oluyor. Pleksiglas ise çok zengin mühendislik plastiklerinin bir parçası. Az kullansakta bronzun özellikleri içerdiği alaşımlara bağlı önemli farklılıklar gösteriyor. Çelik başlı başına sonsuz bir malzeme çeşitliği gösteriyor.

Malzemenin fiyatı ve temin edebileceğimiz yer konusu da amatör olarak sıkıntıların başında geliyor. Malzemeye bağlı bazen fiyata bazen kalite bilgisine ulaşmak zor. Düşük miktarlarda satın alabilmek ayrı bir zorluk.

Eğer herkes katkıda bulunur ve bilgilerimizi biraraya getirebilirsek, hepimiz için bir malzeme başvuru kaynağı ortaya çıkacaktır. Özellikle piyasa ile içiçe olan arkadaşlar bilgilerini paylaşabilirse konu çok daha zenginleşecektir. Örneğin ülkemizde imalatta kullanılan çelik sınıfları nedir, fiyat ve kalite olarak nerde hangisini kullanmamız gerekir, nerden temin edebiliriz vb.

Çok ayrıntılı değilse de çelik hakkında derli toplu bir bilgi;

http://www.muhendislikbilgileri.com/?pnum=16&pt=MALZEME

Ana sayfada geçme toleransları, rulman seçimi vb. faydalanılabilecek farklı konular da var;

http://www.muhendislikbilgileri.com/

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ulkemizde talasli imalatta kullanilan celik turu en cok ck 45 imalat celigidir cok sert olmayan bi yapiya sahiptir rahat islenir kullanilan kesme takimina yapismaz talasi kirildigi icin sikisma riski cok azdir kaynak edilebilir kilavuz cekilebilir kalip ve makine imalati sanayinde kullanilir birde este 32 ve este 42 imalat celikleri var cok yumusak bi malzemedir kolay islenmez takima yapisir kirilmasina neden olur yavas devirde bol sogutma sivisi ile islenebilr kilavuz ve delik delmek islemi zorluklarla karsilasilasilarak yapilir kanak yapilabilir pres imalatinda encok tercih edilen celik turudur merak ettikleriniz varsa cevaplayabilirim

Çelikte farklı standartlar var. CK 45 sanırm Alman (DIN) standartı. Ülkemizde yaygın olarak DIN standartı mı kullanılıyor?

Sanırım ck 45 paslanmaya karşı dayanıksız, boyanması gerekiyor.

Bildiğim amatörlerin internetten küçük miktarlarda malzeme temin edebileceği tek bir adres var;
http://metalavm.com/Default.aspx

Fazla çelik çeşidi yok. Burada yer alan Spezial K (1.2080) çelik var ama özellikleri verilmemiş, fiyatı da yüksek. Karbon oranı %2 gibi yüksek bir değer. Bu malzemeyi tanıyor musunuz?

DIN standarti kullanilir yaygin olarak K 1.2080 soguk isceligidir ureticisi bohler dir alman mensei bir celik olup islendikten sonra isil isleme tabi tutulmasi durumunda surtunmeye son derece dayanikllidir kesme kalibi delik delmek icin zimba yapiminda kullanilir sanayi dilinde kisaca hava celigi de denir numarasina gore ozellikleri degismektedir ve cok dogru fiyati baya pahali son zamanlarda cin mali olanlari da var kg da 5 tl daha ucuz satilmakla birlikte ayni kalitede deyildir nitrurleme yapilirsa uzun zaman paslanmaz islerkem bol su ile isitmadan islenmesi gerekmektedir adindanda anlasilacagi gibi hava celigidir hava daki atomlari isindiktan sonra bunyesinde barindirip sogurken geri birakmadigi icin bir miktar sertlesir yani hava ile sertlesen celik aman dikkat

1.1730 impaks plastik kalip celigi cok iyi mikro yapiya sahip ck 45 gore yuksek toklugu olan bi malzemedir islendikten sonra yuzeyi muhtesem patlatilir tabi ozel pasta ve keceler ile fiyati 1.2080 gore dusuktur yuvarlak olanlar kare olanlara nazaran daha pahalidir cok iyi nitrasyon alir pilastik kalibi imalatinin olmassa olmazidir

1.2344 sicak is celigi yuksek sicakliklarda sertligini kaybetmeden calisabilme yetenegine sahipdir metal enjeksiyon kalip ve kovan ile ocak yapiminda cok sik kullanilir isil islem yapilmadan kullanilmasinin bi anlami yoktur fiyati tum takim celiklerinde oldugu gibi yuksektir

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çeliklerin Isıl İşlemi;

http://www.hascometal.com/teknik-bilgiler.aspx?ID=70

Aynı sitede "Çeliklerin Sınıflandırılması" konusu da dahil ayrıntılı bilgi var. Yine aynı siteden;

Çelik Standartlarının Okunması
10XX = Alaşımsız Sade Karbonlu Çelikler
11XX = Otomat Çelikleri
13XX = Manganlı çelikler
2XXX = Nikelli Çelikler
3XXX = Krom-Nikel Alaşımlı Çelikler
303XX = Isıya ve Korozyona Dayanıklı Çelikler
4XXX = Molibden Alaşımlı Çelikler
41XX = Molibden-Kromlu Alaşımlı Çelikler
43XX = Molibden-Krom-Nikel Alaşımlı Çelikler
46XX = Molibden-Nikel Alaşımlı Çelikler
5XXX = Krom Alaşımlı Çelikler
514XX = Isıya ve Korozyona Dayanıklı Çelikler
515XX = Isıya ve Korozyona Dayanıklı Çelikler
6XXX = Krom-Vanadyum Alaşımlı Çelikler
7XXX = Krom-Wolfram Alaşımlı Çelikler
8XXX = Nikel-Krom-Molibden Alaşımlı Çelikler
92XX = Silis ve Mangan Alaşımlı Çelikler

Son düzenleme:
Yusuf hocam CNC ne durumda toplama işlemi bitti mi?

Dağınık durumda bekliyor ama birkaç günde toplayabilirim.

Sorun gürültüsü, toplarsam çalıştıramayacağım. Taşınmam geciktiği için kullanmam da gecikiyor. Belki derme çatma, geçici, ses kesen bir şeyler ayarlayıp çalıştırırım. Çalışırken (çalışırsa) görmedim, ben de merak ediyorum.

-------------------------------------------------

Bir konu başlığı açmak istiyorum ama türkçesini bilmiyorum. "scraping" ingilizcesi, keski benzeri bir aletle, elle veya makine ile yapılabiliyor. Amacı yüzeylerin tesviye edilmesi, düzeltilmesi. Özellikle döküm malzemede daha çok kullanılıyor. Taşlamadan bile daha iyi yüzey elde edilebildiği, 0.0001" (0.0025mm) hata değerine yaklaşılabildiği söyleniyor. Türkiye'de gerek el aleti ve karbür uçlarının gerekse makinesinin satıldığını görmedim. Örneğin döküm bir torna kızağının düzeltilebilmesini sağlıyor.

hqdefault.jpg

Son düzenleme:
Karbür kaleme gerekli şekli verip, sonra da elmas eğe ile keskin hale getirdikten sonra, sert lehim ile bir sap lehimleyebilirsiniz.

Bu işlemin bir adı var mı? En azından kalıp yapımında kullanılıyor olması gerekir diye düşünüyorum.

Şu an için "scraping" ihtiyacım yok, sadece ilgimi çektiği için öğrenmeye çalışıyorum. Bazı konuların kullanıcılar için önemli olduğunu, konu başlıkları altında bu tür bilgiler ayrıntılı olarak toplanabilirse yararlı olacağını düşünüyorum. Konunun bilinmesi sağlanır ve gerek duyabilecekler için çözümleri de hazır olur.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri