Mach3

DoremiFa

Üye
Arkadaşlar aklıma takılan bir sorunum var..
herhangi bir sorun durumunda Mach3 programı stop tuşuna basıp durduruyorum.. Z eksenini o anki konumundan yukarı kaldırıp birşeye bakma ihtiyacı duyuyorum fakat daha sonra tekrar aynı pozisyona nasıl basitce indiriyorsunuz. Mesela z ekseni o anda -2.3550 konumunda el çarlı ile durdurup yukarı aldık diyelim. Eski çalıştığı konuma nasıl alıyorsunuz. Yani kaldığı yerden devam edicel aynı derinlikte.

Eğer durdurma yaptıysan. Hangi konuma alırsan al Cycle Start dediğinde g-code listesindeki kaldığı satırdaki koordinata zaten gidecektir. Ama sen makina çalışmasın sadece o koordinata gitsin dersen bunun için var olan koordinatı hafizaya alaca bir macro yazabilirsin.

Eğer durdurma yaptıysan. Hangi konuma alırsan al Cycle Start dediğinde g-code listesindeki kaldığı satırdaki koordinata zaten gidecektir. Ama sen makina çalışmasın sadece o koordinata gitsin dersen bunun için var olan koordinatı hafizaya alaca bir macro yazabilirsin.

Bir yerde terslik var sanki o zaman. Şimdi cnc -5mm de freze yaparken bastım stop tuşuna.. el çarkı ile z eksenini yukarı aldım hatta birazda x ve y koordinatları ile oynadım.. şimdi cycle start diyince Z o an çalıştığı kooordinata giderken sağa sola çarpabiliyor hangi konumda ise o yükseklikten kaldığı yere gidiyor.

hayır abi bu kısmı yanlış biliyosun. çalışma esnasında durup eksenleri bozarsan bozduğun yerden devam eder.

Abi "run from here" özelliğini kullanacaksın. durduğun anda ki satır numarasını kenara not et. istediğin işlemi yap sonra run from here ile kaldığı koordinattan devam ettir.

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Durma derken freeze hold'u kastediyorum.

Durma derken freeze hold'u kastediyorum.
hold yaptığında satırda yazan işlemi yapar durur. Pause yaparsan direkt durur. Durdurup mevut koordinatların dışına çıkıtığında pause ile hold arasında fark yok diye biliyorum. Her iki türlü kaldığı yere gitmez.

Yanlış biliyorsam düzeltiniz :)

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Eğer motorlarda enkoder yok ise bozdugun konumdan devam eder enkoder var ise gcode da kaldığı yerden devam eder diye düşünüyorum. Yaniliyor da. olabilirim

Şimdi bir deneme yaptım sanal olarak. Hold tuşunda Cevdet abinin dediğii gibi kaldığı yere gidip başlıyor ama Gitmeden önce birr mini pencere çıkıyor orada Z ekseni rapid yüksekliğini soruyor. Ayrıca X Y Z eksenleri için özellikle kendi istediğiniiz koordinat varsa onu yazmanızı istiyor birde spindle çalıştırıyım mı çalıştırmayam mı diye soruyor. Pause tuşunda ise durdurulduğu satırı tamamlamadan diğer satıra atlayıp devam ediyor.

Ben yanlış biliyormuşum hold tuşu fonksiyonunu. Birde holdun eksi bir yani satırı tamamlayıp durması.

Edit: Eğer eksenlerde oynama yapmazsanız hold tuşuda pause tuşuda sonrasında direkt devam ediyor.

Şimdi bir deneme yaptım sanal olarak. Hold tuşunda Cevdet abinin dediğii gibi kaldığı yere gidip başlıyor ama Gitmeden önce birr mini pencere çıkıyor orada Z ekseni rapid yüksekliğini soruyor. Ayrıca X Y Z eksenleri için özellikle kendi istediğiniiz koordinat varsa onu yazmanızı istiyor birde spindle çalıştırıyım mı çalıştırmayam mı diye soruyor. Pause tuşunda ise durdurulduğu satırı tamamlamadan diğer satıra atlayıp devam ediyor.

Ben yanlış biliyormuşum hold tuşu fonksiyonunu. Birde holdun eksi bir yani satırı tamamlayıp durması.

Edit: Eğer eksenlerde oynama yapmazsanız hold tuşuda pause tuşuda sonrasında direkt devam ediyor.
Şimdi halen daha tam olarak anlamadım. Bu arada run from here özelliğini zaten kullanıyorum.
Benim asıl derdim cnc çalışırken durdurup.( stop veya hold ) bu tuşlardan herhangi birine basıp durdurduktan sonra el çarkı ile eksenlerin konumunu bozduktan sonra eski konumuna ( stop veya holda basmadan önceki konumuna) nasıl alırım.
Yöntemi varsa açıklarmısınız. Run from here özelliğinden başka.

Şimdi halen daha tam olarak anlamadım. Bu arada run from here özelliğini zaten kullanıyorum.
Benim asıl derdim cnc çalışırken durdurup.( stop veya hold ) bu tuşlardan herhangi birine basıp durdurduktan sonra el çarkı ile eksenlerin konumunu bozduktan sonra eski konumuna ( stop veya holda basmadan önceki konumuna) nasıl alırım.
Yöntemi varsa açıklarmısınız. Run from here özelliğinden başka.

Hımmm herhangi bi tuşa basmaksızın nasıl eski konumuna almayı düşünüyorsun ki abi ?

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri