Mach3 Plazma THC Sorunu

EGEHAYDAR

Üye
G-CODE dosyasını THC devrede değilken işleyebiliyorum.Ama THC yi aktif ettiğimde
MACH3 M3(TOURCH AÇ ) komutuna geldiğinde hiçbir işlem yapmadan bekliyor.
Acaba bu sorun neden kaynaklanır.Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Kendi cevabını kendin yazmışsın aslında.
THC ünitesinden sinyal bekliyor.
Sende bu ünite yok anlaşılan .
THC ünitesi ya da cihazı tourch u aşağı yukarı hareket ettirme sinyalleri de yolluyor.
İnput signal bölümünde gerekli ayarlamaları yapmak lazım.
Sadece simulasyon içinse emulator kullanabilirsin.

Kazım bey verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.Haklısınız.

Fakat oflıne çalıştırdığımda da aynı olay oluyor.Ayarlarla ilgili yapmam gereken birşey mi var acaba?

Emulator kullanırken tayin ettiğiniz tuşa basarsanız kandırmış olursunuz.
Mesela 75 K imiş.

Kazım bey dediğinizi yaptım sonuç aldım.Teşekkür ederim.

s.a kazım bey ben bi sorunla karşilaştım
plazma makinası yaptım mach3 ile torch kontrol yok yerine pnömatık piston var
sorun su plazma ateşliyor ve piston aşşagı ınıyor fakat sistem bu işlemi beklemiyor yani plazmanın malzemeyı delmesini
bekleyip devam etmesi gerekirken,bizim eksenler direkt yola koyuluyorlar
daha önce bi cnc kontrol unitesi kullanmıştım ve bu unitede belli bi zaman bekleme koyabiliyodum bunda nasıl yapıcaz

cevabınızı beklıyorum şimdiden teşekkur ederim

config den port and pins parametresini açıyorsunuz.
spindle setup sekmesine geliyorsunuz.
orada general parameters kısmında zamanlarınız sıfırdır.
siz ne kadar gecikme olmasını istiyorsanız o değeri giriyorsunuz.

kimse kusura bakmasın ama Öncelikle şunu söyleyeyim, Mach3 ve step motorla cnc tezgah yapılmaz, yaptığınız şey oyuncaktan, hobiden öte gitmez, cnc tezgahlarda (yani oyuncak olmayanlarda) kontrol ünitesi servo ya komut verir ve servo dan geri bilgi alarak hareketin ne kadar doğrulukla yaptığını size gösterir. mach3 de bu olay yoktur. step motor parazit yapar, tüm ölçüleri tuttursanız bile kısa zaman içinde bozulur, bu bilgisayar içerisinde kullandığınız ucuz kartlar, ucuz step sürücülerinden kaynaklanır. ayrıca hadi bi şekilde aştın bu olayı mekaniğin nasıl ! Mekanik bilginizinde sağlam olması gerekir. Lineer kızaklarınızı servo hesaplarınızı kramiyer pinyon hesaplarınızı redüktör hesaplarınızı yapabiliyormusunuz. bu sistemle yaptığınız tezgahlarda sürekli hata çıkar, sürekli problem yaşarsınız hatta satıyorsanız da müşterinize yazık. bunları yaşamış biri olarak şunu tavsiye edebilirim, kesinlikle orjinal ürünler kullanın belki biraz pahalı olucak ama hiç problem yaşamicaksınız.

Arkadaşlar size bir sorum olacak. Router işlem yapmaya başladığında döküm yapan aletin motorunu çalıştırıp

döküm bitince döküm motorunu durdurmak istiyorum. Nasıl yapabilirim. G koda nasıl ekleyebilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,534
Kullanıcılar
450,531
Son üye
yasinnak
Geri